Αδικη ήττα

Ηττα χαρακίρι για τον Ολυμπιακό  στο Καραϊσκάκη απο την Αιντραχτ με 1-2. Σε ένα ματς όπου οι Πειραιώτες άξιζαν τη νίκη,μιας και προηγήθηκαν με τον ΕΛ Αραμπί, αλλά ο Τραπ , η διαιτησία και η ατυχία έπαιξαν ρόλο στο τελικο αποτέλεσμα.

Πως ξεκίνησε:  Ο Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε με το κλασικό 4-2-3-1 και τερματοφύλακα τον  Βατσλίκ, τετράδα στην άμυνα από δεξιά προς αριστερά τους Λαλά-Σωκράτη-Μπα -Ρεάμπτσιουκ. Μαντί Καμαρά και Εμβιλά στη μεσαία γραμμή, με τον Αγκιμπού μπροστά τους. Ονιεκούρου-Μασούρα στα άκρα και τον Ελ Αραμπί μοναδικό προωθημένο

Το ματς:

To πρώτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα άνευρο με τις δύο ομάδες να μοιάζουν να προσπαθούν να “διαβάσουν” η μία το παιχνίδι της άλλης.Με την Αιντραχτ να έχει περισσότερη κατοχή και τον Ολυμπιακό να ψάχνει την αντεπίθεση!

Τούρμπο….Ονιεκούρου

Με τη συμπλήρωση 12 λεπτών αυτό ακριβώς έγινε. Σε μία βαθιά μπαλιά, απο τα αριστερά του Αγκιμπού, η μπάλα βγήκε αριστερά στο Νιγηριανό που έκανε ένα φοβερό σλάλομ και την κατάλληλη στιγμή έβγαλε για τον Ελ Αραμπί που με τη μία εκτέλεσε τον Τραπ για το 1-0 και έγραψε ιστορία γιατί έγινε ο κορυφαίος σκόρερ στην ιστορία του Ολυμπιακού σε ευρωπαϊκές αναμετρήσεις με 16 γκολ αφήνοντας πίσω του, Μήτρογλου και Τζόρτζεβιτς.

Πέντε λεπτά όμως ,η Αιντραχτ απάντησε. Ο Μπόρέ ,σε ρόλο δεκαριού, έβγαλε μία τρομερή κάθετη για τον Καμάντα που βγήκε στην πλάτη του Μπα και την κατάλληλη στιγμή ο Ιάπωνας πλάσαρε τον εξερχόμενο Βατσλίκ που ακούμπησε τη μπάλα όχι τόσο όσο έπρεπε για να μην πάει η μπάλα στα δίχτυα.

Απο εκείνο  το σημείο και έπειτα, η Αιντραχτ ήλεγχε το ματς χωρίς να είναι καλύτερη, είχε μπλοκάρει τη μεσαία γραμμή του Ολυμπιακού  με τον Αγκιμπού αρκετά πιο πίσω απο το χώρο δράσης του και τον Μαντί  σε ρόλο πιο επιθετικό.

Ολες οι καλές προσπάθειες του Ολυμπιακού γίνονταν από αριστερά με τον Ρεάμπτσιουκ να έχει εξαιρετική συνεργασία με τον Ονιεκούρου και  τον Μαντί στο 35 να πιάνει κακή κεφαλιά ύστερα απο τη σέντρα του Μολδαβού.

Στάση…Τραπ

Ενα λεπτό μετά ήταν η εξαιρετική ενέργεια  του Ονιεκούρου που έβγαλε για τον Ελ Αραμπί ο οποίος με πάσα διαβήτη έβγαλε σε ρόλο φορ τον Μασούρα που νικήθηκε από τον Τραπ, ο οποίος κίπερ της Αιντραχτ αποδείχτηκε κομβικός και στο 39 όταν ο Καμαρά βρέθηκε και πάλι σε θέση βολής, από πάσα του Ρεάμπτσιουκ, αλλά ο Γερμανός ήταν και πάλι εκεί για να διαφυλάξει το τέρμα του ,στέλνοντας τις ομάδες στα αποδυτήρια ισόπαλες.

