Απόλυτος στην κανονική περίοδο

Οι νίκες δεν σταματούν για τον Ολυμπιακό. Ο Θρύλος έκανε μια ακόμη το απόγευμα της Κυριακής. Καθώς πέρασε από το κλειστό των Άνω Λιοσίων, επικρατώντας 85-78 της ΑΕΚ. Κατά συνέπεια, έκανε το 22/22. Βέβαια συνέχισε το εκπληκτικό σερί με νίκες που «τρέχει» εντός συνόρων. Έτσι, στον πρώτο γύρο των πλέι οφ θα παίξει με αντίπαλο τον Άρη (σ.σ.: το πρώτο ματς στις 19/4). Απόλυτος στην κανονική περίοδο.

• O MVP: Ο Σάσα Βεζένκοφ επέστρεψε στις εξαιρετικές εμφανίσεις. Κόντρα στην ΑΕΚ πέτυχε 20 πόντους, τους 13 στο τρίτο δεκάλεπτο!
  • ΤΟ «ΚΛΕΙΔΙ»: Τα καλύτερα ποσοστά των «ερυθρόλευκων» σε δίποντα (68%-58%) και τρίποντα (34%-24%). Αλλά και τα +8 ριμπάουντ (38-30).
  • ΑΔΥΝΑΜΟΣ «ΚΡΙΚΟΣ»: Ο Κένι Γουίλιαμς με 7 πόντους και 3/9 σουτ (1/6τρ.) πέρασε… απαρατήρητος. Διότι δεν βοήθησε καθόλου επιθετικά την ΑΕΚ.
  • THE POINT: Το τρίτο δεκάλεπτο όπου η ομάδα του Μπαρτζώκα σημείωσε 29 πόντους. Έτσι προηγήθηκε με +14 στα Άνω Λιόσια.

Διπλάσια λάθη και μόνο +3

Με την μπάλα να περνά αρκετά μέσα στη ρακέτα, όπου ο Φαλ κυριαρχούσε (6π.), ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 7-0 στο 2′ και 11-6 στο 5′. Όμως η ΑΕΚ, με Μίτσελ και Λεμάρ, αρχικά ισοφάρισε 11-11 (6′) και προηγήθηκε 14-13 με το τρίποντο του Φλιώνη (8′). Ο Βεζένκοφ «ζεστάθηκε» (σ.σ.: 5 σερί πόντοι) και ο Σλούκας έκλεισε με λέι απ την πρώτη περίοδο. Επίσης, στη δεύτερη οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά. Καθώς στο 12′ προηγήθηκαν με +8 (29-21) με το τρίποντο -με ταμπλό- του Πίτερς. Ωστόσο τα 8 λάθη του Θρύλου ως το 15′, είχαν ως αποτέλεσμα επί μέρους 8-1 των γηπεδούχων για το 29-30. Αλλά ο Ολυμπιακός ξέφυγε ξανά με +7 (36-29, 17′). Όμως απώλεσε αυτό το προβάδισμα γρήγορα. Επομένως, το ημίχρονο έκλεισε στο +3 για την ομάδα του Μπαρτζώκα που είχε 10 λάθη (σ.σ.: η ΑΕΚ 5).

Ο Ολυμπιακός με το απόλυτο

Αν και ο Θρύλος διατήρησε το έλεγχο ως το 23′, η ΑΕΚ ήταν κοντά (42-43). Όμως, ο Βεζένκοφ (σ.σ.: 13π. στο 3ο δεκάλεπτο) ανέβασε… στροφές. Επίσης η άμυνα έκανε σωστή δουλειά. Συνεπώς, ο Ολυμπιακός με επί μέρους 16-4 και προηγήθηκε 59-46 (28′). Οι δύο ομάδες σκόραραν για αρκετά λεπτά μόνο με βολές (σ.σ.: 4/4 ο Φαλ). Το αποτέλεσμα ήταν το +14 που απέκτησαν οι «ερυθρόλευκοι». Αλλά τα «νεκρά» διαστήματα της ομάδας του Μπαρτζώκα ως το 34′, έφεραν δύο σερί των γηπεδούχων. Το πρώτο με 6-0, το δεύτερο με 5-0. Εντούτοις, ο Ολυμπιακός κατάφερε και διατήρησε το +10 (64-74). Παρότι η ΑΕΚ μείωσε σε 73-78 (37′). Αλλά η τάπα του Μπλακ στον Μίτσελ και οι 2/2 βολές του σέντερ του Θρύλου, διαμόρφωσαν το 73-81 (38′). Επίσης, με τις βολές του Πίτερς ολοκληρώθηκε το ματς. Απόλυτος στην κανονική περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 35-38, 53-67, 78-85.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.