Λιοντάρια!

Ο Ολυμπιακός πάλεψε σαν Λιοντάρι  απέναντι στην Μπέτις που είχε κατοχή αλλά όχι τις κλασικές ευκαιρίες που είχαν οι  «ερυθρόλευκοι» με το 0-0 να  «σφραγίζει» τις προσπάθειες των δύο ομάδων Τρείς κλασικές ευκαιρίες  ο Ολυμπιακός που θα μπορούσε να είχε πάρει τη νίκη. Κορυφαίος όλων ο Ομάρ-από κοντά και οι Φετφατζίδης-Φορτούνης και Καμαρά.

O Mαρτίνς  ξεκίνησε το ματς με  τρεις   αλλαγές σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια. Με τον  Γιαννιώτη κάτω από τα δοκάρια, Ομάρ και Τσιμίκα στα άκρα, με τον Μεριά αντί του Μιράντα και παρτενερ του τον Βούκοβιτς. Καμαρά και Μπουχαλάκης έμειναν ακλόνητοι στη μεσαία γραμμή και μπροστά τους ο   Φορτούνης. Στα άκρα Φετφατζίδης, αντί Λάζαρου, με Ποντένσε αριστερά και τον Αχμεντ Χασάν μοναδικό προοωθημένο.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να κάνει παιχνίδι κυρίως από τα άκρα ,με τον Φετφατζίδη κύριο εκφραστή των επιθετικών προσπαθειών της ομάδας εκ δεξιών καθώς ο Ποντένσε ήταν καλά κλεισμένος από την άλλη πλευρά ,όπως και ο Φορτούνης.

Από την άλλη ,η Μπέτις  περίμενε την πίεση του Ολυμπιακού και έχοντας υπομονή έψαχνε τη στιγμή που θα απειλούσε βρίσκοντας κενό . Και  αυτό έγινε στο 13ο λεπτό. Στο τριγωνάκι Γκαρθία –Χοακίν  με τελικό αποδέκτη της μπάλας τον Μορόν , ο τελευταίος βγήκε τέτ ατ τετ μπροστά από τον Γιαννιώτη αλλά καθυστέρησε  τόσο για να τον προλάβει ο Τσιμίκας και με προβολή να στείλει τη μπάλα σε κόρνερ.

Δέκα  λεπτά ο Ολυμπιακός απείλησε από το…πουθενά Από διώξιμο του Γιαννιώτη προς την περιοχή των Σεβιγιάνων ,ο Ρόμπλες σκέφτηκε να βγεί να μη βγει,  ο Χασάν πήγε προς τη μπάλα αλλά ο κίπερ της Μπέτις κέρδισε την ν κόντρα.

Οι Πειραιώτες είχαν πολλά ανασταλτικά  προβλήματα με αδύναμο κρίκο τον Μπουχαλάκη που έκανε πολλά αβίαστα λάθη και για αυτό έγινε αλλαγή έχοντας και κάρτα  δίνοντας την θέση του στο Νάτχο, και  ευκαιρία στη Μπέτις   να κλέβει μπάλες και να δημιουργεί φάσεις  ,όπως στο 30, όταν ο Λο Σέλσο έκανε κίνηση από δεξιά, σούταρε αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα πάντως-έγινε στο 40 και ήταν για τον Ολυμπιακό.  Οι Πειραιώτες ξεχύθηκαν  στην αντεπίθεση με τον Φορτούνη από αριστερά που έβγαλε ασίστ για τον Ποντένσε. Ο Πορτογάλος απέφυγε τον αντίπαλο  του, πλάσαρε, αλλά ο Ρόμπλες  έδιωξε ,η μπάλα έφτασε στον Χασάν που γλίστρησε στο σουτ που έκανε και ο Ολυμπιακός έχασε μία τεράστια ευκαιρία. Με την αλλαγή  Νάτχο αντί Μπουχαλάκη στο 35,  αλλά και  στα άκρα της επίθεσης με Φετφατζίδη –Ποντένσε συν τον Φορτούνη που πήρε πρωτοβουλίες οι Πειραιώτες ήταν πολύ βελτιωμένοι κερδίζοντας μπάλες και μονομαχίες  βγάζοντας μεγαλύτερη ενέργεια απέναντι σε μία Μπέτις  που με κινητήριο άξονα τον Χοακίν ήταν πολύ επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις.

