ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Για πλάκα 3-0 τον Άρη!

Επιβλητική η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού επικράτησε με 3-0 των «κιτρινόμαυρων» στο κλειστό του Ρέντη.

Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε η νταμπλούχος ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπαικού την αναμέτρηση με τον Άρη.

Τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς αποδίδοντας εξαίσια τόσο στην επίθεης, όσο καις την άμυνα, δεν δυσκολεύτηκαν καθόλου, ώστε να κάμψουν την αντίσταση της ομάδας της Θεσσαλονίκης με 3-0 σετ στο κλειστό του Ρέντη (25-15, 25-10, 25-17) και να ζευγαρώσουν τις νίκες τους μετά τον εκτός έδρας θρίαμβό τους στην πρεμιέρα επί του ΑΟ Θήρας στην Σαντορίνη με 3-0

Οι «ερυθρόλευκες» είχαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης σε αρκετά σημεία της οποίας έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης. Πρώτη σκόρερ ήταν η Γιάνα Φραντζίσκα Πολ με 21 πόντους.

Υπεροχή από την αρχή

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και με την Στέφανι Νιεμέρ στο σερβίς δυσκόλεψε την άμυνα του Άρη και προηγήθηκε 2-0. Η διαφορά ανέβηκε στους τρεις πόντους (4-1) με ένα εκπληκτικό πλασέ της Χριστοδούλου. Οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 4-4 και προηγήθηκαν 5-4 για την άμεση αντίδραση των παικτριών του Μπράνκο Κοβάσεβιτς (7-5). Από εκείνο το σημείο και μετά η διαφορά συνεχώς ανέβαινε. Η Γιάνα Φραντζίσκα Πολ με άπιαστο καρφί έκανε το 22-12 και η Σάσκια Χίππε το 23-13 διατηρώντας το προβάδισμα των 10 πόντων. Το 24-13 ήρθε πάλι από την Χίππε και το σετ ολοκληρώθηκε 25-15 με τον πόντο από την Πολ.

Χαλαρά το 3-0

Η εικόνα του αγώνα ήταν ίδια και στο δεύτερο σετ με τις «ερυθρόλευκες» να δημιουργούν γρήγορα μεγάλη διαφορά η οποία έφτασε σε διψήφιο αριθμό (21-10) για να ολοκληρωθεί το σετ με 25-10. Πολ και Χίππε οδηγούσαν στο σκοράρισμα τον Ολυμπιακό με 15 και 10 πόντους αντίστοιχα. Ο Θρύλος λειτουργούσε υποδειγματικά σε όλους τους τομείς έχοντας ήδη στα δυο πρώτα σετ 8 μπλοκ. Με κεκτημένη ταχύτητα μπήκε ο Ολυμπιακός και στο τρίτο σετ χτίζοντας πολύ γρήγορα διαφορά (6-1). Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ έφτασε προηγούμενος 16-6 για να πάρει εύκολα το σετ με 25-17 και να φτάσει μέσα σε 1 ώρα και 6 λεπτά στην τελική επικράτηση.

Τα σετ: 25-15 (21΄), 25-10 (21΄), 25-17 (24΄)

1ο σετ: 8-7, 16-11, 21-11, 25-15
2ο σετ: 8-5, 16-9, 21-10, 25-10
3ο σετ: 8-4, 16-6, 21-15, 25-17

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 12 (4/6 επ., 3 άσσοι, 5 μπλοκ), Νιεμέρ 12 (10/16 επ., 58% υπ., 33% αρ., 2 μπλοκ), Πολ 21 (17/32 επ., 50% υπ., 25% αρ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Λαμπρούση 2 (1/4 επ., 1 άσσος), Χριστοδούλου 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) Χίπε 16 (12/27 επ., 4 μπλοκ), Κονόμη -λ (73% υπ., 67% αρ.) / Ζακχαίου 2 (2/2 επ.Νομικού, Παπαδοπούλου.

Άρης (Δημήτρης Σολκίδης): Γκριγκόροβιτς 1 (1 μπλοκ), Πίττα 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Αλεξάκου 7 (7/20 επ. 31% υπ., 21%αρ.), Γκογκούση 2 (1/11 επ. 1 άσσος), Καραφουλίδου 1 (1 άσσος), Χουντούμα 4 (4/26 επ., 22%υπ., 11% αρ.), Χιτζιόφ -λ (50% υπ.30% αρ.), Κελεσίδου -λ (30% υπ., 25% αρ.), Σιμόν 4 (3/10 επ., 1 μπλοκ), Μπάκα, Καθάρου,