Break….Dance στο ΟΑΚΑ

Eνας Ολυμπιακός βγαλμένος από τις καλύτερες  σελίδες του ,παίζοντας έξυπνα και σοβαρά και εκμεταλλευόμενος τον φοβερό εκνευρισμό του Παναθηναϊκού επικράτησε με 75-65 στο ΟΑΚΑ και έκανε το 0-1 και παράλληλα το Break. Mάντζαρης-Παπανικολάου-Στρέλνιεκς και Παπαπέτρου οι κορυφαίοι. Τραγική διαιτησία που φόρτωνε σερί με φάουλ τους “Ερυθρόλευκους”.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να έχει τον έλεγχο του αγώνα   προηγούμενος με 4-9 ,παρά το γεγονός ότι ουσιαστικά απαγορευόταν στους παίκτες του Σφαιρόπουλου να παίξουν άμυνα  φορτώνοντας με φάουλ αρχικά τον Ρόμπερτς και εν συνεχεία τον Πρίντεζη, προς το τέλος της πρώτης περιόδου..

Ο Παναθηναϊκός προσπαθούσε να “τρέξει” το παιχνίδι, ο Ολυμπιακός έχανε τον προσανατολισμό του καθώς δεν είχε λύσεις στο σκοράρισμα και κάπως έτσι φτάσαμε στο προσπέρασμα των “Πράσινων” με 15-13 χάρις σε τρίποντο του Τζέιμς.

Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να έχει περισσότερη ενέργεια και επιθετικές λύσεις ,την ίδια ώρα που το τρίτο φάουλ του Πρίντεζη  προβλημάτιζε σε μεγάλο βαθμό (26-19 η πρώτη περίοδος).

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ο Παναθηναϊκός με τρίποντο τυο Σίνγκλέτον έφερε το 29-19 και το ΟΑΚΑ πήρε φωτιά.

Κάπου εκεί , ο Σφαιρόπουλος αποφάσισε να  κάνει το τρίκ που άλλαξε το μομέντουμ του ματς. Ο Παπαπέτρου πήγε στο 4, ο ρυθμός έγινε εκνευριστικά αργός  και ο “Πάπι” με 5 πόντους μείωσε σε 30-29, ενώ με καλάθι του Παπανικολάου το σκορ πήγε στο 30-31 και στο 30-33 με κάρφωμα του Μιλουτινοφ.

Το ημίχρονο έληξε στο 32-35 με τον Ολυμπιακό να κάνει γνωστή τη διαμαρτυρία του για τους Παναγιώτου ,Διαμαντή οι οποίοι ήταν κάκιστοι στην  αγωνιστική συμπεριφορά τους και στις αποφάσεις τους μέσα στο παιχνίδι.

Οι “Ερυθρόλευκοι” είχαν τον έλεγχο του αγώνα  και στην 3η περίοδο, με τον Παναθηναϊκό να τα “σπάει” τόσο εντός όσο και εκτός παιδιάς  και τον Ολυμπιακό με τον Ρόμπερτς να σκοράρει και τον Μακ Λιν να αντικαθιστά επάξια τον Μιλουτίνοφ που  είχε φορτωθεί με 3 φάουλ.

Οι “Ερυθρόλευκοι” προηγήθηκαν 40-47, αλλά δύο άμυνες “σκληρές” του Παναθηναϊκού έφεραν το 45-47 και το ΟΑΚΑ άρχισε να κοχλάζει εκ νέου, ενώ ο Πρίντεζης είχε 4 φάουλ..Κάπως έτσι φτάσαμε στο 49-52 της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο του αγώνα και τους ρέφερι να στέλνουν με ευκολία τους παίκτες του Παναθηναϊκού στις βολές και τον Μιλουτίνοφ γρήγορα να φεύγει με 5 φάουλ ,κάπου εκεί μίλησε ο Παπανικολάου που με ένα τρίποντο για το 59-66 και μία εκπληκτική άμυνα στον Αντετοκούμπο ουσιαστικά έκρινε ένα μεγάλο μέρος του αγώνα.

Ακόμα και ο Μπόγρης τα έδωσε όλα ,ενώ ο Μάντζαρης από την δεύτερη περίοδο και πέρα ήταν εκπληκτικός  με 3 στα 3 τρίποντα, έκανε το +11 (60-71) και ουσιαστικά τελείωσε τη μπουγάδα με τους Πειραιώτες να κάνουν το 65-75    και να παίρνουν το προβάδισμα για το Πρωτάθλημα ,χάρις σε 4 πόντους του Μακ Λίν που έβαλε και την υπογραφή στη θανατική καταδίκη του Παναθηναϊκού.

Παναθηναϊκός Superfoods (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 18 (1), Τζέιμς 23 (3), Γκιστ 4, Καλάθης 8, Αντετοκούνμπο 4 (1), Ρίβερς 2, Παππάς 1, Βουγιούκας 5, Λεκαβίτσιους, Λοτζέσκι, Μήτογλου

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 4, Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 2, Παπανικολάου 14 (1), Ρόμπερτς 12 (2), Μακ Λιν 7, Παπαπέτρου 10 (2), Στρέλνιεκς 7 (1), Μάντζαρης 11 (3), Μπόγρης 2, Ουίλτζερ 2