Εμφατικά ο Θρύλος στο Final-4!

Την πρόκρισή της στο Final-4  του Κυπέλλου τσέκαρε πανάξια η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού επικρατώντας του Ηρακλή Κηφισιάς στο «Ζηρίνειο» με 3-1 σετ.

Την ξέφρενη κούρσα της προς την κατάκτηση του έβδομου συνεχόμενου Κυπέλλου Ελλάδας συνέχισε ακάθεκτη η ομάδαβόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού!

Τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς αποδίδοντας εξαιρετικά στο μεργαλύτερο «κομμάτι» της αναμέτρησης, επιβλήθηκε 1-3 του γηπεοδύχου Ηρακλή Κηφισιάς στο «Ζηρίνειο» (20-25, 25-23, 21-25, 156-250 και προκρίθηκε πανηγυρικά στο Final-4  της Γλυφάδας, το οποίο θα διεξαχθεί το διήμερο

4-5 Μαρτίου.

Εκεί όπου ο Ολυμπιακός θα διεκδικήσει την έβδομη συνεχόμενη κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Θρύλος ξεκίνησε φουριόζα στο πρώτο σετ και με κορυφαία την Σάσκια Χίππε δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στις γηπεδούχες κατακτώντας το εύκολα με 20-25

Στο δεύτερο σετ, η  ομάδα των βορείων προαστίων αντέδρασε κι έφτασε στο σημείο να προηγηθεί ι στο σκορ με 16-10 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Ωστόσο ο Θρύλος από το 17-10 έκανε ένα σερί 4-0 και μείωσε σε 17-14, ενώ στη συνέχεια πλησίασε ακόμα περισσότερο σε 24-23 με την Λαζάρεβιτςκ, αλλά από κερδισμένο μπλοκ άουτ, ο Ηρακλής έφτασε στο 25-23 και στην κατάκτηση του δεύτερου σετ, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Οι «ερυθρόλευκες» στο τρίτο σετ, προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 12-11 και ανέκαμψαν στη συνέχεια φτάνοντας στο 17-12.  Ο Ηρακλής Κηφισιάς μείωσε σε 18-19 αλλά ακολούθως με δυο σερί άσσους της Χίπε ο Θρύλος ξέφυγε με 18-23, για να πάρει το σετ 21-25 ύστερα από πρώτο χρόνο της Τζίνας Λαμπρούση και να προηγηθεί εκ νέου με 2-1 στα σετ! Στο 4ο σετ, ο Θρύλος ξεκίνησε αποφασισμένος να μην δώσει δικαιώματα στον Ηρακλή Κηφισιάς και τα κατάφερε, έχοντας από την αρχή τον έλεγχο και το προβάδισμα να φτάσει άνετα στο 15-25 και τη νίκη με 3-1 σετ που ισοδυναμεί με πρόκριση στο Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας!

Τα σετ: 1-3, 20-25, 25-23, 21-25, 15-25

1ο σετ : 4-8, 9-16, 16-21, 20-25

2ο σετ : 8-4, 16-10, 21-17, 25-23

3ο σετ : 8-6, 12-16, 18-21, 21-25

4ο σετ: 4-8,  10-16, 13-21, 15-25

Ηρακλής Κηφισιάς (Σπύρος Χουντουμάδης): Κωνσταντίνου 13 (11/35 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48%υπ.-30%αρ.), Κοσμά 18 (13/35 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Κουτουξίδου 3 (1/3 επ., 2 άσσοι), Λαμπρινίδου 9 (2/7 επ., 7 μπλοκ), Βογιατζόγλου 5 (5/15 επ.), Γιαννέλου 3 (3/4 επ.) Λούρα –λ (45%υπ.-34%αρ.)/ Κωνσταντέλου 5 (5/12 επ.), Χούντα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς):  Γιώτα 14 (8/10 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Μαλασάϊ 11 (9/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52%υπ.-43%αρ.), Λαμπρούση 10 (7/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσίμα 4 (3/8 επ., 1 άσσος, 47%υπ.-40%αρ.),  Χριστοδούλου 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Χίπε 19 (12/33 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Κονόμη –λ (59%υπ.-47%αρ.)/ Λαζάρεβιτς 8 (6/15 επ., 2 άσσοι, 47%υπ.-33%αρ.)