ΜΠΑΣΚΕΤ

Τόμιτς: ” Χάσαμε στις λεπτομέρειες-Νίκη με Εφές”

Το δικό του σχόλιο έκανε στην κάμερα της Nova ο άμεσος συνεργάτης του  Γιάννη Σφαιρόπουλου , Μίλαν Τόμιτς για την ήττα από την ΤΣΣΚΑ αλλά και το “πρέπει” για τη νίκη στο ματς με την Εφές.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του:”Δεν παίξαμε άσχημα, ήμασταν καλοί. Το ματς χάθηκε στις λεπτομέρειες, αν δεν σκοράρεις εσύ όταν είσαι στους 2-3 πόντους και δεχθείς έναν αιφνιδιασμό χάνεις το παιχνίδι. Στο γήπεδό τους είναι δύσκολο να τους κερδίσεις. Μπορούσαμε να παίξουμε καλύτερη άμυνα σε κάποια σημεία. Καλή εικόνα σε γενικές γραμμές, πολύ σημαντικό ματς τώρα με την Εφές.

Μπορούν να σε χτυπήσουν και στο 1-1 και στον αιφνιδιασμό. Μπορεί να σε σκοτώσει σε 3 λεπτά αν την παίξεις ανοιχτά. Οι λεπτομέρειες στην άμυνα μας στοίχισαν, να στείλουμε τον Ντε Κολό αριστερά αντί για δεξιά για παράδειγμα. Πολλές φορές δεν γίνεται αυτό που θέλουν οι προπονητές.

Το ματς με την Εφές είναι παιχνίδι που έχει “πρέπει”, να είμαστε σοβαροί από την αρχή ως το τέλος, δεν υπάρχουν περιθώρια. Να ξεκουραστούμε και να ετοιμαστούμε”.