Aσφαιρος και άψυχος

Ενας μέτριος Ολυμπιακός  γνώρισε την ήττα  από τον Παναθηναϊκό με 73-58  στον τρίτο τελικό της Α1 στο μπάσκετ..Κακοί επιθετικά οι Πειραιώτες που ακόμα και όταν πλησίαζαν ήταν ανίκανοι να αντιδράσουν στην επιθετική δημιουργία του Παναθηναϊκού που ήταν καλύτερος..

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετά γρήγορο ρυθμό και ευστοχία και τον Ολυμπιακό να προηγείται 8-9. Κάπου εκεί όμως ο Παναθηναϊκός βρήκε σκορ και παίζοντας αρκετά στο low post και τις αλλαγές στην άμυνα να μην ευνοούν τον Ολυμπιακό που έκανε αρκετά λάθη και στην επίθεση ,με ένα «πράσινο» σερί 10—0 φτάσαμε στο 18-9.
Οι Πειραιώτες αντέδρασαν με δύο τρίποντα από Ουίλτζερ και Σπανούλη(18-15),με την πρώτη περίοδο να «κλείνει στο 19-15 με μία στις δύο βολές του Σίνγκλετον.
Τα τρία γκαρντ του Σφαιρόπουλου με Παπαπέτρου στο 4 και Μακλίν στο 5 δούλεψε καλά στην άμυνα αλλά στην επίθεση οι παίκτες του Ολυμπιακού ήταν νευρικοί και ο Παναθηναϊκός ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα κρατώντας μία καλή διαφορά 6-8 πόντων ,με τη διαιτησία να προστατεύει αρκετές φορές τη σκληρή άμυνα του Παναθηναϊκού σε σχέση με τον Ολυμπιακό με το πρώτο ημίχρονο να «κλείνει» στο +10 για τον Παναθηναϊκό με τρίποντο του Καλάθη(38-28).
Και στην 3η περίοδο , τίποτα δεν άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο του αγώνα ,οι Πειραιώτες έβγαζαν απίστευτο εκνευρισμό στην επίθεση,όντας αρκετά άστοχοι εντός παιδιάς και οι «Πράσινοι» συντηρούσαν ένα προβάδισμα από 7 έως 9 πόντους που έφτασε και στο +12(54-42) με καλάθι του Αντετοκούμπο.
Με τον Ολυμπιακό σε κακή βραδιά και τον Σπανούλη να μοιάζει ο μοναδικός που ήταν σε επαφή με το καλάθι, ο Παναθηναϊκός έχοντας πολύ καλή αμυντική λειτουργία με κορυφαίο τον Σίνγκλετον και τον Τζέιμς στην επίθεση να είναι εξαιρετικός ,ο Παναθηναϊκός έφτασε τη διαφορά στο +19 (63-44), ο Ολυμπιακός το πάλεψε ,μειώνοντας στους 9 ,αλλά δεν μπόρεσε να αλλάξει με το 71-58 να είναι το τελικό αποτέλεσμα..

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 8 , Ρίβερς 15 , Γκιστ 5 (4 ασίστ), Λοτζέσκι 5 (1), Καλάθης 13  Τζέιμς 14 (3/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Παππάς, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 5, Όγκαστ (4 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 7.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σπανούλης 14 , Μιλουτίνοβ 8 (10 ριμπάουντ), Πρίντεζης 12 , Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης, ΜακΛιν 9 (5 ριμπάουντ), Μπράουν  Παπαπέτρου , Στρέλνιεκς, Ρόμπερτς 2 , Ουίλτζερ 5 (1).