ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ασταμάτητος ο Θρύλος!

Επιβλητικός ο Ολυμπιακός συνέτριψε 34-18 την Δράμα 1986 στο κλειστό του Ρέντη και παρέμεινε ακλόνητος στην κορυφή.

Την ξέφρενη και αήττητη κούρσα του προς την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος συνέχισε απτόητος ο Ολυμπιακός!

Το συγκρότημα του Γιώργου Ζαραβίνα με κεκτημένη ταχύτητα από τον εκτός έδρας θρίαμβό του επί του Διομήδη Άργους δεν συναντησε ιδιαίτερα εμπόδια, ώστε να συντρίψει την Δράμα 1986 με 34-18 στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» για την 7η αγωνιστική. Οι «ερυθρόλευκοι», που την επόμενη εβδομάδα αντιμετωπίζουν τον Αερωπό Έδεσσας, βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και είναι το φαβορί για την κατάληψη της πρώτης θέσης στην κανονική διάρκεια της σεζόν.

Πρώτοι σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν οι Τζηράς και Σκρόμπιτς που πέτυχαν από 6.

Ισορροπημένο ξεκίνημα πριν πατήσει το γκάζι

Στο ντεμπούτο του με την ερυθρόλευκη φανέλα ο νεαρός περιφερειακός Νίκος Κρητικός πέτυχε το πρώτο γκολ του Ολυμπιακού (1-1). Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο μόνο για πέντε λεπτά (3-3) με τη συνέχεια να ανήκει ολοκληρωτικά στους παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα οι οποίο με ένα σερί 8-1 έφτασαν να προηγούνται με 11-4 στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου. Δυο λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μισού της αναμέτρησης με το σκορ στο 16-8 ο Τσακνής έκανε την απόκρουση του αγώνα, διπλή μάλιστα σε εξ επαφής προσπάθειες των αντιπάλων. Στα πρώτα τριάντα λεπτά η διαφορά ήταν ήδη σε διψήφιο αριθμό (18-8).

Είχε τον έλεγχο φτάνοντας στην τελική επικράτηση

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα 3-0 μειώνοντας σε 18-11 ωστόσο ο Ολυμπιακός συγκεντρωμένος και σοβαρός διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Εντυπωσιακός Χάλαρης έφυγε βολίδα στην κόντρα κάνοντας το 21-12 και στην αμέσως επόμενη φάση ο Κανδύλας επανέφερε τη διαφορά στα δέκα γκολ (22-12) με τη συμπλήρωση του δεκάλεπτου. Ο Ολυμπιακός με αποτελεσματική άμυνα έτρεχε στο ανοιχτό γήπεδο σε κάθε ευκαιρία χαρίζοντας όμορφες φάσεις στους φιλάθλους του και φτάνοντας εύκολα στην τελική επικράτηση με 34-18.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 7-4, 11-4, 14-5, 15-6, 18-8 (ημχ.), 18-11, 22-12, 24-14, 27-15, 29-17, 34-18

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης 3, Κρητικός 3, Τζηράς 6, Καραμπουρνιώτης 2, Μισαηλίδης 1, Σκρόμπιτς 6, Στούμπης, Παπαδόπουλος, Κανδύλας 3, Αλβανός, Παπαδιονυσίου 2, Φάμπατς 1, Λιάπης 1, Λιόλιος 2, Χάλαρης 4

ΔΡΑΜΑ 1986 (Σάκης Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Μπέτζιος, Κοτσαμαρίκογλου 1, Χαϊτίδης 1, Σισμανίδης 1, Τουνγκελίδης 9, Βουλγαράκης, Γιαννακόπουλος 1, Μαμαλίδης, Τσιτσίγκος 2, Κουρτίδης 3, Θωμίδης, Παγωνίδης, Τσαυλός