ΒΟΛΕΪΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Αγχος και ξεκίνημα με το αριστερό

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκες αγχωμένες και «παγωμένες» από την πρεμιέρα ηττήθηκαν με 3-2 σετ από τον ΑΡΗ στο κλειστό του Ρέντη.

Τα κορίτσια του Κοβάσεβιτς μετά από ένα σερί 51 αγώνων ( η τελευταία φορά ήταν τον Οκτώβριο του 2016 όταν είχε γνωρίσει στην πρεμιέρα την ήττα από την Σαντορίνη) μακριά από τον καλό τους εαυτό και χωρίς αγωνιστικό ρυθμό, γνώρισαν την ήττα σήμερα από τον παθιασμένο Αρη που εκμεταλλεύτηκε όσο μπορούσε τα λάθη των κοριτσιών για να φτάσει στην νίκη

Ο Ολυμπιακός μπήκε νευρικά στον αγώνα και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7-0. Οι φιλοξενούμενες πίεσαν από το σερβίς με τον Ολυμπιακό να μην έχει καλή αμυντική λειτουργία και το  2-14 ήρθε εύκολα.  Με την ψυχολογία με το μέρος του ο Άρης διατήρησε το προβάδισμα και πήρε το πρώτο σετ με 25-11.

Με την έναρξη του δεύτερου σετ ο Ολυμπιακός, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 3-0 αλλά αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε σε 4-4 για να προηγηθεί στη συνέχεια με 7-4, τρέχοντας ένα σερί  6-0. Με την Κατερίνα Γιώτα να πιέζει, από το σερβίς, η διαφορά έφτασε στο συν πέντε (10-5), για τις «ερυθρόλευκες». Η Σάσκια Χίπε δυσκόλεψε και αυτή με τη σειρά της, από το σερβίς, την άμυνα των φιλοξενούμενων, για να διαμορφωθεί το 13-6. Η Γιώτα με δυο συνεχόμενους άσσους έγραψε το 24-12, ενώ η Χίπε κάρφωσε δυνατά για το 25-14 και το 1-1 στα σετ.

Ίδια η εικόνα και στην αρχή του τρίτου σετ, με τις επιθετικές ενέργειες των παικτριών του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, να ανακόπτονται από το μπλοκ των φιλοξενούμενων και να φτάνουμε στο 6-0 υπέρ του Άρη. Ο Σέρβος τεχνικός προσπάθησε με αλλαγές να αλλάξει το ρυθμό του αγώνα. Ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα μικρό σερί 3-0 μειώνοντας αρχικά σε 14-6 και στη συνέχεια σε 16-14, με ένα επιμέρους 8-2 και την Κατερίνα Ζακχαίου να βρίσκεται στη θέση του σερβίς. Ο κόσμος του Θρύλου, δεν σταμάτησε στιγμή να τραγουδάει, δίνοντας ώθηση στις αθλήτριες του Ολυμπιακού να επιστρέψουν στο σετ. Ο Άρης με δυο συνεχόμενους άσσους πήρε εκ νέου προβάδισμα με συν τέσσερα (22-18) και εν τέλει το σετ με 25-21.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο τέταρτο σετ, προηγήθηκε με 4-1 και παρόλο που ισοφαρίστηκε 7-7 και βρέθηκε πίσω 8-7, έδειξε χαρακτήρα και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (15-11 και 19-15).  Η Σάσκια Χίππε με άπιστο κάρφωμα, έδωσε το σετ στον Ολυμπιακό με 25-18 κάνοντας το 2-2 στον αγώνα.

Στο τάι-μπρέικ, το σετ της μιας ανάσας, οι «ερυθρόλευκες» επέστρεψαν από το 0-5 και το 5-10, έκαναν το 9-10 αλλά δεν ολοκλήρωσαν την ανατροπή και με το 15-13 του πέμπτου σετ ηττήθηκαν με 3-2.

Τα σετ:  11-25 (18′), 25-14 (20′), 21-25 (27′), 25-18 (24′), 13-15 (18′)