46ο με αγάπη από τον Φαραώ !

Και τυπικά και μαθηματικά και ουσιαστικά, το 46ο έπιασε Πειραιά. Με μία εξαιρετική εμφάνιση και νίκη που ήρθε με ανατροπή κόντρα στον Παναθηναϊκό, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 του αιώνιου αντιπάλου του στο Καραϊσκάκη, έχοντας  μεγάλο πρωταγωνιστή τον  Αχμεντ Χασάν που μπήκε αλλαγή και με δύο γκολ υπέγραψε την ανατροπή ,με τον  Μπρούμα να βάζει τοι κερασάκι στην τούρτα.

Πως ξεκίνησε:  3-4-3 ήταν και πάλι η επιλογή του Μαρτίνς για το ξεκίνημα  με τον Σα κάτω απο τα δοκάρια και τριάδα στην άμυνα τους Σεμέδο-Μπα και Σωκράτη. Χολέβας και Ανδρούτσος σε ρόλο μπακ χαφ-Μπουχαλάκης -Εμβιλα στη μεσαία γραμμή με  Φορτούνη Μασούρα-Ελ Αραμπί τριάδα στην επίθεση.

Το ματς:  Το πρώτο τέταρτο άνηκε ξεκάθαρα στον Ολυμπιακό αλλά δεν είχε την ουσία που είναι το γκολ όσο και αν οι Πειραιώτες το επεζήτησαν .

Ευκαιρίες και γκολ που δεν μέτρησε στο πρώτο 10 λεπτο

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε δύο ευκαιρίες και ένα γκολ που δεν μέτρησε  Στο 4, ο Φορτούνης σούταρε προς το τέρμα ,αλλά ο Μασούρας έκανε προβολή που  δεν βρήκε στόχο, ενώ τρία λεπτά μετά και πάλι ο “Φορτού” γέμισε ύστερα απο εκτέλεση φάουλ , ο Σεμέδο μπήκε στην  πορεία της μπάλας αλλά η κεφαλιά του δεν  βρήκε στόχο.

Στο 10 ο λεπτό ο Ελ Αραμπί σκόραρε ,αλλά πριν η μπάλα φτάσει για δεύτερη φορά στον Μαροκινό, ο  Φορτούνης ήταν σε θέση οφσάιντ και τελικά με τη βοήθεια του VAR , το γκολ ακυρώθηκε.

Οσο ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε στόχο, ο Παναθηναϊκός αναθαρρούσε. Είτε από τον άξονα με τον Βιγιαφάνες ,είτε με τον Χατζηγιοβάννη από δεξιά και τελικά στο 30 άνοιξε το σκορ με πέναλτι που κέρδισε σε γρήγορο τρανζίσιον  ο Μακέντα απο τον Σεμέδο που ανόητα άπλωσε το πόδι του στην ντρίμπλα του Ιταλού που από τα 11 βήματα σκόραρε.

Ατυχία με Μπα και Χασάν λυτρωτής

Η ατυχία για τον Ολυμπιακό με τον τραυματισμό του Μπα που ένιωσε ενοχλήσεις στη μέση και αποχώρησε με τον Χασάν να παίρνει τη θέση του, βγήκε σε καλό. Ο Μαρτίνς γύρισε το σύστημα σε 4-4-2, οι Πειραιώτες δεν αγχώθηκαν παρά το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός προσέχοντας τα μετόπισθεν ,έβγαινε σε αντεπιθέσεις  και αφού στο 45 το πλασέ του Χασάν δεν βρήκε στόχο ,δύο λεπτά μετά η σέντρα του Χολέβα βρήκε στην καρδιά της άμυνας τον Αιγυπτιο που με καρφωτή κεφαλιά εκτέλεσε τον Διούδη που έχασε τη μπάλα μέσα απο τα χέρια του για το 1-1.

Εάν λεπτό μετά ο Ολυμπιακός ζήτησε σε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Πούγγουρα στον Φορτούνη ,αλλά η εσχάτη των ποινών δεν δόθηκε καθώς στην αρχή της φάσης ο Φορτούνης, άθελα του, έκανε χέρι και πήρε πλεονεκτημα.

Καλύτερος και δεύτερο ακυρωθέν γκολ!

