«Αεράτος» Θρύλος πέρασε από τη Ρόδο

Εκπληκτικός ο Ολυμπιακός συνέτριψε τον Κολοσσό με 67-86 και συνέχισε τη νικηφόρα του πορεία στην Basket League

Την διαρκή ανοδική του πορεία πιστοποίησε ο Ολυμπιακός με την ευρεία του νίκη επί του Κολοσσού στο «Βενετόκλειο» με 67-86.

Οι «ερυθρόλευκοι» του Ντέιβιντ Μπλατ παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκαν χωρίς τους αρχηγούς τους Βασίλη Σπανούλη, Γιώργο Πρίντεζη, στους οποίους δόθηκαν ανάσες ξεκούρασης ενόψει … διαβολοβδομάδας στην Ευρωλίγκα, αλλά και τον τραυματία Δημήτρη Αγραβάνη, έβγαλαν στο παρκέ ψήγματα της ποιότητάς τους

Ο Ολυμπιακός, που ξεκίνησε με Τουπάν στο «2», Λεντέι στο «4» και Μπόγρη στο «5», μπήκε στο παρκέ του «Βενετόκλειου» με στόχο να κτυπήσει στη ρακέτα του Κολοσσού. Το έκανε για το 6-10 και το 9-12, έχοντας 4/8 δίποντα αλλά και οι γηπεδούχοι είχαν λύσεις μπροστά με 4/6 δίποντα για το 11-19. Και το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον Θρύλο να προηγείται με 15-19

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με διάθεση να … ανοίξει το ματς με τρίποντο του Στρέλνιεκς και αιφνιδιασμό του Τουπάν (10 πόντους από αιφνιδιασμό), ενώ ο Γάλλος έκανε και το 17-26 φτάνοντας στους 6 πόντους

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να … τρέχψουν ακατάπαυστα και με τον Τουπάν βέλςο στον αιφνιδιαμσό έφτασανς το 22-34

Οι Πειραιώτες μπήκαν αρκετά νωθρά στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός μείωσε σε 35-42 με ένα επιμέρους 6-2, ενώ τα λάθη των «ερυθρόλευκων» διαδέχονταν το ένα το άλλο. Έκανε δύο μαζεμένα ο Λεντέι, μετά ο Παπανικολάου και ο Γκος φτάνοντας στο σύνολο τα 9. Πήρε αιφνιδιασμούς ο Κολοσσός, ωστόσο με τρίποντα των Γκος και Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός έκανε το 39-48.

Τα τρίποντα των Στρέλνιεκς και Βεζένκοφ  έφεραν τον Ολυμπαικό στο 45-54

Ο Βεζένκοφ, με μπόλικη δουλειά σε πολλούς τομείς (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο) έκλεψε τη μπάλα και στον αιφνιδιασμό ο Μιλουτίνοφ έκανε το 46-60, που ήταν και το σκορ της 3ης περιόδου (17-20 επιμέρους).

Με τους δύο Λετονούς, ο Ολυμπιακός έκανε στο 4ο δεκάλεπτο το 51-66 ενώ ο Μάντζαρης με σουτ στην κίνηση διαμόρφωσε το 56-73, ωστόσο η χαλάρωση έφερε ένα 6-0 σερί του Κολοσσού που μείωσε σε 62-73. Μετά το τάιμ άουτ ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα 9-0 σερί για να αυξήσει σε 63-82 το σκορ, ενώ στο τελευταίο λεπτό ο Μπλατ έβαλε και τους Τσουμάνη, Τολιόπουλο στο ματς οι οποίοι μάλιστα σκόραραν αμφότεροι στο ματς. Τελικό σκορ 67-86.

Τα Δεκάλεπτα: 15-19, 29-40, 46-60, 67-86.

Κολοσσός Ρόδου (Φλεβαράκης): Μαυροειδής 13 (11ριμπ.), Ντιγκς 10 (1), Μπράουνινγκ 13 (1), Γκιμπς 5 (1), Πίνκστον 10 (1), Γεωργάκης, Μπιλλής, Τσούπκοβιτς 13 (3), Παπαδάκης, Δημάκος 3 (1).

Ολυμπιακός (Μπλατ): Μπόγρης, Παπανικολάου 6, Γουίλιαμς-Γκος 16 (2), Τουπάν 10, ΛεΝτέι 11, Βεζένκοβ 10 (2), Τολιόπουλος 2, Μιλουτίνοφ 14, Μάντζαρης 4, Στρέλνιεκς 8 (2), Τσουμάνης 2, Τίμα 3 (1)