ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Τσουνάμι στην Αμαλιάδα

Τι και αν έπαιζε χωρίς Σπανούλη-Παπανικολάου και Πρίντεζη; Ο Ολυμπιακός δεν έδειξε κανένα έλεος στον Κόροιβο τον οποίο διέλυσε, μέσα στην Αμαλιάδα με 104-54!

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το ματς και με τον Λάνγκφορντ, στο πρώτο πεντάλεπτο, να μη χάνει σουτ(3 στα 3 τρίποντα) ,προηγήθηκαν με 12-11.

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός αρχίζοντας να παίρνει πολλά επιθετικά ριμπάουντ και με τον Μάντζαρη σε εξαρετική ημέρα(10 πόντοι στην πρώτη περίοδο) ,έφτασε αρχικά  στο 12-17 και 21-27 για το τέλος της πρώτης περιόδου.

Με  Μιλουτίνοφ και Τιλί στην φροντ λάιν,  συν Μπράοουν και Στρέλνιεκς που βρήκαν ρυθμό και τον σταθερό Μάντζαρη ,με  ένα σερί 0-10 ,ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +16(21-37) και το ημίχρονο να λήγει στο 31-48.

Οσοι περίμεναν αντίδραση του Κόροιβου έμειναν απλά με την προσμονή. Για τέσσερα λεπτά ο Ολυμπιακός σφυροκοπούσε την άμυνα του Κόροιβου και παράλληλα έπαιζε …σκυλίσια άμυνα  χωρίς να δεχτεί καλάθι(31-64) και την τρίτη περίοδο να λήγει στο +41(44-85).

Η τέταρτη περίοδος  βρήκε τον Κόροιβο να σκοράρει μόνο 6 πόντους και να δέχεται 19, για το τελικό 54-104.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 31-48, 44-85, 54-104

Κόροιβος Αμαλιάδας (Καλαμπάκος): Κάρσον 6, Λάνγκφορντ 14 (4), Σκουλίδας 6 (2), Σπυριδονίδης 9 (1), Ντεκόζι 2, Πόσλεϊ (0/9 σουτ), Μιλεντίγιεβιτς, Κάτζος, Ρούνης, Μπεκρής, Χάινς 17 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 10, Μιλουτίνοφ 12, Τιλί 9 (2), Μάντζαρης 20 (4/8τρ.), Ρόμπερτς 11 (1), ΜακΛίν 9, Μπράουν 20 (5/9τρ.), Τολιόπουλος 4, Στρέλνιεκς 7 (1), Μπόγρης 2.