Aντίο στον κόσμο του με Show time

Mε ένα  εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο που συνοδεύτηκε από τρία υπέροχα γκολ ,συν ένα ακόμα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός είπε το τελευταίο αντίο  για φέτος στον κόσμο του με  το 4-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα απέναντι στον Παναιτωλικό .Δύο γκολ ο Καρίμ,εξαιρετικής ομορφιάς το τρίτο γκολ των Πειραιωτών, με  το τρίγωνο Βρουσάι,Χατζισαφί και τελικό αποδέκτη τον Καρίμ.

Ο Χρήστος  Κόντης παρέταξε μία ενδεκάδα με πολλά παιδιά(4 τον αριθμό)  από τις ακαδημίες(Χουτεσιώτη,Ανδρούτσο-Νικολάου και Βρουσάι),σε ένα 4-4-1-1  με Χουτεσιώτη κάτω από τα δοκάρια και από δεξιά προς αριστερά, Ομάρ-Ενγκελς-Νικολάου-Χατζισαφί. Ανδρούτσο-Ρομαό στα χαφ ,με Βρουσάι-Μιραλάς στα άκρα και τον Φορτούνη λίγο πίσω από τον Καρίμ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά, με σκοπό να βάλει ένα γρήγορο  γκολ, κάτι που δεν κατάφερε   στα δύο πρώτα λεπτά με τον Καρίμ ,ενώ ο Παναιτωλικός απείλησε  στο 8, όταν ο Μπεχαράνο  έβγαλε κάθετη για τον Μοράρ, που ήταν οφσάιντ, αυτός πρόλαβε την έξοδο του Χουτεσιώτη, αλλά το πλασέ του χτύπησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι  και εν συνέχειαα ο Ενχελς πρόλαβε τον Ρόσα.

ΑΣΙΣΤ ΚΕΒΙΝ ΚΑΙ 1-0 Ο ΡΟΜΑΟ…

Ο Ολυμπιακός είχε δεδομένα προβλήματα να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα της  ομάδας του Παναιτωλικού με τους διαδρόμους να  είναι ιδιαίτερα δύσκολο να διασπαστούν  κάτι που έγινε στο 25…Ο Βρουσάι πήρε τη  μπάλα από αριστερά και την «έσπασε» στον Φορτούνη στον άξονα .Αυτός την  έβγαλε για τον Μιραλάς  δεξιά που με τη μία έβγαλε τη σέντρα  και ο Ρομαό  σαν τρέιλερ σκόραρε για το 1-0.

«AIR ΧΟΥΤΕ»

Το γκολ του Ολυμπιακού δεν άλλαξε τη ροή του αγώνα με το παιχνίδι να είναι αρκετά κακό   και τον Παναιτωλικό να απειλεί για την ισοφάριση με το σουτ του Ρόσα  να βρίσκει έτοιμο τον Χουτεσιώτη  που πραγματοποίησε δύσκολη απόκρουση  με το δεξί .

ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ….SHOW TIME

Στο 34,  και ενώ το ματς κυλούσε σε ήρεμους τόνους ξεκίνησε το … σοου τάιμ. Ηταν εκείνη  η στιγμή που ο Ολυμπιακός αναπτύχθηκε  εξαιρετικά με τον Μιραλάς να παίρνει και πάλι τη μπάλα από δεξιά ,να βγάζει τη σέντρα και τον Φορτούνη και αυτός σαν τρέιλερ να σκοράρει.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Χατζισαφί κινήθηκε από αριστερά, έβγαλε για τον Βρουσάι  που με τακουνιά εκπληκτική του την επέστρεψε  και εκείνος έδωσε την ασίστ για τον Καρίμ που σκόραρε το 16ο του γκολ στο Πρωτάθλημα.

ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΕ ΓΚΟΛ

To δεύτερο ημίχρονο  ξεκίνησε με γκολ. Ο Φορτούνης πήρε τη μπάλα και την κατάλληλη στιγμή την  “έσπασε» στον Καρίμ για το 4-0.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν να είναι επιθετικοί, αλλά δεν μπόρεσαν να βρούν στόχο  την ίδια ώρα που ο Χουτεσιώτης πραγματοποίησε δύο εξαιρετικές αποκρούσεις «κρατώντας»  το μηδέν πρώτα στο 49, στο σουτ του Ρόσα και εν συνεχεία στο 64, όταν ο  Ντίας από τη γωνία και αριστερά ,τέσταρε τον βαθμό ετοιμότητας του Χουτεσιώτη. Με τον «Χούτε» να συνεχίζει την εξαιρετική του παρουσία στο 83, όταν και πάλι  ο Ρόσα έπιασε το σουτ έξω  από την περιοχή, αλλά ο Κίπερ του Ολυμπιακού πραγματοποιήσε εξαιρετική απόκρουση όπως και στο 90..

Η ΜΑΧΗ ΤΟΥ ΚΑΡΙΜ

Ο Ολυμπιακός  είχε «κλειδώσει» τη νίκη ,αλλά ο Καρίμ  είχε τη δική του μάχη για να βγει πρώτος σκόρερ.  Ο Ιρανός έχασε απίστευτη ευκαιρία   στο 80, όταν μόνος του και με ουσιαστικά εξουδετερωμένο τον Κυριακίδη και μαζί την ευκαιρία να  είναι πρώτος στη λίστα των σκόρερ,πάνω από τον Πρίγιοβιτς. Με τον Χρήστο Κόντη να βάζει στην εξίσωση Ιγκόρ και Βέργο που  πήραν και αυτοί το βάπτισμα του πυρός .

Ολυμπιακός (Χρήστος Κόντης): Χουτεσιώτης, Χατζισαφί, Νικολάου, Ένχελς, Ελαμπντελαουί, Ρομαό, Ανδρούτσος, Φορτούνης, Μιραλάς, Βρουσάι, Ανσαριφάρντ

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης, Μιχάι, Αργκους, Ρότσα, Μπεχαρανο, Τσοκανης, Μοραρ, Ντίας, Ρόσα, Μαζουρεκ ,Μύγας.