Φέρτε του Λοκομοτίβ!

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα της ομάδας βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού από την Αλεξανδρούπολη. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 3-1 (24-26, 25-21, 23-25, 15-25) σετ του Εθνικού, στο Γυμναστήριο Αλεξανδρούπολης «Μιχάλης Παρασκευόπουλος», για την 13η αγωνιστική της Volleyleague, διευρύνοντας το αήττητο τους στη φετινή διοργάνωση και συνεχίζουν να οδηγούν μόνοι πρώτοι την κούρσα του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ στρέφει πλέον το ενδιαφέρον της στο παιχνίδι με τη Λοκομοτίβ Μπακού στο Ρέντη (17/1, 18:00), στην πρώτη αναμέτρηση των δυο ομάδων για τη φάση των «16» του CEV Challenge Cup.

Στην Αλεξανδρούπολη ο Ολυμπιακός έκαμψε την σθεναρή αντίσταση του Εθνικού και συνέχισε με το απόλυτο των νικών στο πρωτάθλημα. Οι δυο ομάδες στο πρώτο σετ ήταν κοντά στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να κάνει το 16-15, 17-21 και να κατακτά τελικά το σετ με 26-24. Ένα νεκρό διάστημα των παικτών του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, στο δεύτερο σετ, έδωσε το δικαίωμα στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης να προηγηθεί με 11-6 και διατηρώντας το προβάδισμα να πάρει τελικά το δεύτερο σετ με 25-21. Αυτό ήταν μόλις το δεύτερο χαμένο σετ για τον Ολυμπιακό στο φετινό πρωτάθλημα στις δεκατρείς πρώτες αγωνιστικές.

Η συνέχεια στο κλειστό «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» άνηκε εξ’ ολοκλήρου στο Θρύλο ο οποίος δεν έδωσε το δικαίωμα  στα επόμενα δυο σετ στον αντίπαλο να αμφισβητήσει την ανωτερότητα του. Στο ξεκίνημα του 3ου σετ στην Αλεξανδρούπολη, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-2 και πήγε μπροστά με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Η διαφορά ανέβηκε στους τέσσερις πόντους στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-12), για να φτάσουν οι Πειραιώτες στην κατάκτηση του σετ με 25-23 κάνοντας το 2-1 στον αγώνα.

Στο τέταρτο και τελευταίο σετ ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα από την αρχή και δεν άφησε σε κανένα σημείο τον αντίπαλο του να πιστέψει ότι μπορεί να διεκδικήσει κάτι παραπάνω. Το συν δυο (6-8) της πρώτης τεχνικής διακοπής έγινε πολύ γρήγορα 11-7 και 16-10 για τους Πειραιώτες. Το τελικό 15-25 σφράγισε μια ακόμα νίκη του Θρύλου τη φετινή χρονιά που βρίσκεται μόνος πρώτος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Tα σετ: 3-0 σε 1.47,  24-26 (29′),  25-21, (27′),  23-25 (29′),  15-25 (22′)

1ο σετ: 7-8, 16-15, 17-21, 24-26

2ο σετ: 8-5, 16-13, 21-15, 25-21

3ο σετ: 7-8, 12-16, 21-20, 23-25

4ο σετ: 6-8, 10-16, 13-21, 15-25

Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Σάκης Μουστακίδης): Παγιάν 20 (19/37 επ., 1 άσσος), Χατζόπουλος 9 (3/5 επ., 6 μπλοκ), Χαριτωνίδης 1 (1 άσσος), Βελίσκοβιτς 13 (12/31 επ., 1 άσσος,  41%υπ.- 24%αρ.), Χριστοφάς 9 (4/8 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 11 (8/17 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 53%υπ.- 40%αρ.), Κονταστάθης -λ (59 %υπ.- 35%αρ.), Χαραλαμπίδης, Καβαρατζής, Μπίκος -λ,

Πηγή: osfp.gr