Στο Λιγκ Καπ ο Θρύλος!

Το εισιτήριο της πρόκρισης για την τελική φάση του Λιγκ Καπ τσέκαρε ο Ολυμπιακός επικρατώντας της Κηφισιάς με 3-0 σετ στο κλειστό του Ρέντη.

Την πρόκρισή της για το Final-4  του Λιγκ Καπ τσέκαρε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού!

Οι «ερυθρόλευκοι» εμφάνιααν στο τάραφγλεξ πτυχές της ποιότητάς τους και έχοντα ςπληθώρα επιλογών επικράτησαν της Κηφισιάς με 3-0 σετ (25-20, 25-20, 28-26)

Δύο μέρεςμετά τη επιβλητική της νίκη με 3-0 επί του Ηρακλή οι παίκτες του Φερνάντο Μπενίτεθ πραγματοποίης εακόμη μία επίδειξη βόλεί υψωηλού επιπέδου για τα δεδομένα της εποχής κι έφτασαν πανάξια στην πρόκριση στο Final 4 του League Cup «Νίκος Σαμαράς».

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα!

Στο πρώτο σετ ο Θρύλος ξεκίνησε δυνατά και απέκτησε το προβάδισμα πηγαίνοντας μπροστά με 8-4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, ύστερα από επίθεση του Γερούν Ράουβερντικ από την πίσω ζώνη. Τη διαφορά αυτή του +4 τη διατήρησαν μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-12) για να μειώσουν οι φιλοξενούμενοι σε 16-14. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Ράουβερντικ, σταμάτησε το μικρό σερί της Κηφισιάς για το 17-14 υπέρ του Θρύλου, όμως στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο ελάχιστο τη διαφορά (18-17). Στο σημείο αυτό με δυο διαδοχικούς πόντους από τον Τόντορ Αλεξίεφ οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο 20-17. Ακολούθησαν δυο ακόμα σερί πόντοι από τον Ράουβερντικ για το 22-18 ενώ δια χειρός Πετρέα προήλθε το

22-19.  Το σετ τελείωσε με 25-20, υπέρ του Θρύλου ύστερα από κερδισμένο μπλοκ άουτ του Νίκου Ζουπάνη.

Έφτασε στο 2-0

Το δεύτερο σετ στο ξεκίνημα ήταν πιο κλειστό και με μικρότερες διαφορές. Παρ’ όλα αυτά ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που οδηγούσε στο σκορ και πήγε μπροστά με 8-6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ύστερα από επίθεση σε πρώτο χρόνο του Πετρέα. Η Κηφισιά μείωσε σε 11-10 αλλά με ένα σερί 3-0 και επίθεση του Ράουβερντικ από την πίσω ζώνη οι Πειραιώτες έφτασαν στο 14-10 και διατήρησαν μέχρι το τέλος του σετ το προβάδισμα για το 25-20, χάρη στο οποίο προηγήθηκαν με 2-0.

Με ανατροπή στην τελική επικράτηση

Μέχρι τα μέσα του 3ου σετ οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονταν πίσω στο σκορ και πήγαν με -2 στα (6-8, 14-16) δυο τεχνικά τάιμ άουτ.  Με δυο σερί πόντους του Μίκο Οϊβάνεν ο Ολυμπιακός ισοφάρισε για πρώτη φορά σε 17-17 στη διάρκεια του τρίτου σετ. Στη συνέχεια ο Τόντορ Αλεξίεφ κέρδισε το μονό μπλοκ της Κηφισιάς και έδωσε το πρώτο προβάδισμα στον Θρύλο (18-17) και ο ίδιος διαμόρφωσε το 19-17 στην επόμενη φάση. Έτσι οι Πειραιώτες μετέτρεψαν το 15-17 σε 19-17 με ένα σερί 4-0 παίρνοντας τον έλεγχο του σετ. Από κει και πέρα οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το 23-23 με το οποίο ισοφάρισε η Κηφισιά αλλά μετά από λάθος του Σαρνέκι διαμόρφωθηκε το 24-23. Ο Σονάρι ισοφάρισε εκ νέου σε 24-24 και οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 26-26.  Από σερβίς στο φιλέ του Σαρνέκι προήλθε το 27-26 και από μπλοκ του Ανδρεάδη το 28-26 με το οποίο ο Θρύλος έφτασε στη νίκη με 3-0.

Τα σετ: 3-0, 25-20 (24′), 25-20 (25′), 28-26 (32′)

1ο σετ: 8-4, 16-12, 21-18, 25-20

2ο σετ:8-6, 16-13, 21-16, 25-20

3ο σετ: 6-8, 14-16, 21-19, 28-26

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Φερνάντο Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 19 (16/23 επ., 3 άσσοι), Πετρέας 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 6 (3/6 επ., 1 μπλοκ) Ντρζίζγκα 1 ( 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 10 (9/14 επ., 64%υπ.-36%αρ.), Ραούβερντικ 9 (9/11 επ. 57%υπ.-50%αρ.), Στεφάνου -λ (69%υπ.-62%αρ.)/ Χριστοφιδέλης, Στιβαχτής, Δαρίδης -λ

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Αρσενιάδης): Λιβαθηνός , Σαρνέκι 12 (10/23 επ., 2 μπλοκ), Χαντ 11 (10/15 επ., 21%υπ.-14%αρ., 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 12 (12/17 επ., 57%υπ.-41%αρ.), Σουλτανόπουλος 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Σονάρι 10 (8/11 επ., 2 μπλοκ), Κάπελας -λ (73%υπ.-64%αρ.)/Μανίκας, Παπαδόπουλος, Μελλές, Εφραιμίδης