Περιφέρεια…..πρόκρισης

Τεράστια νίκη για τον Ολυμπιακό μέσα στην Καταλωνία απέναντι στην Μπάρτσελόνα με 67-69. Νίκη που φέρνει τον πρωταθλητή ακόμα πιο κοντά στην κατάληψη μίας εκ των τεσσάρων πρώτων θέσεων στη βαθμολογία. Κορυφαίοι Γουότερς-Παπανικολάου-Πρίντεζης-Λοτζέσκι και Μάντζαρης.

Hταν ένα ματς που έμοιαζε από την αρχή πως θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 0-2 και 3-5. ,αλλά οι Καταλανοί μπόρεσαν να προηγηθούν με 15-9 ,εκμεταλλευόμενοι το γεγονός ότι ο Ολυμπακός παρά το ότι έβρισκε ευκαιρίες για σουτ με τον Λοτζέσκι ήταν άστοχος, ενώ οι της Μπαρτσελόνα έβρισκαν λύσεις από τον Ράις.

Οσο πέρναγε η ώρα και με την είσοδο του Γκριν, ο Ολυμπιακός βρήκε ισορροπία στις επιθέσεις, αλλά είχε θέμα με τα ριμπάουντ, μιας και ο Ντόρσει έκανε πάρτι απέναντι στον Γιάνγκ και τον Ολυμπιακό, άσχετα αν είχε κακά τελειώματα στις φάσεις. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε στο 20-17, με ένα τρελό τρίποντο του Γκρίν απο τα 10 μέτρα.

Το παιχνίδι  είχε μεν γρήγορο ρυθμό, αλλά υπήρχε απίστευτη αστοχία  και από τις δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει πολλές λύσεις από την περιφέρεια με Γκριν-Ούοτερς-Λοτζέσκι να συμμετέχουν εξαιρετικά στο παιχνίδι .

Με το σκορ στο 27-27, δύο καλάθια του Τόμιτς και ένα τρίποντο του Κόπονεν έφρεαν το  33-27 με το πρώτο μέρος να τελειώνει στο 33-29.

To 3o δεκάλεπτο φάνηκε να γέρνει υπερ του Ολυμπιακού. Με τον Παπανικολάου ηγέτη σε άμυνα και επίθεση, την άμυνα πολύ ισορροπημένη και την Μπαρτσελόνα εγκλωβισμένη ,το 39-44 και το 43-48, με τον “Παπ” στους 8  πόντους έγερνε την  πλάστιγγα προς Ολυμπιακό.

Οταν- όμως- οΣφαιρόπουλος έβγαλε τον “Παπ” , ο Πρωταθλητής αποσυντονίστηκε ειδικά στην άμυνα και κάπως έτσι ήρθε το 48-48. Ο Ουότερς, με τέσσερις πόντους έφερε το +4 ,με το δεκάλεπτο να λήγει στο 54-56.

Το Final Countdown του ματς ,έφερνε την Μπαρτσελόνα στο +6 (64-58),με τον Τόμιτς να παίρνει τη μπάλα και να σκοράρει, τον Ολυμπιακό να μοιάζει χαμένος με κακό ρυθμό στο ματς  και τον Ράις να έχει τη μπαγκέτα.

Ωστόσο στο 36, το τρίποντο του Μάντζαρη έφερε το 64-61 και λες και αυτό το καλάθι άλλαξε το μομέντουμ του αγώνα.

Ο Πρίντεζης, μετά απο σερί χαμένων καλαθιών με δύο βολές έκανε το 64-63, και αφού ο Μάντζαρης έκλεψε τη μπάλα και έβγαλε πάσα για τον Μιλουτίνοφ που κάρφωσε για το 64-65.

Ο Λοτζέσκι με τρίποντο έκανε το 64-67, ο Κόπονειν ισοφάρισε με τρίποντο, ο Μάντζαρης κέρδισε φάουλ απο τον Βεζένκοφ, σκόραρε δύο στις δύο και ο Ράις ,στην τελευταία φάση αστόχησε με τον Σφαιρόπουλο να επιλέγει καλή άμυνα αντί για  φάουλ και καλά έκανε.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 33-29, 54-56, 67-69

Μπαρτσελόνα (Μπαρτζώκας): Ράις 15 (1), Ντόελμαν 5 (1), Ντόρσεϊ 7, Κλαβέρ 4, Ναβάρο 3 (1), Βεζένκοφ 2, Όλεσον, Κόπονεν 16 (4), Ρένφρο 3, Τόμιτς 12.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8 (2), Μπιρτς 2, Γιανγκ 1, Παπαπέτρου 2, Γουότερς 8, Μιλουτίνοφ 6, Πρίντεζης 16 (1τρ., 9 ριμπ.), Παπανικολάου 8 (2τρ., 8 ριμπ.), Μάντζαρης 6 (1), Λοτζέσκι 11 (1), Αθηναίου 1.