ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Αποστολή εξετελέσθη και τώρα Σέπσι

Παρότι δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο, ο Ολυμπιακός επικράτησε στη Νέα Σμύρνη επί του Πανιωνίου με 82-64 στο πλαίσιο της 8ηςαγωνιστικής του πρωταθλήματος και συνεχίζει αήττητος σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις.

Το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Θρύλου παρά το κακό του πρώτο δεκάλεπτο, γύρισε το ματς στην δεύτερη περίοδο (28-14 υπέρ του επιμέρους) και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω στο σκορ. Ο Ολυμπιακός πλέον στρέφει το βλέμμα του στο παιχνίδι με την Σέπσι στη Ρουμανία την Πέμπτη για το μπαράζ του Eurocup. Πρώτη σκόρερ των «ερυθρόλευκων» η Ιβόν Αντερσον με 18 πόντους ενώ την ακολούθησε η Βικτόρια Μακόλι με 16 πόντους.

ΚΑΚΟΣ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τις Αντερσον, Χατζηνικολάου, Καλτσίδου, Μάζιτς και Μακόλι, όμως η νωθρή αρχή έφερε τον Πανιώνιο μπροστά στο σκορ με 8-0.

Οι «ερυθρόλευκες» πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι στο 11-3 με γκολ-φάουλ της Μάζιτς και μετά το 16-3 των γηπεδούχων, έτρεξαν ένα 7-0 σερί για το 16-10 με τις Μακόλι και Μάζιτς να σκοράρουν εκατέρωθεν. Η Αμερικανίδα σέντερ έκανε το 18-12, η Μπόνη έφτασε τη διαφορά στο -9 (21-12) για τον Θρύλο με τον Πανιώνιο να προηγείται και 25-12. Ένα 5-0 σερί με Μάλτση και Αντερσον έστειλε το ματς στο 25-17 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

ΑΜΥΝΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑ ΟΙ ΛΥΣΕΙΣ

Ο Θρύλος εμφανίστηκε καλύτερος στη συνέχεια του ματς. Η Αντερσον σκόραρε για το 25-19, ενώ η Μάλτση με τρίποντο μείωσε στους 5 (27-22).

Η άμυνα δυνάμωσε και η Μάλτση με ένα δίποντο έγραψε το 27-24 και το κλέψιμο της Αντερσον και το λέι απ της, έκανε το 27-26 στο κλειστό της Νέας Σμύρνης. Ο Πανιώνιος προηγήθηκε για τελευταία φορά με 32-28 για να τρέξει ο Ολυμπιακός ένα 9-0 και να προηγηθεί με πέντε πόντους διαφορά (32-37), με τις Μάλτση (τρίποντο), Άντερσον (λέι απ) και Μάζιτς (δίποντο) να σκοράρουν.

Η Σωτηρίου διαμόρφωσε με γκολ-φάουλ το 34-40 και η Χατζηνικολάου με βολές το 34-42. Οι γηπεδούχες έτρεξαν ένα 5-0 σερί  για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με γκολ-φάουλ της Καλτσίδου, με το σκορ στο κλειστό της Αρτάκης να είναι 39-45 στο ημίχρονο.

ΠΑΡΕΜΕΙΝΕ ΣΟΒΑΡΟΣ Ο ΘΡΥΛΟΣ

Εδειξε τις προθέσεις του ο Ολυμπιακός από την αρχή της τρίτης περιόδου κρατώντας σταθερά το προβάδισμα στο σκορ, μην κοιτάζοντας πλέον πίσω. Το δίποντο της Μακόλι και το σουτ της Καλτσίδου έδωσαν αέρα 10 πόντων στις «ερυθρόλευκες» (39-49). Η Μακόλι σκόραρε για το 41-51 και η Καλτσίδου το 46-54  με τρίποντο, για να έρθει εκ νέου η Αντερσον και να πράξει το 48-56.  Συνέχισε με δύο ακόμα δίποντα η Αμερικανίδα γκαρντ των «ερυθρόλευκων» για να λήξει το δεκάλεπτο με τον Ολυμπιακό μπροστά με 8 πόντους (52-60), έχοντας πετύχει 15 πόντους στην περίοδο.

ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙ EUROCUP

Ηδη είχαν μπει οι βάσεις για τις αήττητες νταμπλούχες Ελλάδος.  Η Αντερσον συνέχισε και στην τέταρτη περίοδο και με δίποντο έκανε το 52-62 για να πάρει τη σκυτάλη η Σταμάτη, η οποία με τρίποντο έγραψε το 54-65. Το κλέψιμο της Χατζηνικολάου, μετατράπηκε σε έναν όμορφο αιφνιδιασμό της Αντερσον (54-67), με την γκαρντ του Θρύλου να διαγράφει και το 54-69.

Η Μάζιτς πέτυχε το επόμενο καλάθι της ομάδας για το 56-71, με την Μακόλι (δίποντο), την Μάλτση (ντράιβ) και την Σταμάτη (τρίποντο) να βάζουν τις τελευταίες πινελιές στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 39-45, 52-60, 64-82
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τσικλήρας): Τζόνσον 14, Τσίκα, Σπαθάρου 17, Χέιλι 17, Θεοδωρομανωλάκη 2, Στεφανίδου 5, Γρηγορίου 2, Μπόνη 7.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Μάζιτς 14 (1/1 τρ. 3 ριμπ), Σταμάτη 6 (2/2 τρ), Σπυριδοπούλου, Χατζηνικολάου 4, Μπαλτά, Μάλτση 13 (3/4  τρ, 4 ριμπ), Νικολοπούλου (6 ασ, 2 ριμπ), Χαλιβέρα, Σωτηρίου 3  (3 ριμπ), Καλτσίδου 8 (4 ριμπ), Αντερσον 18 (9/12 διπ, 4 κλεψ), Μακόλι 16 (7/13 διπ, 5 ριμπ)