“Μύρισε” τίτλος!

Μετά την κατάκτηση του CEV Challenge Cup και του Κυπέλλου Ελλάδας, η ομάδα βόλεϊ των Γυναικών του Ολυμπιακού βρίσκεται ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση και του πρωταθλήματος και την ολοκλήρωση του τρεμπλ για την αγωνιστική σεζόν 2017-18. Οι «ερυθρόλευκες» επικράτησαν με 3-0 (25-20, 25-15, 25-17) σετ του Άρη, πήραν την πρώτη από τις τρεις νίκες που απαιτούνται για την κατάκτηση του τίτλου και πλέον θα ταξιδέψουν στη Θεσσαλονίκη για τη δεύτερη αναμέτρηση (22/4, 19:30) της τελικής σειράς.

Με σοβαρότητα στα κρίσιμα σημεία

Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς μπορεί να ξεκίνησαν μουδιασμένα και να βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 6-2 ωστόσο βρήκαν ρυθμό, ισοφάρισαν αρχικά σε 9-9 με τη Σάσκια Χίππε και προηγήθηκαν με άσσο της Κατερίνας Γιώτα (18-17). Το «ερυθρόλευκο» μπλοκ σταμάτησε την προσπάθεια των φιλοξενούμενων για το 20-19. Η Στέλλα Χριστοδούλου, με προσπάθεια πάνω στο φιλέ, διαμόρφωσε το 22-19 και η Χίππε με πλασέ έκανε το 23-19. Η Πολ από τη γραμμή του σερβίς δυσκόλεψε και ανάγκασε σε λάθος τις φιλοξενούμενες για το 24-20 και η Νίεμερ κάρφωσε για το 25-20 και το 1-0 στα σετ για τον Ολυμπιακό.

Άνετα το 2-0

Στην έναρξη του δεύτερου σετ οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον Άρη να πηγαίνει προηγούμενος στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ με 8-7. Η Χίππε κάρφωσε για το 8-8 και στη συνέχεια με τέσσερις συνεχόμενους άσσους έδωσε προβάδισμα τον Ολυμπιακό με 13-9. Η Γερμανίδα διαγώνιος ήταν αυτή που κάρφωσε για το συν έξι και το 16-10 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Τζίνα Λαμπρούση με άσσο διαμόρφωσε το 20-11 και η Κατερίνα Γιώτα κάρφωσε για το +11 και τη μεγαλύτερη διαφορά (22-11). Η Στέλλα Χριστοδούλου έκανε το 23-13 και από λάθος των φιλοξενούμενων οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο σετ μπολ (24-15). Η Πολ τελείωσε το σετ, με άπιαστο καρφί, με 25-15.

Ένα βήμα πιο κοντά στο πρωτάθλημα

Οι Πειραιώτισσες μπήκαν στο τρίτο σετ πιο δυνατά, έκαναν πολύ γρήγορα το 3-0 και πήγαν προηγούμενες με 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ. Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, αντέδρασαν σωστά στην πίεση του Άρη και διατήρησαν την πρωτοπορία στο σκορ (16-12) μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους. Η διαφορά μεγάλωνε, η Χίππε κάρφωσε για το 22-15, η Νίεμερ με άσσο έγραψε το 23-15 και λάθος επίθεση του Άρη έδωσε τον 24ο πόντο στον Ολυμπιακό. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με καρφί της Πολ για το 25-17 και το 3-0 στα σετ.

Τα σετ: 3-0 σε 1:10, 25-20 (25΄), 25-15 (21΄), 25-17 (24΄)

1ο σετ: 5-8, 13-16, 21-19, 25-20

2ο σετ: 7-8, 16-10, 21-11, 25-15

3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-14, 25-17

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 9 (4/6 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Νιεμέρ 10 (8/24 επ., 2 άσσοι, 55%υπ.- 36%αρ.), Πολ 12 (5/14 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 38%υπ.- 28%αρ.), Λαμπρούση 6 (1/8 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Χίπε 23 (18/32 επ., 5 άσσοι), Κονόμη – λ (64%υπ.- 45%αρ.) / Κοκκινάκη  -λ.

Άρης (Τσαϊρέλης): Γκλιγκόροβιτς 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Πίτα 6 (3/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Αλεξάκου 12 (12/29 επ., 29%υπ.- 24%αρ.), Σιμόν 4 (4/23 επ.), Καραφουλίδου 4 (4/10 επ.),  Χουντίμα 3 (3/17 επ., 40 %υπ.- 20%αρ.), Χιτζιόφ –λ  (22%υπ.- 22%αρ.) /