«Διπλό» και καρδιά τίτλου!

Με εξαιρετική εμφάνιση η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού επικράτησε στην Νάξο του Πανναξιακού με 3-2 σετ έπειτα από ένα συγκλονιστικό ματς  και πέτυχε το δεύτερο αποφασιστικό βήμα για την κατάκτηση του πέμπτου συνεχόμενου τίτλου.

Το δεύτερο και πιο αποφασιστικό της βήμα μέχρι το …επόμενο  για την κατάκτηση του πέμπτου συνεχόμενου πρωταθλήματος πέτυχε  η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού.

Οι «ερυθρόλευκες» αποδίδοντας εξαιρετικά κατάφεραν να  «αποδράσουν» από την Νάξο στο τάι μπρέικ  με 2-3 (26-28, 25-23, 25-21, 16-25, 10-15) και πλέον το ερχόμενο Σάββατο έχουν την ευκαιρία να πανηγυρίσουν τον πέμπτο τους συνεχόμενο τίτλο μπροστά στο ένθερμο κοινό τους

Παρά το γεγονός ότι ο Πανναξιακός προηγήθηκε 2-1 σετ, τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς «έβγαλαν» ψυχή, και με κορυφαία την Σάσκια Χίπε, έφτασε στον θρίαμβο, που της έδωσε τη δυνατότητα με φτάσει στο 2-0 και ουσιαστικά να … ετοιμάζεται για φιέστα ενόψει του επερχόμενου τρίτου τελικού

Προβάδισμα Ολυμπιακού, ανατροπή και… τάι μπρέικ!

Από κει και πέρα το πρώτο σετ με τον Πανναξιακό, ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Τελικά οι «ερυθρόλευκες» έκαμψαν την αντίσταση του Πανναξιακού με 26-28 και προηγήθηκαν με 1-0 στα σετ! Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ (8-5, 13-10) όμως στη συνέχεια προσπέρασε και πήγε με +2 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (14-16). Ακολούθησε ένα σερί 3-0 του Πανναξιακού  για το 17-16, η Χίπε ισοφάρισε σε 17-17 όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχες έφτασαν στο 20-18 και στο 23-21.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και ισοφάρισε σε 23-23με μπλοκ της Γιώτα, έχασε τελικά το σετ με 23-25, με τον Πανναξιακό να ισοφαρίζει σε 1-1. Στο τρίτο σετ συνεχίστηκε η ίδια εικόνα με τις «ερυθρόλευκες» να βρίσκονται στη μεγαλύτερη διάρκεια πίσω στο σκορ και τον Πανναξιακό να φτάνει στο 25-21 και να παίρνει το προβάδισμα με 2-1 στα σετ. Εκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η εικόνα στο 4ο σετ με τον Θρύλο να βελτιώνει αισθητά την απόδοσή του να κυριαρχεί απόλυτα και να φτάνει εύκολα στο 25-16 με το οποίο ισοφάρισε σε 2-2 τα σετ και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Θρύλος και στο φινάλε!

Στο τάι μπρέικ ο Θρύλος μπήκε αποφασισμένος και προηγήθηκε γρήγορα με 4-0. Στην εξέλιξη του σετ διατήρησε τον έλεγχο και παρότι μείωσε σε 6-7 ο Πανναξιακός, οι «ερυθρόλευκες» διεύρυναν εκ νέου το προβάδισμά τους σε 7-11 και σε 8-13 ενώ με επίθεση της Μαλασάϊ διαμορφώθηκε το 15-10 με το οποίο ο Ολυμπιακός έκανε το 3-2 στα σετ και το 2-0 στη σειρά των τελικών.

Τα σετ: 26-28, 25-23, 25-21, 16-25, 10-15