Άντε Γειά – Γλέντι μέσα στη Λεωφόρο

Το πιο μεγάλο βήμα για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος έκαναν τα κορίτσια του Ολυμπιακού μέσα στην Λεωφόρο. Η καρδιά του Θρύλου χτύπησε δυνατά. Οι «ερυθρόλευκες» με εξαιρετική εμφάνιση στο τελευταίο δεκάλεπτο, γύρισαν το ματς. «Άλωσαν» την έδρα του ΠΑΟ με 81-76. Έκαναν το 2-0 στις νίκες στη φετινή Α1 Γυναικών και είναι δύο νίκες μακριά από το πρωτάθλημα, στους τελικούς. Άντε Γειά – Γλέντι μέσα στη Λεωφόρο.

Η Σταμάτη έκανε εξαιρετικό ματς με 19 πόντους και 4 τρίποντα, ενώ η Νικολοπούλου βγήκε μπροστά στο δεύτερο ημίχρονο. Σημείωσε 14 από τους 16 πόντους της στο τρίτο και το τέταρτο δεκάλεπτο, που μέτρησαν πολύ για να γυρίσει το ματς ο Ολυμπιακός και να κάνει ένα τεράστιο «διπλό». «Κλειδί» και η Βίτολα με νταμπλ-νταμπλ (12π./10ρ.).

Μεγάλη νευρικότητα

Οι κοπέλες του Ολυμπιακού μετά το αρχικό 3-0 από το γκολ-φάουλ της Χολμς αντέδρασαν με σερί 5-0 με πέντε πόντους της Πλουφ. Με τη Βίτολα οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν στο +4 (5-9) στο 5′. Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν (9-9) σε λιγότερο από ένα λεπτό. Με την είσοδο της Χατζηνικολάου που βοήθησε, προσπέρασε 12-11. Το τρίποντο της Λύμουρα έφερε τον ΠΑΟ στο +2 (15-13), η Βίτολα ισοφάρισε και το δεκάλεπτο έκλεισε με 17-15, μετά τις βολές της Χολμς.

Υπερβολική αστοχία

Οι «ερυθρόλευκες» υπέπεσαν σε 7 λάθη στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τις «πράσινες» να ξεκινούν δυνατά και να φτάνουν στο +6 (21-15) στο 13′. Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε πάνω από 3:30 για να σκοράρει στο δεκάλεπτο αυτό. Με την Χάμπλιν (4π.) και την Νικολοπούλου οι κοπέλες του Θρύλου ισοφάρισαν (21-21) στο 16′. Η Ριντ με 5 σερί πόντους διαμόρφωσε το 26-21 (17′), ο Ολυμπιακός πλησίασε με την Βίτολα στο καλάθι (28-26) στο 19′. Η Σταμάτη με τρίποντο μείωσε σε 33-31, αλλά η Φιτζέραλντ με τρίποντο στο τέλος του ημιχρόνου, διαμόρφωσε το 36-31.

Κομβική η Νικολοπούλου

Κακό πρώτο τρίλεπτο για τις «ερυθρόλευκες» στην εκκίνηση της 3ης περιόδου. Με την Κάιζερ να φέρνει τον ΠΑΟ στο +8 (44-36) στο 23′. Τόλφρι και Βίτολα μείωσαν σε 44-41. Οι «πράσινες» διατήρησαν το +5 ως το 26′ (48-43) με την Χολμς. Η Σταμάτη με μια βολή από τεχνική ποινή και ένα δίποντο μείωσε σε 48-46. Εκεί το πήρε πάνω της η Νικολοπούλου στην επίθεση. Εκτός από την οργάνωση του παιχνιδιού, ανέλαβε να δώσει πόντους στην επίθεση. Με επτά δικούς της μετέτρεψε το 50-46, σε 54-56, με το χρονόμετρο να δείχνει 33 δευτερόλεπτα για το φινάλε του δεκαλέπτου. Αλλά η Χατζηνικολάου σε «νεκρό» χρόνο πέτυχε τρίποντο (57-56).

«Ερυθρόλευκο» γλέντι

Στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, η Πλουφ ισοφάρισε 58-58. Το τρίποντο της Λύμουρα (61-58) ήταν το τελευταίο, ουσιαστικό προβάδισμα για τον ΠΑΟ. Με την Νικολοπούλου να δίνει λύσεις, έχοντας ως συμπαραστάτη την Σπυριδοπούλου, ο Ολυμπιακός έκανε επί μέρους σκορ 20-8. Από το 33′ ως το 38′ η κυριαρχία για τις κοπέλες του Μάρτινς Ζίμπαρτς ήταν ολοκληρωτική. Σωστές επιλογές στην επίθεση, καλή δουλειά στην άμυνα. Η Νικολοπούλου έκανε το 61-60, με την Σπυριδοπούλου να πετυχαίνει 7 σερί πόντους (61-67) στο 35′. Οι «πράσινες» μείωσαν 66-69, αλλά η Σταμάτη με τρίποντο και η Νικολοπούλου με δίποντο έφεραν το 74-66. Ένα ακόμα μεγάλο τρίποντο από την Σταμολάμπρου (77-69) στο 37′ ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη. Με την Σταμάτη, με δύο βολές, να διαμορφώνει το τελικό 76-81. Άντε Γειά – Γλέντι μέσα στη Λεωφόρο.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 36-31, 57-56, 76-81.

Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε το στατιστικό του ντέρμπι των «αιωνίων».