“Πλήγμα” τα χαμένα πρώτα ημίχρονα και το “εύκολο” γκολ

Το 1-1 με τον Παναθηναϊκό, αυτόν τον Παναθηναϊκό ,σαφέστατα και δεν ευχαριστεί κανένα. Και πως να γίνει αυτό όταν  σε ακόμμα ένα ντέρμπι  η ομάδα δεν παίρνει νίκη .Και αυτό τείνει να καταλήξει σε παθογένεια.

Ενα απο τα “θέματα” που έχει ο Ολυμπιακός είναι ότι του λείπει το  εύκολο γκολ, αλλά και  το ότι δεν κερδίζει τα πρώτα ημίχρονα του. Οι Πειραιώτες,ενώ παίζουν καλό ποδόσφαιρο σε πολλά παιχνίδια  δεν μπορούν να στείλουν τη μπάλα στο πλεκτό . Οι επιθετικοί δεν είναι συμμετοχικοί στο παιχνίδι ,γιατί ο μεν Γκερέρο είναι περισσότερο περιφερειακός και ο Χασάν πιο στατικός, ενώ τον Μάνο φαίνεται πως δεν του έχει τρελή εμπιστοσύνη ο προπονητής του.

Τα καλύτερα “πρώτα” ημίχρονα των Πειραιωτών έγιναν σε  δύο  Ευρωπαικά ματς και ένα μόλις στο Πρωτάθλημα με τον ΠΑΣ.  Πρώτα στο παιχνίδι με τη Λουκέρνη,όπου το σκορ ήταν 3-0 και  εν συνεχεία με τη Ντούντελανζ στο τελευταίο παιχνίδι του Γιουρόπα, ενώ στη Σούπερλιγκα και στο 5-0 με τον ΠΑΣ, το σκορ ήταν 2-0 στο ημίχρονο…Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ο Ολυμπιακός σκοράρει στο β ημίχρονο.

Στο 1-3 με τη Λουκέρνη  ο Λάζαρος άνοιξε το σκορ ,ενώ οι Πειραιώτες πέτυχαν τα επόμενα δύο γκολ τους στο 60 και το 68.. Ακολούθησε το ματς εντός με την Μπέρνλι, οπουο  Φορτούνης έκανε το 1-0 ,ήρθε η ισοφάριση στο 33, αλλά η νίκη επήλθε με τα γκολ των Μπουχαλάκη  στο 48 και του Φορτούνη στο 60.

Σην  Πρεμιέρα του στη  Σούπερ λιγκα, ο Ολυμπιακός νίκησε με 1-0 χάρις σε γκολ του Λάζαρου στο 62, για ΄να έρθει το ματς με την Μπέρνλι εκτός και τον Ποντένσε να σκοράρει στο 82 για το 1-1.

Μετά την παρένθεση με τον ΠΑΣ, ο Ολυμπιακός έπαιξε με τον Αστέρα Τρίπολης. 1-0 στο 18 ο Καμαρά ,ισοφάριση και στο 90 ο Νάτχο το 2-1.

Μετά τοπ 0-0 με τη Μπέτις εντός , ακολούθησε το διπλό με τον Πανιώνιο στις καθυστερήσεις χάρις στον Χασάν ,στο Κύπελλο νίκλησε τον Λεβαδειακό με γκολ του Μάνου στο 68 ,ακολούθησαν οι ήττες από ΠΑΟΚ και Μίλαν , η ισοπαλία με την ΑΕΚ εκτός έδρας με Φορτούνη να σκοράρει στο 59 . Στη νίκη επί της Ντούντελανζ ,εκτός έδρας τα γκολ ήρθαν στο 66 και το 81 .

Η νίκη επί του Απόλλωνα επήλθε στο 90 με τον Μάνο, ενώ στη νίκη επί της Παναχαϊκής σκόραρε στο 0-2 γκολ και στα δύο ημίχρονα. Για να ακολουθήσει το γκολ με τον Αρή του Χασάν στο 67..

Οσον αφορά τα ντέρμπι  στον παρακάτω πίνακα αναγράφονται οι απώλειες σε Πρωτάθλημα και Κύπελλο…

8/10/2017 Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 1-0 (πρωτάθλημα)
24/1/2018 Ολυμπιακός-ΑΕΚ 0-0 (Κύπελλο)
4/2/2018 Ολυμπιακός-ΑΕΚ 1-2 (πρωτάθλημα)
7/2/2018 ΑΕΚ-Ολυμπιακός 2-1 (Κύπελλο)
4/3/2018 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 1-1 (πρωτάθλημα)
30/9/2018 Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 0-1 (πρωτάθλημα)
7/10/2018 ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-1 (πρωτάθλημα)
11/11/2018 Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 1-1 (πρωτάθλημα)