Γκερέρο on Fire ….

Χρήσιμα συμπεράσματα έβγαλε ο Πέδρο Μαρτίνς στο τρίτο φιλικό που έλαβε χώρα στο Βέλγιο,απέναντι στη Σεντ Τρούιντεν.. Δοκιμάζοντας αρκετά πρόσωπα και συστήματα, ο Ολυμπιακός πήρε ισοπαλία 1-1, χάρις σε γκολ,ποιου άλλου;Του Γκερέρο.. Εξαιρετικοί ,Καμαρά και Γιαννιώτης.

O Πέδρο Μαρτίνς ξεκίνησε με τους Γιαννιώτη, Μασούρα, Νικολάου, Μιράντα, Κούτρη, Ρομαό, Καμαρά, Ανδρούτσος, Βρουσάι, Πάρντο και Μάνο ,με το πρώτο εικοσάλεπτο να είναι ένας πραγματικός  εφιάλτης για την άμυνα των Πειραιωτών που είχε πολύ κακή λειτουργία, “πληρώνοντας” ευτυχώς μόνο με ένα γκολ παθητικό .

Ολα ξεκίνησαν  από το λάθος του Ανδρούτσου, στο 4ο λεπτό , αβίαστο γαρ, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Ντούκενς που μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε τον Γιαννιώτη εύστοχα.  Ο σκόρερ της Σεντ Τρούιντεν  ήταν πραγματικά πηγή κινδύνων  για την άμυνα των Πειραιωτών καθώς πολλές φορές έβγαινε στην πλάτη  των αμυντικών και έκανε ζημιές. Στο 11 ,έστειλε τη μπάλα άουτ,ενώ στο 15ο λεπτό, “έσπασε” τη μπάλα για το Ντε Μπρόιν αλλά ο Γιαννιώτης, σε διπλό χρόνο ήταν εκεί.

Iσορροπία μετά το 20

Ο Ολυμπιακός κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και κατάφερε να πει παρών στο 30, όταν ο Μάνος βγήκε απο την περιοχή  έκανε τη σέντρα αλλά ο Ανδρούτσος έστειλε τη μπάλα άουτ..  Ακολούθησαν “οσμές φάσεων” για τις δύο ομάδες χωρίς όμως κάτι το εντυπωσιακό.

Στην επανάληψη, ο Βούκοβιτς πήρε τη θέση του  Νικολάου και στο 47, από σέντρα ,συστημένη του Κούτρη, έκανε κεφαλιά προωθημένος  γαρ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Θεμπάγιος και Ντούκενς εκμεταλλεύονταν το κακό τρανζίσιον του Ολυμπιακού, με τον Καμαρά να μην μπορεί να μαζέψει όλες τις “τρύπες” , ο οποίος όμως δεν είχε και δημιουργία καθώς οι φάσεις ήταν πραγματικά μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού . Μάλιστα, η Σέντ Τρούιντεν  είχε ακόμα δύο πολύ καλές ευκαιρίες, πρώτα με Ντε Μπροιν στο 57, που έκανε κακό τελείωμα ,και δύο λεπτά όταν ο Γιαννιώτης νίκησε τον Μπέζους  στο τετ α τετ.

Από κει και πέρα, οι “Ερυθρόλευκοι” απείλησαν με τον Μάνο στο 70, όταν ο  24χρονος φορ  υποδέχτηκε γτη μπάλα από ωραία συνεργασία Μασούρα-Πάρντο, αλλά το πλασέ που έκανε έφυγε άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του τερματοφύλακα των Βέλγων.

Και αφού στο 64, ο Μαρτίνς έκανε τη δεύτερη αλλαγή με τον Τσιμίκα αντι του Κούτρη,  στο 76, πέρασαν οι Λάζαρος,Γκερέρο,Φορτούνης και Μπουχαλάκης αντί των Πάρντο,Ανδρούτσου,Ρομαό και Μάνου.

Γκερέρο οn Fire

Μάλιστα στο 80, ο Λάζαρος κινήθηκε εξαιρετικά στο 80, χωρίς τη μπάλα, από την πάσα του Γκερέρο ,αλλά στο τετ  α τετ νικήθηκε από τον Βέλγο κίπερ.

Στο 82, ο Γκερέρο βρέθηκε μέσα στην περιοχή και έκανε στο σουτ που ήταν συρτό όμως και η μπαλα έφτασε εύκολα στον τερματοφύλακα της Βελγικής ομάδας.

O Ισπανός πάντως, δικαιώθηκε στο 88, όταν από κόρνερ του Φορτούνη , πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά νίκησε τον αντίπαλο κίπερ  για το 1-1…Με το 6ο του γκολ σε πέντε ματς.