ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Εντυπωσιακος κόντρα στον Παναθλητικό

Εξαιρετική η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού  συνέτριψε με 97-52 τον Παναθλητικό πετυχαίνοντας την 11η συνεχόμενη νίκη της στη φετινή Α1.

Επίδειξη δύναμης πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός επικράτησε του Παναθλητικού στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας επικρατώντας πανεύκολα με 97-52 στο ΔΑΚ Γλυφάδας πετυχαίνοντας την 11η διαδοχική νίκη στην φετινή Α1

Οι «ερυθρόλευκες», μετά από τον αποκλεισμό τους από το Eurocup, έδειξαν σε καλή κατάσταση, από την αρχή της αναμέτρησης κυριάρχησαν του αντιπάλου τους και έκλεισαν τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος στην κορυφή.

Έξι αθλήτριες του Κώστα Μίσσα πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τις Μακόλι και Μάλτση να έχουν από 13 πόντους.

ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με τις Αντερσον, Χατζηνικολάου, Καλτσίδου, Κοσμά και Μακόλι και γρήγορα προηγήθηκε 6-0 με τέσσερις σερί πόντους της τελευταίας.

Οι αήττητες νταμπλούχες Ελλάδος συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό στην επίθεση και με ένα δίποντο της Καλτσίδου έφτασαν το σκορ στο 10-0. Ένα τρίλεπτο χωρίς πόντο για τις «ερυθρόλευκες» απέφερε το 4-0 σερί του Παναθλητικού, το οποίο διέκοψε με δίποντο  η Καλτσίδου, με την Αντερσον να δίνει και πάλι προβάδισμα 10 πόντων στην ομάδα της (14-4). Η Μακόλι με δύο σερί δίποντα διαμόρφωσε το 18-6 για να κλείσει το δεκάλεπτο με τον Θρύλο να προηγείται 20-8.

Με τον καλύτερο τρόπο πέρασε στο παρκέ ο Θρύλος και στη δεύτερη περίοδο.

Πέντε πόντοι (Σωτηρίου και Χατζηνικολάου) για τις «ερυθρόλευκες» για το 25-8, με τον Παναθλητικό να μειώνει την απόσταση και τις αθλήτριες του Κώστα Μίσσα να αντιδρούν εκ νέου και με τρίποντο της Μάλτση να προηγούνται 31-14.

Το σερί του Ολυμπιακού έφτασε στο 8-0 με ένα ακόμα τρίποντο (Σταμάτη για το 36-14) με τις Μάλτση και Μάζιτς να διαμορφώνουν το 41-21, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

ΑΠΤΟΗΤΟΣ ΚΑΙ ΑΗΤΤΗΤΟΣ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

Το ίδιο θετικός στο επιθετικό κομμάτι ο Θρύλος και στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, καθώς με τρίποντα της Μακόλι και της Αντερσον προηγήθηκε με 52-25. Η Αμερικανίδα σέντερ του Ολυμπιακού μάλιστα με κλέψιμό της και λέι απ διαμόρφωσε το 54-25, με τη διαφορά να φτάνει για πρώτη φορά στους 31 πόντους (56-25) με ένα ακόμα δίποντό της.΄

Ένα γκολ φάουλ της Σπυριδοπούλου έκανε το 62-31, με την Ελληνίδα φόργουορντ να σκοράρει με τρίποντο για το 67-33 και ο Ολυμπιακός μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με το υπέρ του 70-41.

Χωρίς να χάσει την συγκέντρωση της από τη διαφορά που είχε ήδη,  παρουσιάστηκε η ομάδα του Πειραιά και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με πόντους της Μάλτση και της Καλτσίδου το σκορ έφτασε στο 86-47. Το ματς είχε βρει το δρόμο του και ο Ολυμπιακός πήγε τη διαφορά στους 44 πόντους (92-48) και η Σταμάτη με σουτ από τα 6,75μ «έγραψε» το 97-49.

Η αναμέτρηση τελείωσε 97-52 με τις «ερυθρόλευκες» να κλείνουν τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος αήττητες και στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 20-8, 41-21, 70-41, 97-52

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίσσας): Μάζιτς 10 ( 4/4 δίπ., 2/2 βολ.), Σταμάτη 6 (2/6 τριπ.), Σπυριδοπούλου 11 (2/2 διπ., 2/4 τριπ.), Χατζηνικολάου 8 (3/6 διπ., 8 ασ), Μπαλτά, Μάλτση 13 (3/8 τριπ., 3 ασ., 3 κλεψ.), Κοσμά 2, Χαλιβέρα 2, Σωτηρίου 8 (6 ριμπ.), Καλτσίδου 12 (3/6 δίπ., 4 ριμπ.), Άντερσον 12 (3/4 διπ., 2/3 τριπ.), Μακόλι 13 (4/5 διπ., 1/1 τριπ., 9 ριμπ.).

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ (Καφαντάρη): Χαιριστανίδου 7, Γράψα 1, Κιλαζίδου 4, Σύρρα 3, Χέμπεν 13 (2), Γκλεζάκη 2, Ρις 22 (1).