Οχι δάκρυα για αυτή την ομάδα -Μόνο Περηφάνια!

OLYCSKMία ΤΣΣΚΑ  που εκτός από την ποιότητα της εντός παρκέ προστατεύτηκε και  από τη διαιτησία ,κατάφερε να επικρατήσει στο ΣΕΦ του Ολυμπιακού με 75-81 ….   Πολύ άστοχοι οι “ερυθρόλευκοι” που πλήρωσαν και την ανετοιμότητα του Γκριν που έπαιξε με ένεση.

Οι Ρώσοι ξεκίνησαν  εντυπωσιακά το ματς  με 0-6 και 7-14 ,όντας απίστευτα εύστοχοι στα τρίποντα και ειδικά ο Τζάκσον που είχε 3 στα 3.  Ο Πρίντεζης ,ηταν αυτός που κράταγε τους Πειραιώτες σκοράροντας με όλους τους τρόπους  ενώ η βελτίωση της άμυνας έφερε το 21-25 στην πρώτη περίοδο.

Με τους διαιτητές να αφήνουν το σκληρό παιχνίδι των Ρώσων στην άμυνα  και τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να σκοράρει για 4’17 δευτερόλεπτα, η ΤΣΣΚΑ βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση κρατούσε μία διαφορά  μέχρι και 10 πόντους. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου είχε  12 ομαδικά λάθη,  και από τη στιγμή που η αντίπαλος του είχε 7/12 τρίποντα, ο Τεόντοσιτς μοίραζε ασίστ-έτοιμα καλάθια, η  διαφορά έφτασε στο +16 στο ημίχρονο(28-44).

Και η τρίτη περίοδος δεν  είχε κάτι διαφορετικό . Με τον Μπίρτς να σκοράρει και να παίρνει ριμπάουντ ,αλλά την ΤΣΣΚΑ να συνεχίζει την απίστευτη ευστοχία της, το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 51-66.

Οσοι πίστεψαν όμως ότι ο Ολυμπιακός θα τα παράταγε, έκαναν λάθος. Τι και αν ο Σπανούλης  βγήκε με 5 φάουλ, τι και αν ο Λοτζέσκι βρέθηκε σε μία απο τις χειρότερες βραδιές της καριέρας του  στο λιμάνι, τι και αν οι διαιτητές επέτρεπαν το ξύλο, το σχήμα με τους…κοντού; που επέλεξε ο Σφαιρόπουλος ήταν αρκετό για να μπερδέψει την ΤΣΣΚΑ και με τον κόσμο να δίνει τρελή ενέργεια, οι Ρώσοι άρχισαν να έχουν μνήμες …2012..Με τον Πρίντεζη να παλεύει μόνος του και τον Γκριν να βρίσκει στόχο ,η διαφορά έφτασε στο  -4 (73-77) ,αλλά  το ριμπάουντ σε ένα τρελό τρίποντο του Τεόντοσιτς που πήγαινε στο γάμο του Καραγκιόζη, από τον Χάινς, οι δύο εύστοχες βολές του Αμερικανού και η αργή “απάντηση” του Ολυμπιακού έφεραν το τελικό 75-81.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 28-44, 51-66, 75-81

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 8 (1), Μπιρτς 10, Γιανγκ, Παπαπέτρου 3 (1), Σπανούλης 14 (5ασ., 7λ.), Μιλουτίνοφ 3, Πρίντεζης 26 (7ρ.), Παπανικολάου 6 (8ρ., 4ασ.), Μάντζαρης 3, Χάκετ 2, Λοτζέσκι.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 23 (2τρ., 9ρ.), Τεόντοσιτς 10 (2/10τρ., 5ασ.), Όγκουστιν 2, Φριντζόν, Τζάκσον 15 (3/3τρ.), Αντόνοφ 3 (1), Βοροντσέβιτς 11 (2), Χίγκινς 2, Χριάπα, Κουρμπάνοφ 2, Χάινς 13.