ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Τρία στα τρία και ..πρόκριση

Με τρεις νίκες ολοκλήρωσαν τα κορίτσια του Ολυμπιακού τον ευρωπαικό προκριματικό όμιλο που φιλοξενήθηκε στο Παπαστράτειο . Οι “Ερυθρόλευκες” νίκησαν και την Ουτρέχτη με 6-5 καταφέρνοντας να πάρουν την πρώτη θέση μαζί με τη Ντουναισβάρος.

Η νίκη δεν ήρθε εύκολα για τα κορίτσια του Χάρη Παυλίδη. Αν και προηγήθηκαν με 2-0, οι Ολλανδέζες,με κορυφαία τη Χένει όχι μόνο ισοφάρισαν σε 2-2, αλλά  πέρασαν και μπροστά με +2 (2-4).

Κάπου εκεί, ήρθε η βελτίωση της άμυνας, οι λύσεις στην επίθεση  ήρθαν με Ελευθεριάδου και Ελευθερία Πλευρίτου ,Μπιανκόνι και έτσι φτάσαμε στο 5-4 ,στο τέλος του τρίτου 8λεπτου.

Η τελευταία περίοδος χαρακτίρίστηκε από νευρικότητα ,με τις Ολλανδέζες να ισοφαρίζουν, αλλά την Αλκηστη Αβραμίδου να δίνει τη λύση και τη νίκη για το  6-5.

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 2-2, 3-2, 1-1

Η διακύμανση 1ο οκτάλεπτο: 1-0 Μανωλιουδάκη (π/π, 4:36), 2-0 Ελευθεριάδου (π/π, 2:26), 2ο οκτάλεπτο: 2-1 Ντ. Χένεϊ (φουνταριστό, 5:28), 2-2 Ντ. Χένεϊ (π/π, 4:24), 3ο οκτάλεπτο: 2-3 Ντ. Χένεϊ (π/π, 6:23), 2-4 Σμιτς (φουνταριστό, 4:56), 3-4 Ελευθεριάδου (π/π, 4:31), 4-4 Ελ. Πλευρίτου (π/π, 4:02), 5-4 Μπιανκόνι (περιφέρεια, 1:35), 4ο οκτάλεπτο: 5-5 Φράουνφελντερ (περιφέρεια, 5:06), 6-5 Αβραμίδου (π/π, 4:28).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 1, Ελευθεριάδου 2, Σώρα, Μανωλιουδάκη 1, Αβραμίδου 1, Ασημάκη, Μ. Πλευρίτου, Έμολο, Β. Πλευρίτου, Μπιανκόνι 1, Σμιτ, Σταματοπούλου.