Ανοικτοί «λογαριασμοί» για Σερβέτ και Γκενκ [vid]

Δεν ξεκαθάρισε τελική η υπόθεση της πρόκρισης στο ζευγάρι της Σερβέτ με την Γκενκ. Δηλαδή το ζευγάρι που ενδιαφέρει τον Ολυμπιακό. Μιας και υπάρχει ενδιαφέρον για την ομάδα που δεν θα περάσει. Διότι θα είναι ο αντίπαλος του Θρύλου στον 3o προκριματικό γύρο του Europa League. Ανοικτοί «λογαριασμοί» για Σερβέτ και Γκενκ,

Όλα… ανοικτά για Σερβέτ και Γκενκ

Λοιπόν, μετά το ισόπαλο 1-1 στη Γενεύη, υπό το βλέμμα των «ερυθρόλευκων», το ενδιαφέρον παραμένει υψηλό. Μιας και η ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στο Βέλγιο θα καθορίσει την πρόκριση στον επόμενο γύρο του Champions League. Αλλά και θα βγάλει τον αντίπαλο του Θρύλου. Ειδικότερα, η ομάδα που θα αποκλειστεί θα βρεθεί στο δρόμο του Ολυμπιακού. Λοιπόν, το ματς στη Γενεύη είχε ενδιαφέρον και αγωνιστικά. Πιο συγκεκριμένα, η Σερβέτ αγωνίστηκε με διάταξη 4-4-2, όπως και η Γκενκ. Οι φιλοξενούμενοι ήταν η ομάδα με την κατοχή της μπάλας (55%).

Προβάδισμα για την Γκενκ

Ωστόσο, η Σερβέτ πίεσε περισσότερο. Επίσης, είχε περισσότερες τελικές. Τόσο συνολικά όσο και στο τέρμα. Αλλά το ματς ήταν ισορροπημένο στο μεγαλύτερό του διάστημα. Η Γκενκ πέτυχε το στόχο της. Έφτασε πρώτη στο γκολ. Διότι στο 21′ ο Αροκοντάρε σημείωσε το 0-1 με κεφαλιά. Αν και πριν το γκολ οι δύο ομάδες είχαν τις καλές στιγμές του. Οι μεν Βέλγοι με τον Πεϊντσίλ στο 8′ και το 20′, οι δε Ελβετοί με τον Κονά στο 12′. Ακόμη μια ευκαιρία της Σερβέτ στο 27′ με τον Αντούνες. Όπως και η μεγαλύτερη! Στο 45′ ο Ντουλίν σημάδεψε το αριστερό δοκάρι της εστίας του Βάντερβουρτ.

Η Σερβέτ βρήκε τη λύση

Στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, η Γκεντ άγγιξε το 0-2. Καθώς ο Χέινεν στο 48′ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά δεν «νίκησε» τον Φρικ.. Οι Βέλγοι ήταν επικίνδυνοι ως τη μία ώρα αγώνα. Εξάλλου, στο 51′ ο Αροκοντάρε απείλησε με κεφαλιά ξανά. Όμως και η Σερβέτ ανέβασε την απόδοσή της και έψαξε, πιο αποφασιστικά, το 1-1. Ειδικότερα, στο 57′ με τον Κριβέλι και τον Κονά στο 73′. Μετά από 5 λεπτά, όμως, τα κατάφερε. Μιας και στο 78′ ο Ρουιγιέ με κεφαλιά, μετά το φάουλ του Κονά, πέτυχε την ισοφάριση (1-1). Στη συνέχεια, η Σερβέτ πίεσε για την ανατροπή. Ο Γκιγεμενό στο 81′, ο Φοφανά στο 83′ και ο Κριβελί στις καθυστερήσεις (90’+4) είχαν τις ευκαιρίες τους, αλλά δεν τις αξιοποίησαν. Κατά συνέπεια, το 1-1 δεν άλλαξε. Ανοικτοί «λογαριασμοί» για Σερβέτ και Γκενκ.