Άνετη νίκη πριν τη Νοβάρα

Συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα για τα κορίτσια του Ολυμπιακού. Καθώς μετά την επικράτηση επί του Άρη στη Θεσσαλονίκη, πέτυχαν δεύτερη, σερί «καθαρή» νίκη. Για την ακρίβεια το βραδάκι του Σαββάτου επικράτησαν 3-0 σετ του Μαρκόπουλου, στο «Μελίνα Μερκούρη». Έτσι έδειξαν πώς είναι σε καλή κατάσταση ενόψει του πρώτου ματς με την ιταλική ομάδα, για το CEV Challenge Cup (28/11, 18:00). Άνετη νίκη πριν τη Νοβάρα.

Προβλημάτισε…

Κάκιστη εκκίνηση στο ματς έκανε ο Ολυμπιακός, μιας και βρέθηκε πίσω με 4-0. Αλλά με την Κούμπουρα να δίνει λύσεις, ισοφάρισε 4-4. Ακολούθως με την πάιπ της Κούμπουρα προηγήθηκε 11-10. Όμως οι «ερυθρόλευκες» δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο σκορ. Μετά το 19-19 από τον πόντο της Μλεΐνκοβα, το Μαρκόπουλο έκανε το σκορ 19-21 και 21-23. Στη συνέχεια, ο Θρύλος μείωσε με την Κούμπουρα (22-23) και ισοφάρισε με το μπλοκ της Λαμπρούση. Μετά πέρασε μπροστά με την πάιπ της Μλεΐνκοβα και το σετ έληξε με λάθος των φιλοξενούμενων για το 25-23.

Ανέβασε… στροφές

Ωστόσο, το δεύτερο σετ ήταν μια άλλη ιστορία. Διότι οι κοπέλες του Μιτσέλι βελτίωσαν την απόδοσή τους και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στην ομάδα από τα Μεσόγεια. Έτι με τον πρώτο χρόνο της Εμμανουηλίδου έγινε το σκορ 5-1 και μετά η Κούμπουρα έκανε το 7-4 και το 10-5. Ακολούθως η Λαμπρούση με πρώτο χρόνο έκανε το 11-5, ενώ πήρε τον πόντο για το 12-6. Κατόπιν τα μπλοκ της Μελίνας έκαναν το 16-9 και το 17-10. Για να τελειώσει το σετ με την επίθεση της Μλεΐνκοβα για το 25-14 και το 2-0.

Άνετη νίκη

Επιπλέον, στο ίδιο έργο «θεατές» και στο τρίτο σετ. Μιας και ο Ολυμπιακός από την αρχή επέβαλλε το ρυθμό του. Έτσι, με τον άσσο της Καράρο προηγήθηκε 7-1. Στη συνέχεια, η διαφορά έφτασε στο +8 με την επίθεση της Κούμπουρα. Αντίθετα με το πρώτο σετ, στο τρίτο το Μαρκόπουλο δεν το… πάλεψε. Έτσι από ένα ακόμα λάθος ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +10 (21-11). Για να ολοκληρωθεί το σετ (25-12) και το ματς (3-0 σετ) με τον πόντο της Λαμπρούση. Άνετη νίκη πριν τη Νοβάρα.

Τα σετ 3-0 σε 1.09: 25-23, 25-14, 25-12.

• 1ο σετ: 7-8, 15-16, 19-21, 25-23
  • 2ο σετ: 8-4, 16-9, 21-10, 25-14
  • 3ο σετ: 8-2, 16-8, 21-11, 25-12

** Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 39 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλου και του Μαρκόπουλου από 3 άσσους, 31 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 7 (6/14 επ., 1 άσσος, 44% υπ.-28% άριστες), Καράρο 1 (1 άσσος), Λαμπρούση 9 (6/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Κούμπουρα 13 (12/29 επ., 1 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 11 (11/23 επ., 44% υπ.-22% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 62% υπ.-38% άριστες), Σαμπάτη (λ), Τσιτσιγιάννη, Τάνη

ΑΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Πασκουαλίνο Τζιανγκρόσι): Ντε Τζίσους 6 (5/19 επ., 1 άσσος, 47% υπ.-21% άριστες), Νάγκελς 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νικολογιάννη 10 (10/28 επ., 52% υπ.-27% άριστες), Λέιθαμ 7 (5/22 επ., 2 μπλοκ), Τοντάι 7 (6/14 επ., 1 άσσος), Κασδοβασίλη 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ) / Αντωνακάκη (λ, 79% υπ.-29% άριστες), Δικαιούλια 1, Αλλαγιάννη (1/2 επ.), Κωτσαρά 1 (1/2 3π.), Μπάρη, Μπενέζη