Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Τριάρα» στον Εργοτέλη (Video)

Σαν σήμερα το 2011 ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 της κρητικής ομάδας στο «άδειο» λόγω τιμωρίας «Γ. Καραϊσκάκης» και συνέχισε τη φρενήρη του κούρσα προς την κατάκτηση του 38ου τίτλου της ιστορίας του.

Με μία εμφατική νίκη επί του Εργοτέλη με 3-0 είναι άρρηκτα συνδεδεμένη χρονικά η σημερινή ημερομηνία για τον Ολυμπιακό.

Συγκεκριμένα, συμπληρώννται έξι χρόνια από τη νημέρα, όπου ο Θρύλος με τον Ερνέστο Βαλβέρδε στην άκρη του πάγκου του επικράτησε άνετα με 3-0 της ομάδας του Ηρακλείου στο «άδειο» λόγω της … αστείας τιμωρίας «Γ. Καραϊσκάκης» πετυχαίνοντας ακόμη ένα βήμα προς την κατάκτηση του 38ου τίτλου της ιστορίας του.

Ο Ολυμπιακός έπειτα από ένα άγονο πρώτο μέρος και αφού ο Ούρκο Πάρντο απέκρουσε πέναλτι του Λεάλ  στο 31ο λεπτό, στο δεύτερο ημίχρονο ήταν απολαυστικός και με «ενορχηστρωτή» έναν καταπληκτικό Αριέλ Ιμπαγάσα έφτασε πανεύκολα στον θρίαμβο

Στο 47’ ο Φρνσουά Μοντέστο με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τον Θρύλο, για να έρθει στο 58’ ο Μάρκο Πάντελιτς να ζευγαρώσει τα τέρματα του Ολυμπιακού.

Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο ο Κέβιν Μιραλάς στο 65’ με εξαιρετικό πλασέ, αντάξιο της σπουδαίας κλάσης του.