Ξεκίνημα με το δεξί με σούπερ Μιλουτίνοφ

Με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να κάνει όργια, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 88-78  του Χολαργού στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας στην πρεμιέρα της Basket League.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παρκέ, και μπόρεσε νωρίς – νωρίς να πάρει προβάδισμα στο σκορ με 13-4, ωστόσο μετά από τάιμ άουτ του Άρη Λυκογιάννη οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν έτρεξαν ένα σερί 7-0 και μπόρεσαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα κάνοντας το 13-13. Από εκείνο το σημείο, ο Χολαργός δεν άφησε τους ερυθρόλευκους να ξεφύγουν στο σκορ ενώ ο Τουπάν στην εκπνοή της πρώτης περιόδου διαμόρφωσε το 27-22.

Στην επανάληψη οι ερυθρόλευκοι μπήκαν το ίδιο δυνατά και με τον Μιλουτίνοφ η δαφορά έφτασε και στο +14 (40-26, 13’45’’). Οι Πειραιώτες δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και στο 19’ έφτασαν τη διαφορά για πρώτη φορά πάνω από τους 20 πόντους (55-34), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με σκορ 58-36.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και με καλές άμυνες κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (63-54) στο 26’, ενώ πλησίασε ακόμα και στους 6 (67-61) στο 29’. Ο Ολυμπιακός με τον Νίκολα Μιλουτίνοφ να έχει ¾ βολές στα επόμενα δευτερόλεπτά έφτασε το σκορ στο 70-61, αλλά εύστοχο τρίποντο του Καμπερίδη στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου ολοκλήρωσε την περίοδο με σκορ 70-64.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο πηγαίνοντας μετά από αρκετή ώρα τη διαφορά ξανά σε διψήφιο αριθμό (75-64), ενώ η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 14 (81-67). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, συνέχισαν να βρίσκονται κοντά στο σκορ και να απειλούν Οι παίκτες του Μπλατ, ωστόσο, δεν άφησαν τους παίκτες του Χολαργού να πλησιάσουν περισσότερο και έφτασαν στη νίκη με 88-78.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 58-36, 70-64, 88-78