ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Διπλό» τίτλου για Θρύλο!

1461436

Αγκαλιά με το τέταρτο συνεχόμενο πρωτάθλημα βρίσκεται πλέον ο Ολυμπιακός χάρη στην σπουδαία εκτός έδρας νίκη του επί της Βουλιαγμένης με 10-8. Με νίκη στις 21 Μαϊου το σηκώνει στο «Παπαστράτειο».

Ένα μόλις βήμα από την κατάκτηση του τέταρτου συνεχόμενου πρωταθλήματος και 30ού της ιστορίας του απέχει πλέον ο Ολυμπιακός στο Πόλο Ανδρών!

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας αποδίδοντας εξαιρετικά στο μεγαλύτερο διάστημα του δεύτερου τελικού, θριάμβευσαν 8-10 της γηπεδούχου Βουλιαγμένης στο κολυμβητήριο του Λιαμού κάνοντας το 2-0 στη σειρά των τελικών

Πλέον, ο Θρύλος με μία ακόμη νίκη κατακτά τον τέταρτο συνεχόμενο τίτλο και το ερχόμενο Σάββατο 21 Μαϊου θα έχουν την ευκαιρία μπροστά τον κόσμο του στο «Παπαστράτει» να κατακτήσει ακόμη ένα αήττητο πρωτάθλημα!

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου μπήκαν με την αίσθηση της ανωτερότητάς τους στην πισίνα κι επιδίωξαν να την επ[αληθεύσουν παίρνοντα ςαπό τα πρώτα λεπτά το προβάδισμα, αλλά και τα ηνία της αναμέτρησης.

Με όπλο τη πολύ πιεστική τους άμυνα, αλλά και την ψυχραιμία που επέδειξαν στην επίθεση, έθεσαν από νωρίς τις βάσεις για τον θρίαμβό τους.,

Η προσοχή του Ολυμπιακού, στρέφεται πλέον στο παιχνίδι της 10ης και τελευταίας αγωνιστικής της φάσης των ομίλων του Champions League με αντίπαλο την Έγκερ την προσεχή Τετάρτη (Παπαστράτειο, 18:15). Από κει και πέρα στο παιχνίδι με τη Βουλιαγμένη, ο Θρύλος δεν απειλήθηκε καθόλου στην άμυνα στο ξεκίνημα και προηγήθηκε με 0-2 στο πρώτο οκτάλεπτο χάρη στα γκολ του Ντόσκα από την περιφέρεια και του Φουντούλη στον παίκτη παραπάνω.

Ισοφάρισε ο ΝΟΒ, ξέφυγε ξανά ο Θρύλος

Με γκολ του Μάλιαρακ ξεκίνησε το 2ο οκτάλεπτο ο οποίος έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων στους «ερυθρόλευκους. Στη συνέχεια ακολούθησαν τρία διαδοχικά τέρματα των γηπεδούχων που αγωνίστηκαν με παίκτη παραπάνω σε ισάριθμες επιθέσεις και ισοφάρισαν σε 3-3 με τον Δελαγραμμάτικα (3:49) ενώ είχαν σκοράρει προηγουμένως κατά σειρά οι Χρυσοσπάθης και Αφρουδάκης.

Ο Γιώργος Ντόσκας με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Ολυμπιακό, 2:09 πριν τη λήξη του ημιχρόνου ενώ ακολούθησε και το δεύτερο προσωπικό γκολ του Γιάννη Φουντούλη που διαμόρφωσε το 3-5.

Ακολούθησε ένα εντυπωσιακό τέρμα του Βλαχόπουλου από την περιφέρεια (00:44), για την επαναφορά της διαφοράς στα τρία τέρματα υπέρ του Θρύλου για να λήξει το ημίχρονο με 3-6.

Χαλάρωσε αλλά έφτασε εύκολα στη νίκη

Στο 3ο οκτάλεπτο οι Πειραιώτες διεύρυναν το προβάδισμα στα πέντε γκολ (3-8, 4-9) για να λήξει η περίοδος με 5-9. Ο ΝΟΒ μείωσε σε 6-9 με τον Ελμισιάν μόλις ξεκίνησε το τελευταίο οκτάλεπτο και πλησίασε στα δυο γκολ 7-9 με τον Βουλγαράκη, 3:37 πριν τη λήξη του αγώνα. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήρθε δια… χειρός Γούνα που έγραψε το 7-10 στον παίκτη παραπάνω, 2:11 για το φινάλε και οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στο τελικό 8-10 σημειώνοντας το 2-0 στη σειρά των τελικών.

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 3-4, 2-3, 3-1

Η Διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Ντόσκας (περιφέρεια, 5:35), 0-2 Φουντούλης (π/π/, 2:56)

2ο οκτάλεπτο: 0-3 Μάλιαρακ (π/π., 6:46), 1-3 Χρυσοσπάθης (π/π., 6:18), 2-3 Αφρουδάκης (περιφέρεια, 5:12), 3-3 Δελαγραμμάτικας (π/π., 3:49), 3-4 Ντόσκας (π/π. 2:09), 3-5 Φουντούλης (π/π., 1:37), 3-6 Βλαχόπουλος (περιφέρεια, 0:44)

3ο οκτάλεπτο: 3-7 Δερβίσης (π/π., 6:23), 3-8 Γούνας (περιφέρεια, 4:13), 4-8 Γούβης (π/π., 3:36), 4-9 Φουντούλης (πέναλτι, 3:16), 5-9 Καπότσης (πέναλτι, 0:37)

4ο οκτάλεπτο: 6-9 Eλμισιάν (π/π., 6:41) 7-9 Βουλγαράκης (π/π., 3:37), 7-10 Γούνας (π/π., 2:11), 8-10 Παπαδόγκωνας (0:23)

ΝΟΒ: Τσαλκάνης, Βουλγαράκης 1, Δελαγραμάτικας 1, Βελώνιας, Χρυσοσπάθης 1, Γούβης 1, Αφρουδάκης 1, Ελμισιάν 1, Βικάλο, Καπότσης 1, Παπαδόγκωνας 1, Κοπελιάδης, Ζερδεβάς, Καλαϊτζής, Καλής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θ. Βλάχος): Γαλανόπουλος, Μυλωνάκης, Δελακάς, Γούνας 2, Φουντούλης 3, Δερβίσης 1, Ποντικέας, Ντόσκας 2, Μουρίκης, Κολόμβος, Μάγιαρακ 1, Βλαχόπουλος 1, Πάβιτς.