ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Aσταμάτητοι οι νέοι

neoiΣ’ εξ αναβολής αγώνα της 1ης ημέρας του Πρωταθλήματος Super League K-20 ποιυ διεξήχθη το μεσημέρι της Τετάρτης στο Προπονητικό Κέντρο Ρέντη ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-0 του Αστέρα Τρίπολης ολοκληρώνοντας ιδανικά τις υποχρεώσεις του για το 2016.

Η ομάδα του Βασίλη Βούζα είναι αήττητη μετά από 13 αγώνες στη διοργάνωση έχοντας 12 νίκες και 1 ισοπαλία και φυσικά είναι μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα. Επιπλέον η ομάδα στα παιχνίδια που έχει δώσει έχει πετύχει 40 γκολ και έχει δεχτεί μόλις ένα!
Ο Ολυμπιακός υπερείχε σ’ όλους τους τομείς στον αγώνα με τον Αστέρα και έφτιαξε πολλές ευκαιρίες για να σκοράρει. Το 1-0 ήρθε όμως στο 45′ όταν μετά από ασίστ του Γιώργου Ξύδα ο Αργύρης Καμπετσής έστειλε με πλασέ την μπάλα στα δίχτυα! Ένα λεπτό πριν από την συμπλήρωση του ημιώρου (29′) ο Αστέρας είχε ευκαιρία να σκοράρει με τον Συρεγγέλα αλλά ο Γιάννης Αγγελόπουλος είπε… όχι!
Η ομάδα μας είχε ευκαιρίες στο 2ο ημίχρονο να σκοράρει στο 56′ με τον Γιώργο Ξενιτίδη και στο 73′ με τον Κώστα Μεγαρίτη αλλά πέτυχε το 2ο της γκολ στο 80′ όταν μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Άρντιτ Τόλι ο Νίκος Πέιος με πλασέ μέσα στην μικρή περιοχή στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.