Κώστας ΠαλαιολόγοςΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Εντυπωσιακός Θρύλος!

195253

Απολαυστυικός για ακόμη μία φορά ο Ολυμπιακός συνέτριψε το Ρέθυμνο με 83-56 και πέτυχε την δέκατη συνεχόμενη νίκη του στην φετινή Basket League.

Την ξέφρενη κούρσα του προς την κατάκτηση του τρίτου συτνεχόμενου πρωταθλήματος συνεχίζει ακάθετος ο Ολυμπιακός!

Οι ερυθρόλευκοι με κεκτημένη ταχύτητα από τον θρίαμβό τους επί της Ούνικς Καζάν με 88-59 συνέτριψαν το Ρέθυμνο με 83-56 στο ΣΕΦ πραγματοποιώντας εξαιρειτκή εμφάνιση και πανηγύρισαν αισίως τη δέκατη συνεχόμενη νίκη τους στην φετινή Basket Leageu.

Γεγονός, το οποίο τους επέτρεψε να παραμείνουν ακλόνητοι στη κορυφή της Α1 και να παραμένουν η μοναδική οάδα που έχιε να επιδείξει στο ενεργητικό της μόνο νίκες!

Σκληρή άμυνα, συνεχόμενοι αιφνιδιασμοί και 50-28

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, οι πρωταθλητές Ελλάδας επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους, μην επιτρέποντας στην κρητική ομάδα να παρουσιαστεί ανταγωνισιτκή και να ελπίζει σε κάτι θετικό.

Με όλο την πολύ πιεστική τους άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι«» … έπνιξαν τον αντίπαλό τους και μέσα από την σκληρή τους άμυνα έβρισκαν ρυθμό κι έφταναν σε συνεχόμενους αιφνιδιασμούς εκμεταλλευόμενοι την έφεσή τους να τρέξουν στο ανοικτό γήπεδο.

Κάπως έτσι, η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, βρήκε τον Θρύλο να προηγείται 31-18 με τρίποντη «βόμβα» του Ματ Λοτζέσκι

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισαν να τρέχουν και με τον Πάτρικ Γιανγκ να μπαίνει δυναμικά στην εξίσωση, τόσο σε άμυνα,(σ.σ. όπου είχε να επιδίξει ορισμένα εκπληκτικά κοψίματα) όσο και στην επίθεση, ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο μέρος έχοντας αποκτήσει διαφορά 22 πόντων(50-28), με τον Γιάννη Αθηναίου να ευσυτοχεί σε τρίποντο από την γωνία.

Στο τρ΄το δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έριξε στροφές, επιστρέποντα ςστο Ρέθυμνο να παρουσιαστεί περισσότερο ανταγωνιστικό. Οι Κρητικοί με τρίποντο του Χάρη Γιαννόπουλου μείωσαν σε 54-40 στο 25’, ενώ το σκορ έφτασε στο 58-46 στο 28’. Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Ιωάννη Ππαπαέτρου, ο Θρύλος πήρε εκλ νέου διαφορά 17 πόντων (63-46), σκορ, το οποίο ήταν και αποτέλεσμα του τρίτου δεκαλέπτου, καθαρίζοντας ουσιασιτκά την … μπουγάδα.

Ο Θρύλςο στην τέταρτη περίοδο έβγαλε ξανά ορισμένε ςπολύ όμορφες φάσεις με αποκορύφωμα ένα αυτοκρατορικό κάρφωμα του Πάτρικ Γιανγκ κι άλλο ένα του Κεμ Μπιρτς, φτάνοντα ςμε άνετο τρόπο στην νίκη με 83-56.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 50-28, 63-46, 83-58

Ολυμπιακός: Σπανούλης 8, Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 8, Αθηναίου 8 (1), Γκριν 9 (1), Μπιρτς 8, Γιανγκ 9, Τολιόπουλος 5 (1), Παπαπέτρου 13 (1), Λοτζέσκι 3 (1), Αγραβάνης

Ρέθυμνο:  Χριστοδούλου 8, Φιτζπάτρικ 11, Τάλτον, Γιαννόπουλος 16 (4), Κράβιτς 4, Κόττας, Ραζής, Άρνολντ 11 (1), Καμπερίδης 3, Θεοδωρίδης, Εβάλντας 3 (1) Έντουαρτς 2