Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Απέσπασε βαθμό η Γουέστ Χαμ

Με γκολ του Κούντους στο 89’ η προσεχής ευρωπαϊκή αντίπαλος του Ολυμπιακού πήρε το 2-2 από την πανίσχυρη Νιούκαστλ

Αρκετά καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Γουέστ Χαμ απέναντι στην Νιούκαστλμένοντας στο 2-2

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν μόλις στο 8′ με τον Σούτσεκ μετά από ωραία ενέργεια και εξαιρετική ασίστ του Έμερσον, με την Νιούκαστλ να ανεβάζει στροφές στο δεύτερο μέρος και να κάνει την ανατροπή.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Έντι Χάουι ήταν ο Αλεξάντερ Ίσακ, ο οποίος ισοφάρισε στο 57′ και έφερε τα πάνω κάτω στο 62′, για να γίνει μόλις ο τρίτος Σουηδός ποδοσφαιριστής που σκοράρει σε τρία διαδοχικά ματς της Premier League μετά από τους Λιούνγκμπεργκ και Ιμπραχίμοβιτς.

Η Νιούκαστλ ωστόσο δεν κατάφερε να κρατήσει το πολύτιμο γι’ αυτή «τρίποντο». Με με την προσεχή αντίπαλο του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League να ασκεί έντονη πίεση στο τελευταίο 20λεπτο και να ανταμείβεται στο 89ο λεπτό με εκπληκτικό σουτ του Κούντους από το ύψος της μεγάλης περιοχής

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Αρεολά, Τσούφαλ, Ζουμά, Αγκέρντ, Έμερσον, Σούτσεκ (76′ Κούντους), Άλβαρες, Μπόουεν, Γουόρντ-Πράους, Πακετά, Αντόνιο (76′ Μπενραχμά)

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Πόουπ, Τρίπιερ, Λασέλς, Σερ, Μπερν, Λόνγκσταφ, Γκιμαράρες, Τονάλι, Αλμιρόν (82′ Μέρφι), Ίσακ (86′ Γουίλσον), Άντερσον (90′ Τάργκετ)