Ακόμα ζωντανοί και όχι… κακαρωμένοι!

Η νίκη αυτή και ο τρόπος που ήρθε, σημαίνει πολλά. Εξάλλου, αυτά τα τρίποντα ανεβάζουν την ψυχολογία της ομάδας. Τόσο του Μίτσελ όσο και των παικτών. Μιας και κάθε άλλο αποτέλεσμα θα ήταν καταστροφικό. Ακόμα ζωντανοί και όχι… κακαρωμένοι!

Τα… στραβά και τα καλά του Μίτσελ

Το φινάλε βρήκε τον Ολυμπιακό νικητή. Αν η νίκη δεν είχε έρθει, σίγουρα θα είχε ευθύνη και ο Μίτσελ. Έχασε πόντους με τις αρχικές επιλογές. «Πέταξε» ένα ημίχρονο. Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο 45λεπτο ήταν ακίνδυνοι επιθετικά. Η μοναδική τους φάση, αυτή με τον Μπακαμπού, ξεκινά με τον Μασούρα σε θέση οφσάιντ. Όσο και τις κινήσεις του. Η απόφαση να βγάλει τον Ντόι στο ημίχρονο, μετά το αυτογκόλ, μπορεί να «κάψει» τον νεαρό ποδοσφαιριστή. Από την άλλη, ωστόσο, ο ίδιος ο Ισπανός όταν έβαλε μέσα τους Χάμες και Γκάρι Ροντρίγκες, έκανε κίνηση ματ. Το ίδιο και με την αλλαγή του Βαλμπουενά με τον Μπιέλ. Το δούλεψε το ματς και παίρνει αρκετά credit γι’ αυτό το νικηφόρο αποτέλεσμα. Έβαλε τη «σφραγίδα» του στο τρίποντο.

Είμαστε ζωντανοί και όχι… κακαρωμένοι!

Αν ο Ολυμπιακός δεν είχε πάρει τη νίκη στο Ηράκλειο, η διαφορά από τον πρωτοπόρο ΠΑΟ θα μπορούσε να φτάσει ακόμη και στους 10 βαθμούς. Δηλαδή, με ήττα του Ολυμπιακού και νίκη της ομάδας του Γιοβάνοβιτς. Συνεπώς, καταλαβαίνει κανείς πόσο μεγάλη σημασία έχει αυτό το ΔΙΠΛΟ. Καρυδάτο ΔΙΠΛΟ που ήρθε με ανατροπή. Καθώς οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πιο ορθολογικοί διάταξη στο δεύτερο μέρος. Αν η ομάδα δεν είχε νικήσει στην Κρήτη, θα ήταν… κακαρωμένη. Διότι σε μια περίοδο που προσπαθεί να βρει τα πατήματά της, να κάνει ένα σερί, να το… γυρίσει, θέλει αποτελέσματα. Άρα, δεν μπορεί να κάνει αλχημείες ο Μίτσελ και να «πετά» ημίχρονα. Διαρκώς παθήματα και τα μαθήματα δεν τα λαμβάνει κανείς. Ακόμα ζωντανοί και όχι… κακαρωμένοι!

• Υ.Γ. 1 Αυτές οι νίκες είναι πιο ΜΕΓΑΛΕΣ από 0-3, 0-4, 0-5…
  • Υ.Γ. 2 Αμάν αυτή η ιστορία με τα πέναλτι. Κάποια στιγμή θα κοστίσουν τα χαμένα.
  • Υ.Γ. 3 Ο μεγάλος παίκτης «απαντά» μετά από μια στραβή. Ο Χάμες έχασε το πέναλτι, αλλά έδωσε την ασίστ του 1-1.
  • Υ.Γ. 4 Ασίστ «λουκούμι» από τον Βαλμπουενά ξανά.
  • Υ.Γ 5 Το VAR δεν είναι μόνο για πέναλτι, γκολ ή αποβολές. Αλλά για να γυρίζει και πίσω φάσεις υπέρ του Ολυμπιακού, όχι μόνο κατά. Τη φάση πριν το 1-0 με το φάουλ στον Τζολάκη την εξέτασαν;
  • Υ.Γ. 6 Δύο στα δύο στο πρωτάθλημα από τον Μίτσελ. Αν κάνει ένα καλό σερί ο Θρύλος, τότε η πίεση στους άλλους θα αυξηθεί.
  • Υ.Γ. Δύο ματς, τρία γκολ ο Μπακαμπού. Θα μετρήσουν πολύ τα τέρματά του, ειδικά αυτόν τον καιρό.