Κώστας ΠαλαιολόγοςΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Πότε; Ποτέ!

Ένας ψυχωμένος Ολυμπιακός κόντρα σε όλους και σε όλα, «απέδρασε» θριαμβευτής από την Πυλαία με 84-89 νικώντας και την εχθρική διαιτησία των Πηλοϊδη, Μπήτη, Παναγιώτου, πετυχαίνοντας την 11η διαδοχική του νίκη στην φετινή Α1.

Χαρακτήρα πρωταθλητή έβγαλε για ακόμη μία φορά ο Ολυμπιακός!

Με καθοριστικούς πόντους του Πάτρικ Γιανγκ στο τελευταίο λεπτό, ο Ολυμπιακός υπέταξε τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία με 84-89 πετυχαίνοντας την11η διαδοχική τουνίκη στην φετινή Basket League, νικώντας και την εχθρική διαιτησία των Πηλοϊδη, Μπήτη, Παναγιώτου

Οι πρωταθλητές Ελλάδας , οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρις τους δύο φυσικούς τους ηγέτες Βασίλη Σπανούλη, Γιώργο Πρίντεζη, αλλά και τον μόνιμα τραυματία Ντάνιελ Χάκετ

απέδειξαν περίτρανα για ποιό λόγο ξεχωρίζουν μίλια από τους ανταγωνιστές τους, νικώντας τα όποια προβλήματα κι αναποδιές στέκονται εμπόδια στην πορεία τους!

Με κορυφαίο τον Ματ Λοτζέσκι, που πέτυχε 28 πόντους στην κορυφαία του επιθετικά βραδιά με την ερυθρόλευκη φανέλα και τον Κώστα Παπανικολάου νατον ακολουθεί σε απόδοση με 19 πόντους, ο Θρύλος ήταν αδύνατο να ηττηθεί!

Μάλιστα, οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου νίκησαν και την εχθρική διαιτησία που συνάντησδαν από τους Πηλοϊδη Μπήτη και Παναγιώτου, οι οποίοι αποφάσιζαν με δύο μέτρα και δύο σταθμά, δείχνοντας ιδιαίτερη εύνοια σατους γηπεοδύχους., όπως μαρτυρά και η ιδσιαίτερη ευκλία με την οποία μοίραζαν αντιαθλητικά φάουλ και τενχικές ποινές στον πάγκο των Πειραιωτών.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκαν στο παρκέ οι πρωταθλητές Ελλάδας. Με τον Κώστα Παπανικολάου να ηγείται στο σκοράρισμα στα πρώτα λεπτά, ο Θρύλος προηγήθηκε 6-12 στο 5’ δείχνοντας από νωρίς τις άγριες διαθέσεις του!

Οι γηπεδούχοι, όμως με καλάθια του Τέιλορ και του Χρυσικόπουλου βρήκε δίοδο για το καλάθι του Ολυμπιακού κι έκλεισε πρώτο δκάλεπτο προηγούμενος με βραχεία κεφαλή (20-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκε αφιονισμένος ο Ματ Λοτζέσκι!

Ο Βελγοαμερικανός φόργουορντ  πήρε στις πλάτες του τον Ολυμπιακό και με συνεχόμενους πόντους του έδωσε τη δυνατότητα να απκτήσει ξεκάθαρο προβάδισμα κι έχοντας την συνδρομή των Παπανικολάου, Γκριν κι Αγραβάνη, ο Θρύλος έφτασε να προηγηθεί στο 18’ 36-48, για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 43-52.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίρνει σκορ από τους καταπληκτικούς Ματ Λοτζέσκι και Κώστα Παπανικολαου, οι οποίοι έπαιξαν και για τους απόντες Σπανούλη, Πρίντεζη

Οι πρωταθλητές κόντρα στα … φαλτσοσφυρίγματα των τριών ρέφερι (σ.σ. με αποκορύφωμα το γεγονός ότι φορτώθηκε με φάουλ ο Κεμ Μπιρτς)  έκλεισε την τρίτη περιόδο προηγούμενοι με 66-73, δείχνοντας χαρακτήρα.

Ο ΠΑΟΚ με τον Τσόχλα να παίρνει μπροστά και να ηγείται στο σκοράρισμα εκμεταλλεύθηκε στιγμές ολιγωρίας της άμυνας των «ερυθρόλευκων» ισοφαρίζοντας σε 75-75 στο 34’ κάνοντας το ματς ξανά ντέρμπι

Ο Μάντζαρης με δύο πολύ δύσκολα καλάθια έδωσε προβάδισμα τριών πόντνωστον Ολυμπαικό (76-79) στο 36’, αλλα΄οι γηπεδούχοι προηγήθηαν 84-83 με καλάθι του κορυφαίου τουςπαίκτη Κλάντον.

«Μίλησε» ο Γιανγκ!

Σ’ εκείνο το σημείο, όμως, «μίλησε» ο Πάτρικ Γιανγκ!

Με γκολ- φάουλ του Αμερικανού θηριώδη σέντερ, ο Ολυμπιακός προσπέρασε 84-86 με 21 δευτερόλεπτα να απομένουν και η Πυλαία … σώπασε!

Στην συνέχεια η εξαιρειτκή άμυνα του Λοτζέσκι έδωσε τη δυνατότητα στον Γιανγκ να κερδίσει νέο φάουλ. Με τον Αμερικανό σέντρ να ευσυτοχέι και στιο δύο βολές (84-88) στα 18 δευτερόλεπτα και ουσιαστικά να χαρίζι την νίκη στον Θρύλο πριν ο Βαγγέλης Μάντζαρης με ½ βολές διαμορφώσει το τελικό 84-89.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 43-52, 66-73, 84-89.