Αυτά έκαναν οι διεθνείς του Ολυμπιακού (video)

ellas_1

Οι υποχρεώσεις των Εθνικών ομάδων ολοκληρώθηκαν. Ανάμεσα σε αυτές έδωσαν μάχες εκτός της Εθνικής Ελλάδος, η Νορβηγία, το Μαρόκο και η Νιγηρία. Στις τάξεις τους βρέθηκαν παίκτες του Ολυμπιακού που προσπάθησαν να κάνουν ότι καλύτερο μπορούσαν για να χαρίσουν στις χώρες τους βαθμό ή βαθμούς.

Το Redaroume σας παραθέτει τα αποτελέσματα των ομάδων αυτών και σας παρουσιάζει τον έλεγχο προόδου των διεθνών ποδοσφαιριστών.

Εθνική Ελλάδος: Στην γαλανόλευκη κλήθηκαν οι Κώστας Φορτούνης και Γιάννης Μανιάτης αλλά όχι ο Στέφανος Καπίνο λόγω του γνωστού προβλήματος τραυματισμού που αντιμετωπίζει. Και οι δύο αγωνίστηκαν απέναντι στην Βοσνία, με τον πρώτο να παίζει 90 λεπτά και χάνει τρομερή ευκαιρία να φέρει στα ίσα το παιχνίδι στο 55ο λεπτό. Ωστόσο είδε τον Μπέγκοβιτς να αλλοιώνει την πορεία της μπάλας και να την στέλνει στο δοκάρι. Ο Γιάννης Μανιάτης αγωνίστηκε για 61 λεπτά και αντικαταστάθηκε από τον Γιαννιώτα. Η Εθνική αναδείχθηκε τελικά ισόπαλη 1-1 με τους Βόσνιους και έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης.

Εθνική Νορβηγίας: Η Νορβηγία δεν τα κατάφερε στον δύσκολο αγώνα που είχε να δώσει και γνώρισε την εκτός έδρας ήττα από την Τσεχία με 2-1. Στις τάξεις της είχε τον Ομάρ Ελαμπντελαουί και τον Ταρίκ Ελιγιουνούσι, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν το αποτέλεσμα. Ο δεξιός οπισθοφύλακας των πρωταθλητών αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά, ενώ ο Ελιγιουνούσι πέρασε αλλαγή στο 71′ αντικαθιστώντας τον Μπεργκέτ.

Εθνική Μαρόκου: Βασικός ήταν και αυτή τη φορά ο αμυντικός του Ολυμπιακού, Μανουέλ Ντα Κόστα στον αγώνα που οι ομάδες του Μαρόκου και της Ακτής Ελεφαντοστού αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα. Η ομάδα του Ντα Κόστα είχε περισσότερες ευκαιρίες να πάρει το παιχνίδι και δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερο κίνδυνο στα μετόπισθεν.

Εθνική Νιγηρίας: Η Νιγηρία νίκησε 3-1 την Αλγερία αλλά το “κανόνι” του Ολυμπιακού, Μπράουν Ιντέγε δεν αγωνίστηκε καθόλου στο παιχνίδι.