Θρυ-Λέοντες!!!

Μετά από ένα απίστευτο παιχνίδι που έγινε στο “Μελίνα Μερκούρη”, ο Ολυμπιακός πάλεψε, έκανε την ανατροπή και τελικά έφυγε νικητής 3-2 στο tie break απέναντι στην περσινή φιναλίστ του CEV Cup, Gazprom Σουγκρούτ!

Οι ερυθρόλευκοι έκαναν το πρώτο βήμα πρόκρισης για τον επόμενο γύρο του “CEV Cup” και παρόλο που βρέθηκαν να χάνουν με 2-1 σετ, είχαν στην “φαρέτρα” τους τους Φράγκο και Σουλτανόπουλο που άλλαξαν την εικόνα του ματς.

Οι δύο Έλληνες έφεραν την ισορροπία και κατάφεραν να πάρουν στις πλάτες τους τον Ολυμπιακό και βοήθησαν ουσιαστικά στην ανατροπή από το 1-2 σετ σε 2-2.

Το tie break εξελίχθηκε σε μάχη για γερά νεύρα που έπαιξε καθοριστικό παράγοντα το πάθος και το ποιος ήθελε το παιχνίδι πιο πολύ. Αυτός τελικά που το ήθελε ήταν ο Ολυμπιακός και το πήρε!

Σημαντική βοήθεια ήταν και αυτή του Άθος Κόστα σε μπλοκ και επίθεση, ενώ τα σερβίς του γύρισαν ουσιαστικά το τάι μπρέικ.

Τα δεδομένα της πρόκρισης: Με τη νίκη του ο Ολυμπιακός απλοποίησε την υπόθεση πρόκριση. Οι παίκτες του Μπόσκαν χρειάζονται μία απλή νίκη με οποιοδήποτε σκορ εκτός έδρας και έτσι παίρνουν την πρόκριση στην επόμενη φάση. Η Σουργκούτ εάν επικρατήσει με 3-0 ή 3-1 προκρίνεται εκείνη, ενώ εάν νικήσει με 3-2 τότε τα πάντα θα κριθούν στο tie break.

Τα σετ: 25-23, 25-27, 22-25, 25-19, 15-13