Και στο β ημίχρονο , ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος όντας η ομάδα που προσπαθούσε να παίξει  ποδόσφαιρο με τους “Πράσινους” να περιμένουν το λάθος και να βγούν σε αντεπίθεση. Ο Μπόλονι έβαλε τον Αλεξανδρόπουλο αντί του Σένκεφελντ γυρίζοντας στόπερ, μαζί με τον Πουγγουρα  τον Βέλεθ, αλλά η ομάδα του είχε πολλά θέματα. Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα με την δίκαιη αποβολή του Πούγγουρα(αγκωνιά στον Χασάν) με τον Ολυμπιακό  να περιμένει το κατάλληλο μομέντουμ.  Οι Πειραιώτες βρήκαν γκολ με τον Ελ Αραμπί  όταν ο Μαροκινός πήρε τη μπάλα μετά απο διεκδίκηση του Χασάν με τον Διούδη και τη μπάλα να χτυπάει στο χέρι του παίκτη του Ολυμπιακού και το VAR  να ακυρώνει το γκολ

Χασάν και  Αντε γειά

Ωστόσο, το δίκαιο δεν άργησε να έρθει.  Οι αλλαγές του Μαρτίνς(Μπρούμα για Φορτούνη και Καμαρά για Μπουχαλάκη στο 68) δικαίωσαν τον Πορτογάλο. Διότι στο 72, ο Μπρούμα έβγαλε σέντρα από δεξιά  και ο Χασάν πρόλαβε τον Διούδη για το 2-1 .Τρία λεπτά μετά ήταν και πάλι η συνεργασία των δύο που έβγαλε σε θέση βολής τον Αιγύπτιο αλλά ο κίπερ του Παναθηναϊκού έβγαλε αντίδραση.

Ο Μπόλονι τα έπαιξε όλα για όλα ,μετά την αποβολή  του Πούγγουρα, έβαλε  και τον Καρλίτος που έβγαλε ενέργεια  και έχασε δύο καλές ευκαιρίες, η κορυφαία στο 88, όταν κινήθηκε προς τον άξονα  και σούταρε αλλά ο Σα κατέβασε την μπάλα επιβλητικά.

Μπρούμα και buzzzer

To τελείωμα στο ντέρμπι δεν θα μπορούσε να είναι καλύτερο. Σε κόρνερ του Παναθηναϊκού στο 96, ο Διούδης βγήκε για να βοηθήσει στην επίθεση, αλλά οι αμυντικοί του Ολυμπιακού έδιωξαν ,με τον Μπρούμα να ξεχύνεται παρέα με Ελ Αραμπι και Καμαρά και τον Βέλεθ μόνο του στην άμυνα, και να τελειώνει μόνος του τη φάση ..

Το τελείωμα του αγώνα βρήκε τους παίκτες του Ολυμπιακού αγκαλιασμένους να πανηγυρίζουν για το 46ο .

ΜVP: Ο Αχμεντ Χασάν ήταν απλά ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟΣ! Γκολ ,χαμένες ευκαιρίες, και πολύ πάθος

Ο αδύναμος κρίκος: Μέτρια η εμφάνιση του Μπουχαλάκη .

Η στιγμή: Το γκολ του Χασάν για το 1-1

Ο Ρέφερι : Ο Μπέμπεκ ήταν πολύ επικοινωνιακός με τους παίκτες και η  διαιτησία του ήταν καλή. Οτι δεν μπόρεσε να δει  τον βοήθησε το VAR  και δεν έκανε σοβαρό λάθος. Ισως μόνο στο πρώτο μέρος όπου το χέρι του Φορτούνη να είναι υπερβολική απόφαση αλλά και σε καποια σκληρά μαρκαρίσματα παικτών του Παναθηναϊκού που τα άφησε ατιμώρητα.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος, Μπα(36 Χασάν), Ανδρούτσος, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης(68 Καμαρά), Φορτούνης(68 Μπρούμα), Μασούρας(90 Ρεάμπτσιουκ), Ελ Αραμπί

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Μολό, Σένκεφελντ(46 Αλέξανδρόπουλος), Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Νιάς, Βέλεθ, Μαουρίσιο(77 Ιωαννίδης), Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάνης(79 Αιτορ), Μακέντα(81 Καρλίτος)