Επιβλητικός(Video)

Παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο, βγάζοντας αυτοματισμούς και όντας σοβαρός και ουσιαστικός, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 και στο δεύτερο ματς που έγινε στην Ελβετία και προκρίθηκε πανηγυρικά στα πλέι οφ του Γιουρόπα. Show time  από Λάζαρο (δύο γκολ) ενώ εξαιρετικοί ήταν οι Ομάρ,Φορτούνης,Γκερέρο.

H αρχική ενδεκάδα του Ολυμπιακού ξεκίνησε χωρίς εκπλήξεις με τον Γιαννιώτη,κάτω από τα δοκάρια, και από δεξιά προς αριστερά τους Ομάρ,Μιράντα,Βούκοβιτς,Τσιμίκα. Μπουχαλάκης και Καμαρά τα δύο αμυντικά χαφ, Ποντένσε και Λάζαρος στα «φτερά» δεξιά και αριστερά ,με τον Φορτούνη πίσω από τον Γκερέρο.

H κακή κατάσταση του αγωνιστικού χώρου μπορεί να έδειχνε ότι θα γίνει ένα κακό παιχνίδι, ωστόσο ο ρυθμός ήταν αρκετά υψηλός. Ο Ολυμπιακός έδινε χώρο στην Λουκέρνη, αλλά όταν έπαιρνε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή και χρειαζόταν να δημιουργήσει το παιχνίδι το έκανε αρκετά καλά και από τον άξονα και από τα άκρα.

Πρώτη φάση στο 7ο λεπτό με τον Γιαννιώτη να διώχνει τη μπάλα από την περιοχή του, τον Γκερέρο να κερδίζει τη μάχη από τον Σούλτζ μέσα στην περιοχή και τη μπάλα να φτάνει στον Φορτούνη που με ωραίο σουτ έστειλε τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Σάλβι.

Οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι στο παιχνίδι έβγαζαν μεγαλύτερη σιγουριά και στο 15ο λεπτό η μπάλα έφτασε στον Καμαρά που έκανε ωραίο σουτ αλλά ο Σάλβι έδιωξε σε κόρνερ.
Κεφαλοσφαιριστής Λάζαρος
Το γκολ έμοιαζε κοντά και αυτό έγινε στο 23. Ο Ομάρ έβγαλε σέντρα ακριβείας από δεξιά και ο Λάζαρος με κεφαλιά πέτυχε το 3ου του φετινό γκολ στο Γιουρόπα. Ο Ολυμπιακός πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, είχε καλύτερη αλληλοκάλυψη και μόνο ένα λάθος στην επιστροφή του Τσιμίκα που έδωσε την ευκαιρία στην Λουκέρνη για την καλύτερη φάση στο ημίχρονο. Το κενό στο αριστερό άκρο της άμυνας εκμεταλλεύτηκαν οι Ελβετοί με το Σνέουλι να βγάζει σέντρα, αλλά πριν τον Σιμπφ ,ο Ομάρ πρόλαβε και έδιωξε σε κόρνερ σρτο 27.
Δύο μεγάλες ευκαιρίες
Αμέσως μετά ο Γκερέρο έχασε μοναδική ευκαιρία για το 0-2 βγαίνοντας τετ α τετ αλλά δεν βρήκε στόχο, ενώ δύο λεπτά μετά στο 29, το σουτ του Ποντένσε έδιωξε ο Σάλβι από κοντά και εν συνεχεία ο Γκερέρο δεν πρόλαβε.
Κάπως έτσι και χωρίς άλλες συγκινήσεις έκλεισε το ημίχρονο.
To πρώτο τέταρτο του β ημιχρόνου είχε τη Λουκέρνη να προσπαθεί να δημιουργήσει επιθέσεις, αλλά χωρίς αποτέλεσμα και όπως και στο πρώτο παιχνίδι,έτσι και τώρα, ο Ολυμπιακός άρχισε να ανεβάζει στροφές!
Είναι τρελός ο Λάζαρος(Δις)
Στο 59, ο Σάλβι έδιωξε σε κόρνερ προσπάθεια του Ποντένσε και στην εξέλιξη της φάσης, ο Βούκοβιτς έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι ,ο Μιράντα πήρε το ριμπάουντ έδωσε ασίστ για τον Λάζαρο και 0-2.
Δύο λεπτά ο Ούγκρινιτς έβγαλε σέντρα από δεξιά, χαμηλά , αλλά ο Γιαννιώτης έδιωξε πριν η μπάλα φτάσει στον Γκβίλια.
Το 0-3 έγινε στο 70. Ο Φετφατζίδης έβγαλε ωραία πάσα από τον άξονα προς τον Ποντένσε που πλάσαρε τον Σάλβι , ο οποίος απέκρουσε, αλλά στην επαναφορά ο Γκερέρο έκανε το 0-3..
Με τα πάντα να έχουν κριθεί οι δύο ομάδες ήταν σαφέστατα πιο χαλαρές με τη Λουκέρνη να σκοράρει με το Νταμπασάι στο 81 και τον σκόρερ να παίρνει ριμπάουντ από την πρώτη απόκρουση του Γιαννιώτη που εν συνεχεία δεν είχε οπτικό πεδίο και δέχτηκε το γκολ.

ΛΟΥΚΕΡΝΗ (Ρένε Βέιλερ): Σάλβι, Άλβες, Γκρέθερ, Σουλζ, Σίντλερ, Βόκα, Γκβίλια(81 Ντεμασάι), Σνόουλι(67 Βάργκας), Ούγκρινιτς(67 Βολφ), Σιρπφ, Ελέκε

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Τσιμίκας, Μιράντα, Βούκοβιτς, Ομάρ, Καμαρά(72 Τοροσίδης), Μπουχαλάκης, Φορτούνης(63 Φετφατζίδης), Ποντένσε, Χριστοδουλόπουλος, Γκερέρο(70 Καρίμ)