Συνεχίζει ακάθεκτος ο Θρύλος

Την όγδοη συνεχόμενη νίκη του στην Α1 πανηγύρισε ο Ολυμπιακός επικρατώντας της αξιόμαχης Κηφισιάς με 3-0 σετ στο κλειστό του Ρέντη.

Την αήττητη κι απόλυτη πορεία του στο φετινό πρωτάθλημα της Volleyleague διεύρυνε ο Ολυμπιακός που επικράτησε με 3-0 σετ (25-21, 29-27,25-17) της Κηφισιάς στο Ρέντη στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής. Οι Πειραιώτες πραγματοποίησαν το «8Χ8» στο πρωτάθλημα πετυχαίνοντας μια ακόμα νίκη χωρίς να χάσουν σετ και στρέφουν την προσοχή τους στο παιχνίδι της Παρασκευής με τον Φοίνικα Σύρου, που προηγείται του επαναληπτικού με την Τουρ στη Γαλλία (19/12) για την πρόκριση στους «16» του Challenge Cup.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα!

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου σετ, οι Πειραιώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ, μέχρι να προσπεράσουν με 19-18 και με 20-19 με τον Οϊβάνεν πάνω στο φιλέ. Οι δυο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ. Με νέα επίθεση του Οϊβάνεν διαμορφώθηκε το 21-20 και μετά από λάθος της Κηφισιάς ο Θρύλος ξέφυγε για πρώτη φορά με +2 για το 22-20. Ο Τόντορ Αλεξίεφ με δυνατή επίθεση «έγραψε» το 23-21 και ο Χριστοφιδέλης με άσσο το 24-21 για να πάρει το σετ ο Θρύλος με 25-21 με τον Πετρέα πάνω στο φιλέ!

Έκανε το 2-0!

Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκοι» με ένα 5-0 σερί, μετέτρεψαν το 16-20 σε 21-20 με μπλοκ των Ανδρεάδη, Οϊβάνεν. Ο Αλεξίεφ έδωσε εκ νέου του προβάδισμα στον Θρύλο για το 22-21 και μετά την ισοφάριση της Κηφισιάς, ο Οϊβάνεν σημείωσε στο 23-22. Ακολούθησε το σερβίς του Φιλανδού διαγώνιου που πέρασε άουτ για το 23-23 ενώ από την ίδια κατάληξη στο σερβίς του 8 προήλθε το 24-23. Ο Σουλτανόπουλος ισοφάρισε (24-24), αλλά ο Οϊβάνεν με κερδισμένο μπλοκ άουτ πέτυχε το 25-24. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν (25-25) και οι δυο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ (26-26, 27-27,) μέχρι να καταλήξει και το δεύτερο σετ στον Θρύλο με 29-27.

Εύκολα στην τελική επικράτηση…

Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν στροφές στο 3ο σετ, στη διάρκεια του οποίου είχαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του. Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ βελτιώθηκε σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού πίεσε στο σερβίς και έφτασε εύκολα στο 25-17 και την τελική επικράτηση.

Τα σετ: 3-0 σε 1.19, 25-21 (23′), 29-27 (31′), 25-17 (25′)

1ο σετ: 6-8, 15-16, 21-20, 25-21

2ο σετ: 5-8, 14-16, 21-20, 29-27

3ο σετ: 7-8, 16-11, 21-14, 25-17

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Ρουμελιωτάκης 9 (9/16 επ.,, 55%υπ.-45%αρ.), Οϊβάνεν 13 (7/16 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Πετρέας 9 (5/8 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Ντρζίζγκα 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Αλεξίεφ 11 (9/14 επ., 2 μπλοκ, 71%υπ.,-59%αρ.), Στεφάνου -λ (82%υπ.-47%αρ.)/ Χριστοφιδέλης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ράουβερντινκ (75%υπ.-75%αρ.), Δαρίδης-λ

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (2 μπλοκ), Χαντ 26 (24/38 επ., 1 άσσος, 1μπλοκ), Ντε Σόουζα 7 (7/14 επ., 53%υπ.-31%αρ.), Σουλτανόπουλος 6 (5/7 επ., 1 άσσος), Σονάρι 10 (6/9 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Εφραιμίδης 5 (4/14 επ., 1 άσσος, 64%υπ-44%αρ.), Κάπελας -λ (62%υπ.-46%αρ.)/ Χριστοδουλάκης -λ Μανίκας, Παπαδόπουλος, Μελλές