Ασυγκράτητος!

14671339_10210594667963641_8511840820050972015_nEνας πραγματικά επικός Ολυμπιακός, βγαλμένος από τις καλύτερες ευρωπαικές του σελίδες, επικράτησε με 90-66 της Εφές Πίλσεν  κάνοντας ένα ονειρεμένο ντεμπούτο για την Ευρωλίγκα στο ΣΕΦ.Ισορροπία σε άμυνα και επίθεση με ηγέτες Σπανούλη(17π.-9 ασίστ ),Πρίντεζη(15),Γκρίν (11).3000 πόντοι για τον Σπανούλη στην Ευρωλίγκα με τον αρχηγό να είναι ο mvp του αγώνα.

Με κεκτημένη ταχύτητα απο το ντέρμπι και την εντυπωσιακή νίκη επί του Παναθηναϊκού μπήκε στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός, καταιγιστικός στο πρώτο δεκάλεπτο με τους δύο αρχηγούς του, Σπανούλη και Πρίντεζη να σκοράρουν ακατάπαυστα.

Έφτασε να κερδίζει με διαφορά 12 πόντων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου 28-16, ενώ κάποια στιγμή η διαφορά έφτασε και στους + 20. Μετά τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου η Εφες φάνηκε να βρίσκει λίγο ρυθμό και να συγκεντρώνεται στο παιχνίδι κατεβάζοντας στο ημίχρονο τη διαφορά σε 41-33.

Στην 3η περίοδο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να είσαι εύστοχος έχοντας την αρχική του πεντάδα στο ματς με τον Σπανούλη να είναι εξαιρετικός και να δίνει λύσεις όταν η ομάδα φάνηκε να έχει θέμα και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στο τέλος της περιόδου με 62-53.

Στην 4η περίοδο, οι Τούρκοι πήγαν να  δείξουν σημάδια ζωής, αλλά με τους Μιλουτίνοφ,Λοτζέσκι   να δίνουν ακόμα περισσότερες λύσεις και την άμυνα να είναι χαλύβδινη ,η διαφορά έφτασε και στο +20 για να ολοκληρωθεί στο +_24 (90-66)

Τα δεκάλεπτα: 28-16, 41-33, 62-53, 90-66

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 17 (9ασ.), Πρίντεζης 15 (6ρ.), Λοτζέσκι 14, Γκριν 11, Παπανικολάου 8, Μιλουτίνοφ 8 (7ρ.), Παπαπέτρου 6, Χάκετ 5, Μπιρτς 4 (8ρ.), Μάντζαρης 2. Δεν έπαιξαν οι Γιανγκ, Αγραβάνης.

Αναντολού Εφές (Περάσοβιτς): Οσμάν 22, Τόμας 10, Ερτέλ 3, Χάνεϊκατ 6, Όμιτς 2, Κορκμάζ 2, Ντάνστον 5, Μπράουν 10, Γκρέιντζερ 6, Κότον (0/2σ.). Δεν έπαιξαν οι Μπαλμπάι, Γκεγίκ.