Παράταση στέψης

Ενας Ολυμπιακός,με πολλές αλλαγές, αλλά και βελτιωμένος στο β ημίχρονο, έμεινε στο 1-1 στο γήπεδο της Λειβαδιάς και πλέον χρειάζεται ένα βαθμό για να κατακτήσει και μαθηματικά το 44ο Πρωτάθλημα. Το γκολ της ισοφάρισης για τους”Ερυθρόλευκους” , ο Καρντόσο, στο 89, με τον Λεβαδειακό να προηγείται με τον Βασιλείου στο 43.

O Τάκης Λεμονής ξεκίνησε με πολλές αλλαγές την 11άδα του Ολυμπιακού και με τον Καπίνο κάτω από τα δοκάρια και Παρέδες,Νικολάου,Ρέτσο ,Σισοκό απο δεξιά προς αριστερά. Αμυντικά χαφ οι Μπουχαλάκης και Μάρτινς και μπροστά τους ο Τσόρι, με Ελιουνούσι δεξιά,Σεμπά αριστερά και μοναδικό προωθημένο τον Καρίμ.

Ο Λεβαδειακός ξεκίνησε με στόχο να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό και παραλίγο να το πετύχει στο πρώτο λεπτό με το σουτ του Σουμπίνιο να κοντράρει στον Ρέτσο και τη μπάλα να φτάνει στον Καραμπουέ που με την προβολή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Καπίνο.

Οι Πρωταθλητές είχαν κατοχή της μπάλας ,αλλά αυτή ήταν ανούσια με το Λεβαδειακό να περιμένει την κατάλληλη στιγμή για να “χτυπήσει” στις αντεπιθέσεις.

Στο 28, καταγράφηκε η πρώτη καλή φάση για τους “ερυθρόλευκους” με το σουτ του Μάρτινς να κοντράρει σε σώματα και να καταλήγει σε κόρνερ, ενώ στο 31, το φάουλ του Τσόρι ,χαμηλά, μπλόκαρε ο Ναμάσκο, με τον Μολδαβό κίπερ να πραγματοποιεί εξαιρετική απόκρουση και πάλι σε ευθύβολο σουτ του Αργεντίνου.

Ο Λεβαδειακός, που ήθελε να κερδίσει για να εκμεταλλευτεί τυχόν γκέλα του Ηρακλή, απείλησε με το σουτ του Καραχάλιου που έδιωξε ο Καπίνο στο 42, αλλά ένα λεπτό μετά ήρθε το 1-0. Απο λάθος του Μάρτινς και καραμπόλα σε διώξιμο του Νικολάου με τη μπάλα να χτυπάει στον Ρέτσο, η “Στρογγυλή Θεά” έφτασε στον Βασιλείου που με πλασέ νίκησε τον Καπίνο .

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Λεμονής έβγαλε τον Καρίμ για να μπεί ο Καρντόσο που δύο λεπτά μετά την έναρξη του β ημιχρόνου προσπάθησε να “κρεμάσει” το Ναμάσκο, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 52, ο Σουμπίνιο έβγαλε για το Νιάσε, που απο θέση οφσάιντ και διαγώνια έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ στο 53, ο Ρέτσος στον οποίο έγινε πέναλτι έπιασε κεφαλιά που έφυγε άουτ.

Ο Λεμονής βλέποντας πρόβλημα και δημιουργικά και ανασταλτικά πέρασε Μάριν και Καμπιάσο αντί Τσόρι και Ελγιουνούσι στο 54.

Ο Γερμανός μπήκε με όρεξη και στο 60 έβγαλε μπαλιά σε ρόλο φορ για τον Μπουχαλάκη που δεν έκανε σωστή κεφαλιά, καθώς η μπάλα βρήκε στον ώμο του και ο Ναμάσκο μπλόκαρε.

Με τη μπάλα να κυκλοφορεί πιο ορθόδοξα, το γκολ της ισοφάρισης έμοιαζε κοντά, με τον Σεμπά να βγάζει σέντρα και τον Καραχάλιο, στην προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα παραλίγο να βάλει αυτογκολ ,αλλά τελικά η μπάλα έφυγε κόρνερ στο 67.

Στο 81, ο ρέφερι , δεν έδωσε καταφανέστατο πέναλτι στους Πειραιώτες σε χέρι του Τριποτσέρη, σε κεφαλιά του Ρέτσου, με μία ακόμα εσχάτη των ποινών να μη δίνεται υπερ τους  και να προστίθεται σε μία απίστευτη αλυσίδα φάσεων  που καταγράφονται εις βάρος των “Ερυθρόλευκων”.

Οσο πέρναγε η ώρα, ο Ολυμπιακός πίεζε και στο 89 κατάφερε να ισοφαρίσει. Με τον Μπουχαλάκη να “ανοίγει” για τον Σεμπά στα δεξιά που έβγαλε χαμηλή σέντρα και ο Καρντόσο από κοντά, πλάσαρε για το 1-1.

Πάντως, οι Πειραιώτες θα μπορούσαν να είχαν πάρει και το διπλό,αν ο Ναμάσκο δεν πραγματοποιούσε σωτήρια επέμβαση στο 93 σε σουτ του Μπουχαλάκη.

Λεβαδειακός:  Ναμάσκο, Μουλόπουλος, Τριποτσέρης, Βούρος(65 Μεντί), Μιλιάζες (93 Κουλιμπαλί), Νιάσε, Καραχάλιος, Σίλβα, Καραμπουέ, Βασιλείου(86 Λάτσι), Σουμπίνιο.

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Καπίνο, Παρέδες, Νικολάου, Ρέτσος, Σισοκό, Μπουχαλάκης, Μάρτιντς, Σεμπά, Ελιουνούσι(54 Καμπιάσο), Τσόρι(54 Μάριν), Ανσαριφάρντ (46 Καρντόσο)