ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Αυτοκτόνησε…

Ο Ολυμπιακός έχοντας πολύ άσχημα ποσοστά στην επίθεση κι έλλειψη συγκέντρωσης δώρισε το πρωτάθλημα στον ΠΑΟΚ με 1-3 (22-25, 25-21, 22-25, 14-25).
Κατώτερος των περιστάσεων αποδείχθηκε ο Ολυμπιακός χάνοντας στον πέμπτο τελικό των πλέι – οφ από τον ΠΑΟκ στο Ρέντη (22-25, 25-21, 22-25, 14-25) και πίκρανε τους 2.500 οπαδούς που έδωσαν δυναμικό παρών στο «Μελίνα Μερκούρη», δωρίζοντας στους αντιπάλους του το πρωτάθλημα..

Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας πραγματοποιώντας το χειρότερο επιθετικά φετινό τους παιχνίδι, παγιδεύτηκαν από το άγχος και την έλλειψη καθαρού μυαλού σε καίριες χρονικά στιγμές, δίνοντας την ευκαιρία στους αντιπάλους τους να αποδράσουν από το κλειστό του Ρέντh με το τρίτο συνεχόμενο πρωτάθλημα. Σε μία σειρά η οποία κρίθηκε με τρία συνεχόμενα .. μπρέικ…

Νωθρό ξεκίνημα…

Πιο καλά μπήκε στο ματς ο ΠΑΟΚ, ο οποίος με πόντους των Τακουρίδη, Ντάντε και Σακόγλου, βρέθηκε να προηγείται 4-8, δείχνοντας διάθεση να παλέψει μέχρι τέλους.

Ο Ολυμπιακός με τον Τσούπκοβιτς να παίρνει πρωτοβουλίες και κρίσιμους πόντους στην επίθεση έφτασε στο 16-16, αλλά οι φιλοξενούμενοι βγάζοντας ορισμένες απίστευτες άμυνες και με τον Σαφράοβιτς να «εκτελεί» πήραν το πρώτο σετ με 22-25 και μετέφεραν το άγχος στην «ερυθρόλευκη» πλευρά.

Ανέβηκαν Αγκάμεζ, μπλοκ και ήρθε το 1-1

Στο δεύτερο σετ, η αγωνιστική άνοδος του Λίμπερμαν Αγκάμεζ , σε συνδυασμό με το πολύ πιεστικό του σερβίς και το μπλοκ μπήκε δυνατά και βρέθηκε να προηγείται 16-13.

Ο Κολομβιανός ανέβηκε αισθητά στη επίθεση και αποτέλεσε μία πολύ αξιόπιστη λύση για τους «ερυθρόλευκους», οδηγώντας τους στο σκοράρισμα.

Οι φιλοξενούμενοι με τους Ντάντε και Τακουρίδη προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, ενώ από τη άλλη πλευρά ο Τσούπκοβιτς με συνεχόμενους πόντους έφερε μπροστά τον Ολυμπιακό στο 22-18. Ο Άθος Κόστα έγραψε το 24-21, για να πετύχει το 25-21 ο Νταφ και να ισοφαρίσει το σετ για τους «ερυθρόλευκους».

Χάθηκε το σετ στις λεπτομέρειες

Στο τρίτο σετ έγινε τρομερή μάχη. Ο Ολυμπιακός με τους Τσούπκοβιτς, Κόστα προηγήθηκε 7-4, αλλά ακολούθησε ένα απίστευτο … μπλακ άουτ από τους Πειραιώτες, που έδωσε τη δυνατότητα στους Θεσσαλονικείς μ’ ένα σερί 1-9 να προσπεράσουν 8-13.

Ο Ολυμπιακός ξεπέρασε προοδευτικά τον πανικό και το … θολωμένο μυαλό των παικτών του και με τον Αγκάμεζ να παίρνει συνεχόμενους και καθορισιτκούς πόντους ισοφάρισε σε 22-22.
Εκεί, όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν δύο συνεχόμενους πόντους με τον Ντάντε, εκ των οποίων ο δεύτερος με άσο, προηγήθηκαν 22-24 για να πάρουν και το σετ με 22-25.
Τίποτε δεν πήγε καλά στο τέταρτο σετ…

Στο τέταρτο σετ τίποτε δεν λειτούργησε σωστά για τον Ολυμπιακό.

Το άγχος, η έλλειψη αυτοπεποίθησης και καθαρού μυαλού … φώναζε στις πρσπάθειες τνω παικτών του Σλόμπονταν Μπόσκαν. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι έχοντας σε τρομερή κατάσταση τον Ντάντε και με τους Τακουρίδη, Σακόγλου και Σαφράνοβιτς να παίρνου συνεχόμενους πόντους, έφτασε να προηγείται με 5-15…για να πάρει το σετ τίτλου με 14-25.

Τα σετ: 22-25, 25-21, 22-25, 14-25.