ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΚώστας ΠαλαιολόγοςΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Δεν θα μας κερδίσετε ποτέ και πουθενά!

15134644_951246431675042_4504898163515728590_n

Ψυχωμένη η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού θριάμβευσε 3-2 του Παναθηναϊκού στο «Μελίνα Μερκούρη» κάνοντας μυθική ανατροπή αν και υποχρεώθηκε να αγωνιστεί από το 14-13 του δεύτερου σετ χωρίς την Χίπε, που αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού.

Μεγαλείο ψυχής επέδειξε η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού απέναντι στον Παναθηναϊκό!

Οι νταμπλούχες Ελλάδας αν και υποχρεώθηκαν από το 14-13 του δευτέρου σετ να συνεχίσουν την αναμέτρηση χωρίς τη καλύτερη παίκτριά την Γερμανίδα διαγώνιο Σάσκια Χίπε που αποχώρησε με πρόβλημα τραυματιμσού στο γόνατο, επέδειξαν τεράστια ψυχικά αποθέματα και με αντεπίθεση διαρκείας έφτασαν στην σπουδαία νίκη με 3-2 σετ, που τις έφερε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα!

Παράλληλα, διεύρυναν το φετινό εντυπωσιακό νικηφόρο σερί του Θρύλου απέναντι στον αιώνιο και πιο … πιστό του πελάτη σ’ όλα τα αθλήματα!

Τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς μπήκαν στο ντέρμπι με αίσθηση ανωτερότητα και

παίζοντας σπουδαία στο πρώτο σετ σε άμυνα κι επίθεση, το κατέκτησαν  πανεύκολα με 25-15, προετοιμάζοντας το έδαφος για θρίαμβο!

Στο δεύτερο σετ έγινε μάχη. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα, προηγήθηκε 14-13 αλλα σ’ εκείνο το σημείο αποχώρησε με πρόβλημα στο γόνατο η Σίσκια Χίπε. Η διεθνής Γερμανίδα διαγώνιος έπεσε άσχημα στο τάραφλεξ, με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για οστικό οίδημα στον έσω μηνίσκο.

Η ατυχία με την Γερμανίδα παίκτρια, επηρέασε τις «ερυθρόλευκες» κι έδωσε τη δυνατότητα στον Παναθηναϊκό να αναθαρρήσει και να φτάσει στη ισοφάριση με 22-25.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενες εκμεταλλεύθηκαν κάποιες ολιγωρίες των παικτ΄ριών του Κοάτσεβιτς και το κατέκτησαν κι αυτό με 17-25.

Ο Ολυμπιακός στο τέταρτο σετ έδειξε σφυγμό. Με τις Μαλασάι, Λαζάρεβιτς να οδηγούν στο σκοράρισμα και από κοντά σε απόδοση την Τσίμα, που τέθηκε για πρώτη φορά αντιμέτωπη της πρώην της ομάδας, ο Θρύλος το κατέκτησε με 29-27 και το ματς οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Εκεί, όπου οι νταμπλούχες Ελλάδας με κορυφαία την Άνα Λαζάρεβιτς έφτασε στην κατάκτηση του πέμπτου σετ με 15-12 κι έφτασε πανάξια στον θρίαμβο

Τα σετ: 25-15, 22-25, 17-25, 29-27, 15-12