Καμπανάκι….

Kακό πρόσωπο έδειξε ο Ολυμπιακός στο φιλικό παιχνίδι απέναντι στη Γκενκ, γνωρίζοντας την ήττα με 4-0.. Με τους “Ερυθρόλευκους” να αντιμετωπίζουν πολλά προβλήματα στην άμυνα απέναντι σε μία σαφώς πιο έτοιμη ομάδα που ξεκινάει το Πρωτάθλημα την άλλη εβδομάδα .

O Μαρτίνς ξεκίνησε με τον Χουτεσιώτη κάτω από τα δοκάρια και από δεξιά προς αριστερά  τους Ομάρ,Σισέ,Βούκοβιτς,Τσιμίκα. Μπουχαλάκης και Καμαρά στη μεσαία γραμμή Λάζαρος και Φετφατζίδης ,δεξιά και αριστερά στα «φτερά» αντίστοιχα, με  τον Γκερέρο μοναδικό προωθημένο και τον Φορτούνη πίσω του.

Ισορροποημενο πρώτο 25λεπτο

Αν εξαιρέσει κανείς το χαμένο πέναλτι(δοκάρι με τον Τροσάρ) που κέρδισαν οι Βέλγοι στο 6ο λεπτό σε μαρκάρισμα του Λάζαρου σε παίκτη της Γκένκ, το παιχνίδι ήταν αρκετά ισορροπημένο  με τον Ολυμπιακό να πιέζει ψηλά και να δημιουργεί προβλήματα στην επιθετική λειτουργία των αντιπάλων του.

Μάλιστα απείλησε και σε δύο φάσεις(φάουλ Φορτούνη η μπάλα χτύπησε τείχος και πήγε κόρνερ και ένα σουτ άουτ του Καμαρά) χωρίς όμως να βρει στόχο.

«Παιδικά γκολ»

Από το 30 και μετά,όμως και ειδικά για 7-8 λεπτά, η άμυνα του Ολυμπιακού έκανε όλα τα λάθη μαζί. Πρώτα στο 30, με τον Σαμάτα να κερδίζει τις κόντρες, Μπουχαλάκη και Σισέ να μην συνεννοούνται και ο Τροσάρ έκανε το 1-0.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, η μπάλα έφτασε στον Μαλινόφσκι που από κοντά έκανε το 2-0  με πλασε και ουσιαστικά ανενόχλητος.

Παραλίγο, μάλιστα στο 42, να δεχόταν και ένα τρίτο γκολ, όταν από την κεφαλιά  του Ζέγκροβα στην καρδιά της άμυνας η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.

Tα κενά στην άμυνα των Πειραιωτών που ήταν αρκετά από τα άκρα,θα μπορούσε να τα εκμεταλλευτεί η Γκενκ για ένα τρίτο γκολ πριν το ημίχρονο με τη συνεργασία Μπέργκε-Μαλινόφσκι και τον πρώτο να πλασάρει αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

«Μπήκε δυνατά στην επανάληψη»

Ο Μαρτίνς έβαλε Ποντένσε και Ανδρούτσο αντί Φετφατζίδη και Καμαρά και τρία λεπτά μετά την έναρξη του β ημιχρόνου ,οι Πειραιώτρς έχασαν την μεγαλύτερη ευκαιρία τους στο παιχνίδι. Με τον Τσιμίκα, από αριστερά να βγάζει στον Ποντένσε, μέσα στην περιοχή, που με τη σειρά του έβγαλε ασίστ-πάρτο -βάλτο για τον Γκερέρο που νικήθηκε στο τετ α τετ από τον τερματοφύλακα της Γκενκ.

«Χαζό πέναλτι και 3-0»

Και ενώ ο Ολυμπιακός κινούσε καλά τη μπάλα στο γήπεδο και έδειχνε ικανός  να κάνει κάτι καλό, με τη Γκενκ να έχει τη φάση  του 53 και τον Χουτεσιώτη να προλαβαίνει τον Μαρινόφσκι στο 64, ήρθε το εντελώς αδιανόητο πέναλτι που έκανε ο Σισέ στον  Σαμάτα, ο οποίος έβγαινε εκτός περιοχής  και ο Τροσάρ δεν αστόχησε στο πέναλτι παρά την προσπάθεια του Χουτεσιώτη που έπεσε σωστά.

Η Γκένκ είχε αναλάβει για τα καλά τον ρυθμό του αγώνα  και στο 76, έγινε το 4-0, όταν ο Ζεγκρόβα, που ταλαιπώρησε την άμυνα των Πειραιωτών κινήθηκε από δεξια και μπήκε στην περιοχή,πλασάροντας εύστοχα για το 4-0…