Όλο και καλύτερες οι ερυθρόλευκες

Ισόπαλη 2-2 στα σετ αναδείχθηκε η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού στο τελευταίο της φιλικό προετοιμασίας στην Κωνσταντινούπολη  απέναντι στην Turkish Airlines.

Ο Ολυμπιακός  ξεκίνησε την αναμέτρηση με τις Γιώτα, Μέιφιλντ, Λαμπρούση, Χριστοδούλου, Χίπε, Έμοντς και Κοκκινάκη και με όπλο το σερβίς και το μπλοκ πήραν τα δύο πρώτα σετ με 25-20 και 25-19 αντίστοιχα. Οι γηπεδούχες αντέδρασαν και πήραν τα επόμενα δυο σετ στις λεπτομέρειες για να ολοκληρωθεί ο αγώνας 2-2.

Η Σάσκια Χίπε έδειξε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση παρά τον μικροτραυματισμό που αντιμετώπιζε πριν από μερικές ημέρες ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 20 πόντους και ήταν φυσικά η πρώτη σκόρερ του ματς έχοντας και τρεις άσσους και ακολούθησαν η Έμοντς με 15 και η Γιώτα με 15 πόντους, επτά εκ των οποίων ήταν από μπλοκ.

Αυτή ήταν η τέταρτη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων, με τον Ολυμπιακό να έχει απολογισμό δύο νίκες, μια ήττα και μια ισοπαλία.

Τα σετ: 2-2 σε 1.35: 20-25 (23’), 19-25 (21’), 25-23 (26’), 25-20 (25’)

1ο σετ: 8-7, 16-15, 21-19, 20-25

2ο σετ: 5-8, 13-16, 18-21, 19-25

3ο σετ: 5-8, 13-16, 21-20, 25-23

4ο σετ : 7-8, 12-16, 21-20, 25-20

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 12 (4/8 επ., 7 μπλοκ, 1 άσσος), Μέιφιλντ 8 (6/28 επ., 2 άσσοι, 56% υπ., 50% αρ.), Λαμπρούση 9 (5/7 επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Χριστοδούλου 6 (3/8 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Χίππε 20 (16/35 επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Έμοντς 15 (12/27 επ., 3 μπλοκ, 41% υπ., 31% αρ.), Κοκκινάκη –λ (50%υπ.- 38%αρ.) / Ζακχαίου

Turkish Airlines: Κοσμάνοβα 21 (20/39 επ., 1 άσσος), Σόρογλου-Τουράν 10 (5/16 επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Κιρντάρ 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Νίκολιτς 13 (8/28 επ., 1 μπλοκ, 4 άσσοι) , Ζεντ 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Κίλοτς 13 (10/28 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Μπερίν –λ( 50% υπ.- 31% αρ.) , Μπιλτζί-λ (50%υπ.-25%αρ.), Αρσλάν 1 (1/2 επ.), Κορ