Αγωνιστική απραξία και άμυνα με τα μάτια

Κατώτερος των περιστάσεων αποδείχθηκε ο Ολυμπιακός στην Κωνσταντινούπολη. Δεν ήταν η ήττα από τη Φενέρμπαχτσε με 94-80 που πειράζει, αυτή καθ’ αυτή. Ήταν οι 83 πόντοι που  δέχθηκε σε δεύτερο, τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο. Με την τουρκική ομάδα να έχει 12/18 τρίποντα στο δεύτερο μέρος. Αγωνιστική απραξία και άμυνα με τα μάτια.

Καταλύτης ο Πρίντεζης

Η αγωνιστική απραξία ήταν πρόβλημα για τον Ολυμπιακό στην αρχή του ματς. Έκανε δύο λεπτά να σκοράρει και η Φενέρ το αξιοποίησε (6-2). Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν άστοχοι από την περιφέρεια, αλλά εκμεταλλεύονταν την ομαδικότητά τους. Με τους Φαλ και Πρίντεζη. Ειδικά ο δεύτερος που ήρθε από τον πάγκο και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 6 πόντους (2/2β., 2/2διπ.). Αλλά εξαιρετική δουλειά γίνονταν και στην άμυνα. Ο Παπανικολάου είχε δύο κοψίματα, ενώ ο Ολυμπιακός 2 κλεψίματα. Η άμυνα κράτησε την Φενέρ στους 11 πόντους και το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 11-17.

Πολλά σκαμπανεβάσματα

Η ομάδα του Μπαρτζώκα ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο και τη δεύτερη περίοδο. Σερί 7-0. Χρειάστηκε να περάσουν 90 δευτερόλεπτα για να σκοράρει με τον ΜακΚίσικ. Ο οποίος ήταν άτυχος, καθώς 7:29 για το ημίχρονο τραυματίστηκε. Το ματς είχε ανοίξει, η άμυνα του Ολυμπιακού δεν ήταν καλή. Αλλά ο Πρίντεζης με δύο σερί τρίποντα έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό (22-25). Ο Σλούκας είχε ζεσταθεί και ο Ολυμπι9ακός ήταν στο +4 (30-26). Η αποβολή του Μπαρτζώκα (2:56) έφερε την Φενέρ στο +4 (36-32), αλλά επτά σερί πόντοι του Παπανικολάου διαμόρφωσαν το 36-69, στα μισά του ματς.

Άμυνα με τα… μάτια

Αν οι 25 πόντοι που δέχθηκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πολλοί, οι 30 του τρίτου τί ήταν; Η αποβολή του Μπαρτζώκα είχε αποσυντονίσει το Θρύλο. Με την περιφερειακή άμυνα να είναι απούσα. Η Φενέρ είχε 3/11 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Τούρκοι «εκτέλεσαν» το Θρύλο με 7/9 τρίποντα. Οι πεντάδες του Ολυμπιακού αμυντικά δεν λειτουργούσαν. Η αφύπνιση με τα δύο τρίποντα του Ντόρσεϊ (50-52) και το καλάθι του Γουόκαπ (53-54) στο 27ο λεπτό ήταν το τελευταίο προβάδισμα των «ερυθρόλευκων». Οι Τούρκοι εκτελούσαν από το τρίποντο και το σκορ πήγε στο 66-59.

Ανεπίτρεπτη εικόνα

Ο Παππάς στον πάγκο δεν μπόρεσε να αλλάξει κάτι με τα σχήματα που επέλεξε. Η Φενέρ έκανε ό,τι ήθελε. Με τη διαφορά να φτάνει στο +15 (74-59) με σερί 8-0 στα πρώτα δύο λεπτά. Οι συνεργασίες Μάρτιν-Σλούκας έφεραν πόντους. Αλλά το ματς είχε ξεφύγει. Ο Μαχμούτογλου έβαζε το ένα τρίποντο μετά το άλλο. Η διαφορά έφτασε και στους 20 (89-69), αλλά στο τέλος τα τρίποντα από Βεζένκοφ και Ντόρσεϊ μείωσαν τη διαφορά για το τελικό 94-80. Αγωνιστική απραξία και άμυνα με τα μάτια.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 36-39, 66-59, 94-80.