Το άχαστο του Ονιεκούρου

Η Αιντραχτ μπήκε στο Β μέρος αποφασισμένη για τη νίκη . Με τον Μπα να προλαβαίνει τον Λάμερς πριν το 1-2,ωστόσο ο Ολυμπιακός σταδιακά κέρδισε μέτρα και άρχισε να γίνεται πιο απειλητικός. Στο 57, ο ΕλΑραμπί έβγαλε για τον Ονιεκούρου μέσα στην περιοχή με το Νιγηριανό να σουτάρει δυνατά αλλά τη μπάλα να βγαίνει άουτ.

Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βγάλει εύκολα τη μπάλα απο την περιοχή του και να δημιουργήσει καταστάσεις ψάχνοντας στιγμές όπως αυτή με τον Ονιεκούρου που βγήκε και πάλι στο 67 πίσω απο την άμυνα της Αιντραχτ αλλα πριν ολοκληρώσει σπρώχτηκε μέσα στην περιοχή αλλά ο ρέφερι και το VAR είπαν “παίζετε”.

Με την Αιντραχτ να απαντάει στο 69 με σουτ του Λιντστομ που βρήκε σε ετοιμότητα τον Βατσλικ

Ωρα…Ματιέ

Ο Μαρτίνς έπαιξε στο 70 το χαρτί Βαλμπουενά και παραλίγο να δικαιωθεί όταν ο Γάλλος εκτέλεσε φάουλ ,ο Ελ Αραμπί έπιασε αδύναμη κεφαλιά χωρίς να ανησυχήσει όμως ο Τραπ. Το παιχνίδι έμοιαζε να “σβήνει” στο 1-1 ,καθώς  οι Γερμανοί έμοιαζαν ικανοποιημένοι και με το 1-1, ενώ πέρα του Βαλμπουενά τα 10 λεπτά των Λοπες -Τικίνιο δεν βοήθησαν,έστω και αν ο δεύτερος είχε δύο τελικές όχι καλές για την ποιότητα του.

Σοκ με κλοπή

Και κάπως έτσι ,λίγο μετά την έναρξη των καθυστερήσεων, ήρθε το γκολ του Χάουγκε για το 1-2 που ξεκινάει από φάουλ του Τσάντλερ στο Λαλά  και την Αιντραχτ να κάνει εξαιρετική αντεπίθεση που κατέληξε στο γκολ του Νορβηγού, με τον Μπα να μπερδεύεται και να μη διώχνει τη μπάλα. Οσο και αν προσπάθησε ο Ολυμπιακός ,δεν στάθηκε ικανός για την ισοφάριση και κάπως έτσι επήλθε η ήττα.

H στιγμή: Το γκολ των Γερμανών στο 90+ που έρχεται απο ξεκάθαρο φάουλ στον Λαλά

MVP: Ο Παπασταθόπουλος ήταν μία άμυνα μόνος του .

Ο αδύναμος κρίκος: Ο Μπα. Είναι μέσα και στα δύο γκολ των Γερμανών. Στο πρώτο γκολ ο Καμάντα του βγαίνει μπροστά και εκτελεί, στο δεύτερο μπερδεύεται και  η μπάλα φτάνει στον Χάουγκε

Ο Ρέφερι: Ο Λευκορώσος ρέφερι ήταν μία τραγωδία. Χάρισε αποβολή στο πρώτο μέρος σε μαρκάρισμα στον Ρεάμπτσιουκ ,απόλυτα δολοφονικό, δεν έδωσε πέναλτι στον Ονιεκούρου, στο β μέρος, και  στο 1-2 η φάση ξεκινάει από φάουλ στον Λαλά.

Το συμπέρασμα:Ο Ολυμπιακός άξιζε κάτι καλύτερο απο το παιχνίδι. Στο πρώτο μέρος έχασε περισσότερες ευκαιρίες, που είχε και στο δεύτερο ,αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο, πέρα απο τον Βαλμπουενά ,δεν πήρε τίποτα απο τις αλλαγές.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά, Παπασταθόπουλος, Μπα, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά(88 Κούντε), Μασούρας(80 Λόπες), Α. Καμαρά, Ονιεκούρου(70 Βαλμπουενά), Ελ Αραμπί(80 Τικίνιο).

Άιντραχτ (Όλιβερ Γκλάσνερ): Τραπ – Εντίκα, Χασέμπε, Τούτα(58 Τουρέ) – Μπάρκοκ, Γιάκιτς(77 Χάουγκε), Σο(80 Ιλσάνκερ), Τσάντλερ – Καμάντα – Λάμερς(58 Λιντστρομ) και Μπορέ(77 Ρόντε ).