ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧωρίς κατηγορία

Εύκολο απόγευμα για τις ερυθρόλευκες

1566584

Εύκολο απόγευμα είχαν οι ερυθρόλευκες στο κλειστό γυμναστήριο της δάφνης

Την πέμπτη νίκη του σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα Α1 μπάσκετ γυναικών πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε της Δάφνης Αγίου Δημητρίου με 57-78 εκτός έδρας. Οι ερυθρόλευκες διεύρυναν έτσι και το ρεκόρ νικών τους εντός συνόρων σε 32 συνεχόμενες. Λίγες ημέρες μετά την σπουδαία νίκη τους στο Euro Cup, κόντρα στην Good Angels, συνέχισαν με αμείωτους ρυθμούς τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις προσθέτοντας μια ακόμα νίκη στο ενεργητικό τους που τις διατηρεί μόνες πρώτες στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Ο Ολυμπιακός εμφανώς κουρασμένος από τα συνεχόμενα παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη δεν ξεκίνησε τόσο δυνατά όσο μας έχει συνηθίσει, ωστόσο είχε τον έλεγχο του αγώνα και προηγήθηκε 16-19 στο πρώτο δεκάλεπτο. Το φινάλε του ημιχρόνου τον βρήκε μπροστά με 28-38 με πρωταγωνίστρια την Όλγα Χατζηνικολάου με 10 πόντους, τη Ζωή Δημητράκου με 7 και τις Κάιζερ – Μάλτση να έχουν από 6. Στο διάστημα του πρώτου δεκαλέπτου αποχώρησε λόγο τραυματισμού η Εβίνα Μάλτση αφού της γύρισε το πόδι, ωστόσο η κατάσταση της δεν φαίνεται να εμπνέει ανησυχία και αναμένετε να επανέλθει στις προπονήσεις μετά από 2-3 ημέρες.