Αξιζε κάτι καλύτερο

Eνα κακό δεκάλεπτο ,σχεδόν εφιαλτικό για τον Ολυμπιακό, ήταν αρκετό για να μετατρέψει μία μεγάλη νίκη των Πειραιωτών  σε ένα βαρύ 3-1 που δεν άξιζε στους Πειραιώτες.  Το δεκάλεπτο  70-80 ,ήταν αυτό που γύρισε Τουμπα ένα ματς που είχε βρεί τους “Ερυθρόλευκους” από το 14 να προηγούνται με 1-0 και θα μπορούσαν να είχαν βάλει και άλλα δύο γκολ στο πρώτο μέρος σε φαρμακερές αντεπιθέσεις.

Ο Μαρτίνς άλλαξε όλη την ενδεκάδα έχοντας τον Σα κάτω από τα δοκάρια,Τοροσίδη-Κούτρη στα άκρα και μιράντα -Σισέ στην άμυνα. Νάτχο και Γκιγέρμε στη μεσαία γραμμή και μπροστά ο Τουρέ, Φετφατζίδης και Ναουελ στα άκρα και μοναδικός προωθημένος ο Γκερέρο.
Η Μίλαν ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι με κατοχή μπάλας ,αλλά ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που κατάφερε να προηγηθεί όταν ο Κούτρης έβγαλε σέντρα-αλφάδι απο αριστερά και ο Γκερέρο με κεφαλιά έκανε το 0-1.

Οι Πειραιώτες ήλεγχαν το παιχνίδι και περίμεναν την αγχωμένη Μίλαν περιμένοντας να χτυπήσουν με γρήγορες αντεπιθέσεις. Μάλιστα στο 26 θα μπορούσαν να γίνουν ακόμα πιο επικίνδυνοί αν ο Ναουέλ αντιδρούσε καλύτερα καθώς από την πάσα του Φετφατζίδη, ο Αργεντινο- ισπανός καθυστέρησε να δώσει τη μπάλα.

Με τον Ολυμπιακό να ελέγχει το κέντρο με Γκιγέρμε -Νάτχο και τον Τουρέ σε καλή μέρα όπως και τον Φετφατζίδη, όλα έδειχναν πως η επόμενη αντεπίθεση θα ήταν γκολ. Αλλά στο 35 και πάλι ο Ναουέλ- που βγήκε στην αντεπίθεση- έκανε κακό τελείωμα.

Οσο πηγαίναμε στο ημίχρονο, η Μίλαν ανέβαζε στροφές με τον Σούσο να είναι ο πρωταγωνιστής των φάσεων, αλλά η μπάλα δεν πήγαινε σωστά στον Ιγκουαίν , αλλά και όταν η μπάλα κυλούσε προς την άμυνα του Ολυμπιακού ,οι Ιταλοί έβρισκαν παίκτες των Πειραιωτών μπροστά τους΄η τον Σα σε φάση με τον Αργεντίνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός έδειχνε πιο επιθετική διάθεση στο παιχνίδι, μάλιστα ο Γκερέρο θα μπορούσε να είχε σκοράρει σε παρόμοια φάση με το γκολ ,αλλά η κεφαλιά του δεν ήταν καλή.

Ο Γκατούζο, βλέποντας ότι η Μίλαν πάει να κάνει ήττα που θα της δημιουργούσε προβλήματα, έβαλε Τσαλχάνογλου και Κουτρόνε αντί Καστιγιέχο και Μποναβεντούρα και γύρισε το σύστημα σε 4-4-2.

Ακόμα και έτσι όμως ο Ολυμπιακός φάνηκε να ελέγχει το ματς αλλά δεν μπορούσε να βγάλει φάσεις όπως θα ήθελε. Και κάπου εκεί ξεκίνησε το κακό. Στο 70, ο Ροντρίγκεζ έβγαλε σέντρα και ο Κουτρόνε με κεφαλιά «εκτέλεσε» τον Σα , στο 74, το σουτ του Φετφατζίδη έφυγε λίγο άουτ για να ακολουθήσουν δύο γκολ σε τρία λεπτά ,όλα απο ασίστ του Τσαλχάνογλου . Το πρώτο από τον Ιγκουαίν στο 76 και το άλλο τρία λεπτά αργότερα από τον Κουτρόνε. Μάλιστα ο Τσαλχάνογλου θα μπορούσε να είχε σκοράρει κιόλας αλλά στο 93, το σουτ που έκανε βρήκε το δοκάρι του Σα.

Οι συνθέσεις:

ΜΙΛΑΝ (Τζενάρο Γκατούζο): Ρέινα, Καλάμπρια, Σαπάτα, Ρομανιόλι, Ροντρίγκες, Μπακαγιόκο, Μποναβεντούρα (54′ Τσαλχάνογλου), Μπίγλια, Καστιγέχο (54′ Κουτρόνε), Σούσο (80′ Μπορίνι), Ιγκουαΐν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Ζοζέ Σα, Τοροσίδης (78′ Μεριά), Ρόντερικ, Σισέ, Κούτρης, Γκιλιέρμε, Νάτχο, Τουρέ (83′ Φορτούνης), Φετφατζίδης, Ναουέλ, Γκερέρο.