Πάρντο Ψυχάρα…..

Σε ένα ματς που από εφιάλτης στο πρώτο ημίχρονο , παραλίγο να μετατραπεί  σε μισή… ανατροπή , ο Ολυμπιακός  μπήκε με το αριστερό στην πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ, χάνοντας με 3-2 από την Σπόρτιγκ Λισσαβόνας. Τραγική ομάδα στο πρώτο ημίχρονο και κακή στημένη από τον Χάσι, βελτιώθηκε στην επανάληψη και αν ο Πάρντο είχε μπεί νωρίτερα,σκοράροντας δύο γκολ σε 10 λεπτά, ίσως να ήταν διαφορετικό το αποτέλεσμα.

Ο Χάσι ξεκίνησε με 4-2-3-1 και χωρίς εκπλήξεις πλήν της συμμετοχής του Φιγκέιρας, στο αριστερό άκρο της άμυνας με Ομάρ δεξιά,Ενγκελς και Ρομαό στο κέντρο της άμυνας . Οτζίτζα και Ζιλέ στη μεσαία γραμμή και μπροστά τους τον Φορτούνη. Καρσελά δεξιά, Μάριν αριστερά και Τζούρτζεβιτς σέντερ φορ.
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο για τον Ολυμπιακό, όταν από το φάουλ του Ακούνα από δεξιά βρήκε παντελώς ανοργάνωτη την άμυνα ,με τον Ντούμπια να πιάνει την κεφαλιά αφύλακτος για το 0-1. , μόλις στο πρώτο λεπτό.
Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να δημιουργήσει αλλά οι παίκτες του έμοιαζαν μπερδεμένοι μέσα στο γήπεδο, ενώ ανασταλτικά τα πράγματα πήγαιναν από το κακό στο χειρότερο. Ετσι ,στο 12, έγινε το 0-2. Από ανεκμεταλλευτο κόρνερ των Πειραιωτών, οι Πορτογάλοι βγήκαν στην αντεπίθεση με Ντούμπια και Γκέλσον, με τον δεύτερο να πλασάρει για το δεύτερο γκολ της Σπόρτιγκ.
Το κακό τρανζίσιον του Ολυμπιακού έφερε ακόμα δύο κλασικές ευκαιρίες . Πρώτα στο 18 ,το σουτ του Φερνάντες που βρήκε το δεξί δοκάρι του Καπίνο και στο 21 όταν και πάλι οι της Σπόρτιγκ έκλεψαν ψηλά , με τον κεντρικό αμυντικό της ομάδας να κάνει κούρσα λίγο κάτω από το κέντρο και να βγαίνει απέναντι από τον Καπίνο με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να σώζει την κατάσταση .
Με τις γραμμές να έχουν τεράστια απόσταση και τόσο το τρανζίσιον ,όσο και η δημιουργία να είναι κακές, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει αλλά τα σουτ του Οτζίτζα και του Καρσελά δεν ανησύχησαν τον Ρούι Πατρίσιο.
Η κατοχή μπάλας που άγγιζε το 62% για τον Ολυμπιακό δεν αντικατόπτριζε την αλήθεια ,μιας και όποτε οι Πορτογάλοι έκαναν επίθεση «μύριζε» γκολ. Όπως στο 41 ,με το Ντουμπια από αριστερά, να σπάει τη μπάλα στον Ζέλσον που σε δύο χρόνους έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι ,ενώ στο 43, από την κάθετη του Κοάτες , ο Φερνάντεζ βγήκε στην πλάτη της άμυνας και πλάσαρε τον Καπίνο για το 0-3.
Στην επανάληψη, ο Χάσι έβγαλε τον Φορτούνη και έβαλε τον Ζντιέλαρ με σκοπό να «δέσει» τη μεσαία γραμμή και να αποφευχθούν οι αντεπιθέσεις-τσουνάμι των Πορτογάλων.
Είναι χαρακτηριστικό ότι χρειάστηκε να φτάσουμε στο 60 για να κάνει ο Ολυμπιακός οργανωμένη φάση με τη σέντρα του Μάριν να φτάνει προς τον Τζούρτζεβιτς που ήταν λίγο πίσω, από εκει που έπρεπε, ενώ δύο λεπτά μετά ο Ματιέ πρόλαβε τον Σέρβο πρίν σκοράρει, κοντράροντας το σουτ του που κατέληξε κόρνερ και ο Κοάτες έδιωξε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.
Ο Χάσι έβαλε τον Εμενίκε στο 63,αντί του Τζούρτζεβιτς και ο Νιγηριανός ένα λεπτό μετά , «έκλεψε» τη μπάλα από το λάθος του Ρούι Πατρίσιο ,αλλά και πάλι ο Ματιέ πρόλαβε και έδιωξε.
Το ματς είχε ισορροπήσει αρκετά, στην επανάληψη με τις γραμμές πιο κοντά και την προσπάθεια δημιουργίας πιο ορθόδοξη, με τον Κασάι να αρνείται πέναλτι στον Εμενίκε που κατεδαφίστηκε από τον Κοάτες, σε σέντρα του Οφόε.
Ο Χάσι, πολύ αργά, έβαλε τον Πάρντο και αφού ο Καπίνο στο 89 εξουδετέρωσε την προσπάθεια του Ντοστ και στο κόρνερ που κέρδισαν οι Πορτογάλοι, ο Ματιέ είχε δοκάρι, ο Κολομβιανός έκανε ωραία ατομική ενέργεια και μείωσε για το 1-3..
Με τον Πάρντο να κάνει και το 2-3 και πάλι με προβολή , από σέντρα του Φιγκέιρας και αν ο Χάσι τον είχε βάλει νωρίτερα, ίσως τα πράγματα να ήταν αλλιώς.