Στο Β ημίχρονο,  η Μπέτις απείλησε με τον Τέγιο που συνέκλινε στον άξονα και σούταρε χωρίς να ανησυχήσει ο Γιαννιώτης.αλλά στο 51 χάθηκε ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευκαιρία για το 1-0. Ο Ποντένσε έβγαλε σε ρόλο φορ  τον Φετφατζίδη που «τσίμπησε» τη μπάλα αλλά με το δεξί απλωμένο τεράστιο χέρι του ο Ρόμπλες έδιωξε.   Με το παιχνίδι να έχει πάρει άγρια ομορφιά ένα λεπτό μετά η Μπέτις απείλησε. Ο Χοακίν βγήκε από δεξιά, έκανε τη σέντρα, αλλά ο Μορόν πιέστηκε από τον Μεριά ,το σώμα του είχε κακή φορά αν και μπροστά στο τέρμα και η μπάλα πέρασε παράλληλα.

Το «καυτό» πρώτο δεκάλεπτο του β μέρους βρήκε  τον Ομάρ να γίνεται ήρωας για τον Ολυμπιακό, όταν από  βαθιά μπαλιά του Γκαρθία, ο Τέγιο αν και οφσάιντ ,που κακώς δεν υποδείχτηκε, πήγε προς το τέρμα, αλλά ο Νορβηγός, που ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού πρόλαβε σωτήρια.

Credit     σωτήρα δικαιούται και ο Γιαννιώτης που στο 60 νίκησε στο τετ α τ  τον Λεον που ξεχύθηκε στην  αντεπίθεση από το λάθος του Βούκοβιτς.. Απόκρουση αυτοπεποίθησης από τον κίπερ του Ολυμπιακού.

Ο  Πέδρο Μαρτίνς έκανε τη δεύτερη του κίνηση με τον Λάζαρο αντί του Φετφατζίδη ,ενώ ο Σετιέν πέρασε τον Κανάλες αντί του Λεόν ,στο 71. Ηταν ακριβώς  η στιγμή που ο Ολυμπιακός απείλησε για 3η φορά με ωραίο σουτ του Καμαρά ,χαμηλό αλλά ο Ρόμπλες ήταν εκεί.

Τα πράγματα χειροτέρεψαν  για τον Ολυμοιακό, όταν ο Τσιμίκας πήρε δεύτερη κίτρινη (είχε μία από το πρώτο ημίχρονο) στο 73 ,με το παιχνίδι να είναι σε τεντωμένο σκοινί. Ο Σετιέν με την είσοδο του Κανάλες ήθελε περισσότερη δημιουργία ,καθώς ο Χοακίν  είχε κουραστεί κάνοντας ένα πολύ καλό παιχνίδι και πλέον ρόλος του ήταν να βγαίνει ως κρυφός φορ .  Στο 80, πάντως ο αρχηγός έγινε αλλαγή για τον Σανάμπρια, ενώ ο Μαρτίνς έβαλε τον Τοροσίδη αντί του Ποντένσε για να  καλύψει  τα  αμυντικά κενά στο αριστερό άκρο.. Οι Ισπανοί  ρίσκαραν   βάζοντας και τον Ινούι αντί του Λο Σέλσο  ,με σκοπό  να πάρουν το ματς.   Και έχοντας χώρους και πρωτοβουλία θα μπορούσαν να το κάνουν στο 93 ,όταν ο Τέγιο γύρισε τη μπάλα που πέρασε μπροστά από συμπαίκτες του και αντιπάλους  περνώντας παράλληλα από το τέρμα…

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ΄Γιαννιώτης-Ομάρ-Τσιμίκας-Μεριά-Βούκοβιτς-Καμαρά-Μπουχαλάκης(35 Νάτχο)-Φετφατζίδης(70 Λάζαρος)-Ποντένσε(80 Τοροσίδης)-Φορτούνης

ΜΠΕΤΙΣ: Ρόμπλες-Γκαρσία-Λεόν(71 Κανάλες)-Τέγιο-Κουαδράδο-Σίδνει-Μορόν-Χοακίν(80 Σαντάμπρια)-Κουαδράδο-Μπαραγκάν-Λο Σέλσο(82 Ινούι)-Μαντι